ממשלת השינוי והאזרחים הוותיקים

מאז הוקמה והושבעה ממשלת האחדות והשינוי בראשותם של נפתלי בנט ויאיר לפיד, עולה השאלה האם הפציע שחר של יום חדש עבור מגזרי האזרחים הוותיקים והשכבות המוחלשות- מגזרים שהוזנחו והתעלמו מהם בשנים האחרונות. ספק ותקווה לשינוי משחקים בערבוביה.

מצב כאוטי

ממשלת האחדות קמה לאחר ייסורי לידה קשים ונושאת על דגלה מסרים חברתיים וכלכליים. הממשלה מורכבת ממפלגות שהדגש במצען היה מאז ומתמיד שיפור מצבן של השכבות החלשות. הן גם מבקשות לשמר את שכבות הביניים למען לא יידרדרו למצבי עוני. את התוצאות הכלכליות הקשות של משבר הקורונה נתחיל לראות רק עכשיו כשיסתיימו תשלומי החל"ת. היעדר התקציב גרם עוול במיוחד לחלשים, ובנוסף נוצר שסע חברתי עמוק במדינה המאיים להביא חלילה למלחמת אחים.

רווחה וכלכלה

הממשלה החדשה מבקשת להחזיר את השפיות למדינה ולשמר את הדמוקרטיה. בהסכמים שנחתמו על ידי שמונה ראשי המפלגות המרכיבות את הקואליציה אין פירוט רב. אזרחים ותיקים אינם מוזכרים שם. כן יש שם פסקה שחוזרת על עצמה בהסכמים כמנטרה: "ממשלת האחדות שתקום תתמקד בפעולותיה בתחום האזרחי הכלכלי, וזאת על מנת לשפר את רווחתם של אזרחי ישראל המנויים על כלל הקבוצות והמגזרים". ניסיון העבר מלמד כי בקרב מספר מפלגות המרכיבות את הממשלה-הדאגה לשכבות החלשות נמצאת בראש מעייניהם. מדובר למשל במפלגות העבודה ו"מרץ". גם מפלגת יש עתיד בראשותו של יאיר לפיד הוכיחה בעבר חמלה בהקצאת הכספים הקואליציוניים שלה עבור שורדי השואה. מפלגת ישראל ביתנו, בראשותו של אביגדור ליברמן, נחשבה בעבר למפלגה סקטוריאלית אך היום שינתה כיוון ונושא האזרחים הוותיקים חשוב לה ביותר. זכור עניין פטור מאגרת הטלוויזיה עבור האזרחים הוותיקים החל משנת 2007 ש'נתרם' מהכספיים הקואליציוניים של המפלגה עבור מטרה זו.

באנו לעבוד

הנושא האקוטי שמעניין את האזרחים הוותיקים הוא העלאת קצבת הזקנה לשכר מינימום, על מנת שיוכלו לגמור את החודש ולא יאלצו לבחור בין פרוסה לתרופה. רוב המפלגות המרכיבות את ממשלת האחדות הצהירו בעבר במצען כי הדבר יעמוד לנגד עינם כסעיף מרכזי במידה ויהיו חלק מהנהגת המדינה.
נתון מעניין: בכנסת הנוכחית, ה-24 ,ישנם רק 7 חברי כנסת שמוגדרים אזרחים ותיקים. מתוכם רק שלושה משתייכים למפלגות המרכיבות את הממשלה. אזרח ותיק נוסף, שאינו חבר כנסת ישמש כשר התפוצות והוא גם השר 'הזקן' ביותר בממשלה (74). מדובר בחבר הכנסת לשעבר נחמן שי. שי עמד בזמנו בראש שדולות הגמלאים בכנסת, ונושאי הרווחה והאזרח הוותיק קרובים מאד ללבו. מנגד תשמש כשרה לשוויון חברתי ומיעוטים חברת הכנסת מירב כהן ממפלגת יש עתיד. זוהי השרה הצעירה ביותר, אך נושא הזקנים והשכבות החלשות חשוב לה והיא הוכיחה זאת בעבר בעת ששימשה כשרה מטעם מפלגת כחול לבן בכנסת ה-23. על פניו נראה כי ממשלת האחדות אכן תתמקד בנושאים חברתיים וכלכלים לאחר שנושאים אידאולוגיים הוקפאו בגלל הבדלי הגישות המהותיות בין המפלגות. לאור הכישלון החוזר שוב ושוב של מפלגות הגמלאים לעבור את אחוז החסימה נשאלת השאלה אם המפלגות המסורתיות שהצהירו על דאגתן לגמלאים, יעמדו בהבטחתן ולא יזרקו אותן לפח הגדול בו נמצאות אלפי הבטחות בחירות אחרות. ימים יגידו.

צילום על ידי ג'רמי בישוף ב- Unsplash

הכתבה פורסמה ב"מגזין לאזרח הוותיק ברעננה" בגיליון יולי 2021אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל