נקודה שבועית פרשת השבוע "ראה" ה'תשפ"א

בשבוע האחרון התחרו באולימפיאדה ג'ודאיים מנבחרת ישראל בתחרויות האישיות השונות לפי המשקלים שלהם.

בשבוע האחרון התחרו באולימפיאדה ג'ודאיים מנבחרת ישראל בתחרויות האישיות השונות לפי המשקלים שלהם. הצפיות מהם היו גבוהות והתקווה להשגת מדליה אולימפית הייתה רבה. לצערם, אף אחד מהם לא הצליח לזכות באחת כזו, חלקם הגיעו לקרב האחרון לפני קבלת מדליה ואחרים הפסידו בשלבים מוקדמים יותר. האכזבה הייתה גדולה והרבה אנשים (בעיקר הצופים מרחוק) הביעו תסכול ולפעמים גם זלזול בספורטאים המצטיינים האלה שהגיעו למעמד החשוב בחייהם. ביום האחרון לתחרות שלהם הייתה תחרות בין נבחרות. לשמחת כולם נבחרת ישראל זכתה במדליית ארד.
הספורטאים האלה שהיו יכולים בקלות להיות עם "הראש באדמה", עם תחושת כישלון ואכזבה, ידעו "להרים" את עצמם ולבחור בדרך החיובית ולהסתכל רק למעלה. גם אחרי שהפסידו הם אמרו לכולם שהם לא יישברו וימשיכו לנסות בתחרויות הבאות.
פרשת השבוע שלנו פותחת בפסוק "ראה אנוכי נותן לפניכם היום ברכה וקללה, את הברכה אשר תשמעו אל מצוות ה' אלוקיכם אשר אנוכי מצווה אתכם היום, והקללה אם לא תשמעו אל מצוות ה' אלוקיכם וסרתם מן הדרך אשר אנוכי מצווה אתכם היום ללכת אחרי אלוקים אחרים אשר לא ידעתם".
לאדם יש שתי דרכים לבחור ביניהן: ברכה או קללה. ה' נתן לנו את הדרך והמסלול הברור לכל מטרה ועלינו נשאר רק להחליט ולבחור באיזו דרך נלך, בטוב או ברע.
במסכת מכות נכתב: "בדרך שאדם רוצה לילך בה מוליכין אותו" - על פי הפרשנים השונים הכל תלוי ברצון האדם, ואם נרצה ונחליט לראות את הטוב שיש בעולם, ובטח בעצמנו נזכה לראות אותו, ולהבדיל אם נבחר לראות דווקא את הרע, את הקללה, ותמיד לראות באור שלילי, "את חצי הכוס הריקה", אז לשם נגיע ואותה נראה.
המיוחד בפסוקים האלה שאנו מגלים שלא רק שנראה את הטוב בבחירת המסלול הזה אלא נזכה גם לראות את כל הברכה שה' נותן לנו.
"ראה" המילה הראשונה בפרשה, היא ציווי, היא נאמרה ביחיד אל האדם הפרטי, על מנת שנדע שהכל תלוי באחריותנו. הכל תלוי לגמרי בנו ובהחלטה שלנו. הכל בידיים שלנו.
כך גם החליטו הג'ודאים אפילו אחרי ההפסדים שלהם, שהם לא נותנים לדבר לעצור אותם מלהמשיך להילחם, להתמודד, לנסות שוב ושוב כדי להגיע למטרה שלהם ולא להישאב לדכדוך ומחשבות שליליות על עצמם.

שבת שלום ומבורך!
החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.
לרפואת דב בן לובה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל