חידת משולם - המקור

סרט התעודה המשודר בערוץ כאן 11, לחקר האמת על פרשת ילדי תימן החטופים, מעורר השראה ואולי תיקווה אצל בני העדה התימנית בעולם. זה מחזיר אצלי את הגלגל אחורנית ואני כמו קולומבוס מגלה עולם, מנסה לחדד את הסיפור כפי שאני זכרתי אותו, בזמנו.

סרט התעודה המשודר בערוץ כאן 11, לחקר האמת על פרשת ילדי תימן החטופים, מעורר השראה ואולי תיקווה אצל בני העדה התימנית בעולם.
זה מחזיר אצלי את הגלגל אחורנית ואני כמו קולומבוס מגלה עולם, מנסה לחדד את הסיפור כפי שאני זכרתי אותו, בזמנו.
אכן סיפור מטלטל, שמעלה את הכפר הקטן הישנוני, של אותם הימים, ששכן בשולי הדרך לנמל התעופה, לזיכרון הקולקטיבי. כאן אירע הסיפור, שערוץ 11 מנסה לשחזר. סיפור שהפך את הכפר כמרקחה כשאירוע רודף אירוע.
נחזור לאמצע שנות החמישים, כשחוליית פדאיונים מחבלים, משליכה רימון לתוך בית עולים, שהורג אם וילדיה... מדינת ישראל, בתגובה, מבצעת את פעולת קיביה, בו נהרגים עשרות פלסטינים. פעולה שזוכה לגינוי בעולם...


קדם לפרשת עוזי משולם, פרשת פשע משנות השבעים, אז נחטף ילד מהגן ע"י כנופית גנבים ושודדים, שעבדו כסבלים בשדה התעופה והעלימו שם יהלומים ומטען זהב.
את עוזי משולם הכרתי לראשונה, כשעליתי לאוטובוס בזמן חופשתי משרות מילואים... "שב שב, בחור", הציע לי עוזי את המושב לידו. "מאין מגיע כבודו?" פתח ושאל אותי. "מגיע מעזה. אני בחופשה", עניתי. כך התפתחה שיחת הכרות עם האיש שהפך כל כך מפורסם.
מדובר פרשה עלומה, שהוסתרה שנים רבות מעיני הציבור והמדיה. מקרוב האיש נראה לי מוזר. עיניו היו ערמומיות, לראשו חבש פאה נוכרית ופניו חלקים משיער כפני תינוק. נראה שמשהו עבר עליו בטראומה.
שנים לפני כן נפרשו מחסומים נרחבים בישוב, לאחר שנחטף ילד מהישוב השכן, סביון, בשם אורון ירדן. אלא שבניגוד לילד הראשון, שנחטף ע"י שודדי נמל התעופה, ונמצא בריא ושלם, לא שפר מזלו של אורון. הוא נימצא כפות ומת בתא המטען של מכונית, לאחר שנחטף לשם כופר, ע"י רוצח שפל.


בכניסה לישוב יהוד, הייתה תפאורה בדמות מטוס ענק, שחנה בצורה מסקרנת אל מול גדרות הישוב. היה זה מטוס "סבנה" החטוף. צוות הסרטה הוליבודי היה מגיע לישוב, באוטובוס, על מנת לאסוף תושבים שישמשו ניצבים לסרט שצולם באזור, בשם "הטל צל ענק".
הרב עוזי משולם הצליח לחולל בישוב, סרט אמיתי, כשעורר סוד אפל, שהמדינה הסתירה והתגלתה כתיבת פנדורה. הפרשה פרצה הפעם במלוא הזעם. מכיוון שאחרי הכול מדובר על כ-1500 ילדים שנעלמו בצורה מסתורית, בראשית שנות העלייה. למען האמת אינני מאמין, עד היום, שיהודי יכול לגנוב מיהודי ילד. שהרי אלו מעשיהם של הגויים, כפי שההיסטוריה מוכיחה.
בישוב לא תמה הסאגה, שנראתה כלקוחה מהאגדות. יום אחד מכריזים בפרהסיה, פקידי המקום, על הפיכתו של קבר שייח' קדוש, לקבר קדוש יהודי. זאת למרות כל המאפיינים המוסלמים של הקבר. זה הופך למקום עליה לרגל ליהודים. טכסים נערכים במקום ברצף, עד עצם היום הזה. זאת תוך הילולא סוחפת...


אומרים שאין אש בלי עשן ואין פחד ללא תיקווה. עד מהרה נחסם הרחוב של הרב משולם, ע"י חמושים מזוקנים, חיילים ואזרחים במיליצייה מרתיעה של קבוצה קיצונית, שמאיימת לקחת את החוק לידיים. זאת למורת רוחם של השכנים ואנשי המקום. אלו נחלקים לשני מחנות: בעד ונגד. בריקדות שקי חול נערמים מסביב לבית משולם, שיושביהם יוצאים למלחמה לחיים ולמוות. גם עבדכם, שמנסה לברר מה קורה, ע"י מצגת שווא שמכוניתי התקלקלה במקום, מאויים ע"י המזוקנים, בנוסח הטאליבן. הם מאיימים עלי "להעיף" את הרכב החוצה, אחרת נשרוף אותו. כוח משטרה קטן שמגיע למקום מסולק גם הוא, בבושת פנים מהמקום...
לרגע נדמה שהמשטרה איבדה שליטה על האירוע, שמזכיר את אירוע דיויד כורש, בו התארגנה כת נגד המדינה... בחצרו של הרב מתארגנת הקבוצה סביב עמדות קרב וחביות סולר ומתכוננים לשרוף את הכול, כמוצא אחרון. מתחם הבית הופך ליעד מבוצר, כמו בסרט מלחמה... למרות המצב הנפיץ בארצנו, משרד הדתות מחליט לפתוח קברים, כדי לוודא מי קבור שם.
בזמנו כתבתי על העיירה יהודייה, שמזכירה לי את סיפורי חסמבה במערה החשמלית... כרגע כולם בהמתנה לתוצאות הבדיקה. נראה שעדיין הישוב נשאר בסגנון חסמבה, איך כתב יגאל מוסינזון: "אל תצעק בטרם הסתיימה המערכה". ימים יגידו.
• בפעולת הצבא בביתו של משולם, נהרג חייל מהכת, שערק מיחידתו כדי להצטרף למשולם.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל