נקודה שבועית פרשת השבוע "חיי שרה" ה'תשפ"ב

השבוע נפרד משני ענקי האומה, האבא והאמא הראשונים שלנו, אברהם ושרה

השבוע נפרד משני ענקי האומה, האבא והאמא הראשונים שלנו, אברהם ושרה. פטירת שרה פותחת את הפרשה ולכן קרויה כך היא על שמה, ועל פטירת אברהם נקרא ממש בסיום הפרשה וכך יעבור "מקל השליחים" של האבות אל יצחק ורבקה שמופיעה לראשונה השבוע.
בפרשה שלנו מתוארים שני אירועים הקשורים לאברהם באופן מפורט ביותר, קניית מערת המכפלה לאחר מות שרה, אירוע שהתורה תזכיר אותו עוד פעמיים לאורך החומש, והשני הוא שליחת אליעזר עבדו למצוא כלה ליצחק, עם פירוט ההשבעה והשיחה ביניהם.
בשני המקרים מתואר לפרטי פרטים את השתלשלות העניינים, מה אברהם אומר ומרגיש ובעיקר רוצה לעומת סיפור העקידה מהפרשה הקודמת שם כמעט ולא היה תיאור עליו באופן אישי, לא קראנו על שיחה ביניהם ולא נכתב איך אברהם למשל הרגיש בכל אותו הזמן.
פרשתנו פותחת בסיפור פטירת אברהם שהוא בן 137. גיל מבוגר לכל הדעות. דווקא בגיל כזה, אחרי מות אשתו איתה חי עשרות שנים, היה איתה במסע הגדול לארץ ישראל, אחרי שעברו כל כך הרבה יחד, במקום להיכנס לדיכאון אברהם בוחר לפעול ולעשות.
הוא פותח במשא ומתן עיקש לקניית המערה, אחרי הקבורה הוא לא עוצר מלכת ומתחיל לעמול על מציאת כלה ליצחק בנו, וגם פה הכל נעשה בפירוט רחב.
הרב יונתן זקס זצ"ל שהשבוע חל יום פטירתו הראשון כותב על כך שההסבר הוא שלאורך חייהם של אברהם ושרה ה' הבטיח להם שני דברים: ארץ וילדים. אחרי מות שרה אברהם נשאר בפועל בלי פיסת אדמה משלו ורק עם בן אחד לא נשוי ולכן מיד ניגש למלאכה על אף ואולי בגלל גילו המופלג. הוא קונה את חלקת מערת המכפלה ומתחיל בחיפוש כלה ליצחק כדי לממש את הבטחת ה'.
הרב זקס כותב בספרו נקודה מאוד חשובה: "ה' מבטיח אבל אנחנו צריכים לפעול" - אמנם ה' נותן הבטחות אבל עלינו, ואברהם הוא הדוגמא הטובה לכך, לקום ולעשות ולגרום להבטחות להתממש, וזה יקרה דווקא בגלל אותן פעולות קטנות וחשובות. כל מסע גדול מתחיל בצעד קטן וראשון. אסור לנו להישאר שלובי ידיים ולחשוב שהכל ייעשה עבורנו, אנחנו חייבים כמו אברהם לקום לפעול ולעשות.

שבת שלום ומבורך!
החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.
לרפואת דב בן לובה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל