נקודה שבועית פרשת השבוע "תולדות" ה'תשפ"ב

לעומת אביו אברהם ובנו יעקב, לא מסופר הרבה על יצחק אבינו.


לעומת אביו אברהם ובנו יעקב, לא מסופר הרבה על יצחק אבינו. הסיפורים אודותיו ממש בודדים. כמעט בכולם הוא אפילו נחשב פסיבי: בעקידה הוא "נלווה" לאביו ונעקד על ידו, בשידוך עם רבקה אביו מארגן הכל יחד עם אליעזר, וגם במפגש עם רבקה אין תיאור ארוך ומפורט.
בסיפור הברכות לבנים רבקה מושכת בחוטים מאחור והוא בעצמו כבר אינו רואה.
אך בין האירועים בחייו של יצחק יש אירוע אחד בו הוא מביא את עוצמתו לידי ביטוי באופן החזק ביותר.
יצחק הוא האבא היחיד שנשאר כל חייו בארץ ישראל. גם שיש רעב בארץ והוא רוצה כמו אביו (וכמו בנו בעתיד) לרדת למצרים, אך ה' מצווה עליו להישאר. הוא עובר לגור בגרר הסמוכה, ורבקה כמעט נלקחת לבית אבימלך לאחר שהוא טוען שהיא אחותו. אבימלך מבין שהם בעל ואישה ומחזיר אותה אליו ונוזף בו. לאחר מכן זוכה יצחק לעושר גדול ורווחה כלכלית והוא מגורש מגרר. הוא חופר בארות והפלישתים רבים איתו על הבעלות עליהם. בבאר השלישית שחפרו עבדי יצחק עזבו אותם הפלשתים. הוא מגיע לבאר שבע, חופר בה באר נוספת ואז מגיע אליו אבימלך כדי לכרות איתו ברית. יצחק עושה להם משתה והם נפרדים לשלום.
זה המקרה היחיד בו יצחק פעיל בפני עצמו. פה הוא הדמות המרכזית שמובילה את האירוע מהתחלה ועד הסוף. עד עכשיו כמו שראינו תמיד עסקו בו וכעת כאן יצחק צועד בעקבות אביו אברהם כפי שה' הבטיח. הוא יורד בימי רעב לאבימלך בגרר כמו אברהם, גם הוא אומר על אשתו שהיא אחותו, יש מריבה בין אבימלך אליו ולאחר מכן כורתים ברית, ההבטחות מה' הן בעקבות ההבטחות שניתנו לאביו, יצחק אומרים חז"ל משול לשדה, לא סתם הוא קבע את תפילת מנחה שיצא לשוח בשדה, ואברהם משול להר כי הוא היה פורץ הדרך הראשון, ויצחק תפקידו להעמיק את האחיזה בקרקע, ולכן הוא חופר שוב ושוב את הבארות שחפר אביו, והוא רוצה להעמיק את הבשורה שאברהם אביו הביא לעולם, והוא עושה זאת ביתר שאת על ידי כך שלעומת אביו הוא לא יורד מהארץ אלא נאחז בה בעוצמה וזורע בה שדות רבים, במקביל יש לו הגנה אלוקית: שרה נלקחת לבית אבימלך ורבקה לא, יצחק צועד בדרך אברהם אך הוא מעמיק ואף משדרג אותה ואת האחיזה בארץ ישראל.
זהו כוחו של יצחק, הוא לא נמצא בתנועה והליכה כמו אברהם ויעקב אלא הוא מתיישב, נאחז, הוא שוכן בארץ ומעמיק את מה שאברהם חידש לעולם.

שבת שלום ומבורך!
החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.
לרפואת דב בן לובה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל