בעלי החיים שאיתנו

בעבר היינו מחוברים אל הטבע, צופים בו, לומדים ממנו על ההתנהלות של בעלי החיים שאיתנו, על הדרך בה אנו נוהגים בהם. הם היו חלק מחיינו, חלקם אפילו גדלו בתוך הבית שלנו או ממש בצמוד אליו...

ידענו שבלעדיהם לא היינו שורדים את הרעב והקור. היינו חלק משרשרת המחזוריות וידענו לכבד את החלקים האחרים באותה השרשרת. היום כל מה שלא משרת אותנו, "פוגע" בנו, אנחנו מייד משמידים, מבלי לנסות ולהבין מה המפגש הזה רוצה לסמל לנו? מה יש לנו ללמוד ממנו? לא סתם פגשנו היום צרעה, או יתוש שעקץ אותנו, כלב שנשך את הכלב שלנו, או חתול שאימץ את גג ביתנו... מה יש לנו כחברה ללמוד מזה שחתולי הרחוב מתרבים, מבלי שיש לנו שליטה עליהם? מה יש לנו ללמוד מזה שחרקים שונים פולשים אל ביתנו? מי הם החרקים הללו? למה אלי מגיעים עכברים והשכנה שלי מוטרדת "ממתקפת" נמלים הרי אנחנו גרות כל כך סמוך זו לזו, עם כמעט אותם התנאים הפיזיים?
 

כל מפגש שלנו עם בעל חיים, עם הצמחים והדוממים – מאפשר לנו להגיע קרוב יותר אל עצמנו, ההתע(א)מתות הזאת עם הסביבה שלנו ועם האיכות המסויימת שמביאה אותה, היא כעין מראה למה שקורה בתוכנו והיא האפשרות שלנו להפנים ולפעול כדי לשפר את איכות חיינו.

 

כשהייתי בתוך ההתלבטות הגדולה של חיי, במשבר הזוגיות שלי, החלטנו לטייל בטבע, מקום שאנחנו וילדינו כל כך אהבנו. נסענו לנחל עמוד (נחל שהוא סמל הזרימה ועמוד שמעמיד ועוצר אותה) ממש לפני הכניסה לאתר נדרס נחש על ידי המכונית שלנו. זו היתה אפשרות אחת שאילו הבנו אותה אז – אולי היינו מונעים מאיתנו את הפרידה הקרובה, כי אנחנו דרסנו את הנחש שבנו, את הצורך בלהקיש זה את זו במפתיע. אבל את המסר הזה לא קלטנו. התחלנו לטייל ואז נדמה היה לי ששמעתי את צליל קולו של הנחש - "ששששש", נבהלתי, עיקמתי ושברתי את הקרסול ימינה ושמאלה ואחורה. לקח לי כמה שנים להבין שהנחש היחיד שהיה שם, הנחש החלקלק, הארסי, התוקפני, לא היה זה שזוחל על האדמה, אלא דווקא זה שהולך לא רחוק ממני על שניים... הנחש מסמל גם אנרגיה של שינוי, את הכוח היצירתי, את העל חושי ואכן המפגש הזה עם הנחש' למרות שהוא היה אולי רק בדמיון שלי, הוא זה שהביא לחיי את השינוי, את החזרה אל היצירתיות שבי, אל התבונה האינטואיטיווית.

 

אז בפעם הבאה כשאתם פוגשים איזשהו בעל חיים, חישבו מהו אורח חייו? למה הוא גורם בחיינו? מה הוא רוצה לסמל לנו? מה אנחנו יכולים לעשות כדי לשפר ולטייב את הכיוון הזה של חיינו.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל