נקודה שבועית פרשת השבוע "נח" ה'תשפ"ב

בשבת שעברה קראנו את פרשת "בראשית" בה ה' ברא עולם מלא בעוצמות ותכונות שאולי מחשבתנו כיום לא מסוגלת לקלוט עד כמה היה גדול.

בשבת שעברה קראנו את פרשת "בראשית" בה ה' ברא עולם מלא בעוצמות ותכונות שאולי מחשבתנו כיום לא מסוגלת לקלוט עד כמה היה גדול. אפשר להביא לכך שתי דוגמאות מהבריאה, כגון האור שנברא ביום הראשון שמרוב עוצמתו החליט ה' לגנזו לצדיקים לעתיד לבוא והדבר השני אורך חייהם של האנשים באותם דורות ראשונים של העולם שחיו מאות רבות של שנים.
כאן בסוף פרשת "בראשית" הגיע מפנה ובני האדם התחילו להתנהג הפוך מרצון ה' ולעשות הרע, עד כדי שכתבה התורה: "וירא ה' כי רבה רעת האדם בארץ וכל ייצר מחשבות ליבו רק רע כל היום".
הקדוש ברוך הוא החליט לשנות לחלוטין את העולם שיצר, ולהוריד באחת את העוצמות האדירות שיש בו. הוא הוריד על העולם מבול שיעשה שינוי גדול ולמעשה ייצור עולם שיתחיל מחדש.
נח ומשפחתו נבחרו להיות נציגי האדם היחידים שיישארו לעולם המחודש, וביוצאם מהתיבה ששמרה עליהם בזמן המבול הקריב נח קורבן לה': "וירח ה' את ריח הניחוח ויאמר ה' אל ליבו לא אוסיף לקלל עוד את האדמה בעבור האדם כי יצר לב האדם רע מנעוריו ולא אוסיף עוד להכות את כל חי כאשר עשיתי" - אחרי שכל סדרי העולם שובשו ושונו מעכשיו זה כבר לא יקרה. הקדוש ברוך הוא לא יקלל שוב את העולם והאדמה ובעלי החיים בעבור חטאי האדם.
וכל זה יקרה מהסיבה ש"יצר לב האדם רע מנעוריו" - כיוון שהאדם נולד עם יצר הרע והיצר מושך אותו לעשות מעשים רעים זה משהו מובנה בתוכו ולכן אלוקים לא יחריב שוב את העולם אלא יתן לו את האפשרות לתקן.
אלא שיש לשאול, הרי היצר הרע היה גם קודם ואם לפני המבול הייצר הרע בלב האדם היה הסיבה להבאת המבול כעת אותו יצר הרע בליבו הוא הגורם למניעת מבול בעתיד. הכיצד?
אלא שאותו קורבן שה' הריח כניחוח נותן לו את ההוכחה שהאדם על אף ייצרו יכול לתקן, הוא יכול להביא קורבן כדי להתקרב אלי מחדש.
הספורנו מסביר שלפני המבול שני היצרים, הטוב והרע הושלמו ביחד בליבו, ועכשיו כמו כל העולם, האדם נחלש והיצר הרע מופיע לפני היצר הטוב "מנעוריו", נטיית האדם לחומריות היא מגיל קטן אך לאט לאט הוא מפתח את כוחות הטוב בנפשו וכעת זה עומד לזכותו.
עכשיו אחרי המבול עברנו לעולם של תיקון, אמנם האדם יכול לחטוא כמו מקודם אבל עכשיו זה עולם של תיקון, של יכולת להתקרב לה' ולכן לא יהיה חורבן אלא תיקון.

שבת שלום ומבורך!
החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.
לרפואת דב בן לובה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל