המיפרציות והיחסים עם ערביי ארץ ישראל

מאז חתימת הסכמי אברהם התחדדו מערכות היחסים שבין אנשי אבו-מאזן לבין מדינות המפרץ והגיעו לכדי ניתוק. בשבועות האחרונים החלו נציגיו של אבו מאזן לחזר על פתחיהן של ראשי המדינות הללו מתוך כוונה למצוא מסילות אל ליבותיהם.

השאלות המתעוררות עכשיו הן פניהם של היחסים הללו לאן? ושאלה לא פחות חשובה מה דחף את אבו-מאזן לשנות את הטקטיקה שלו?

ובכן: להוציא את נסיכות קטאר לפלסטינים אין כיום משענת אמיתית בחצי האי ערב. אפילו את קטאר הצליחה ממשלתו של בנט להדיר מהליך תשלומי "המזומנים במזוודות". גם סעודיה רואה באנשי אבו מאזן כמו גם באנשי סינוואר פגע רע. זה מתבטא בירידה דרסטית של הכספים שניתן לשלשל לכיסים הפרטיים... מכאן פתחו אנשי אבו מאזן והוא עצמו בסדרת מהלכים די ליצור מחדש קשרים עם מדינות המפרץ הערבי.

במסגרת החיזורים אחרי המפרציות לאחר מותו של ח'ליפה בן זייד אאל נהיאן خليفة بن زايد آل نهيان הגיע אבו מאזן בראש משלחת מקורבים לנחם את המשפחה השלטת. הם נפגשו עם המלך החדש (בן אחיו לחצה של השליט שמת) שייח מוחמד בן זאיד אאל נהיאן محمّد بن زايد آل نهيان, אמרו דברי נחומים וזכו לארוחה ומעבר לזה לא ידוע על פריצת דרך בין הצדדים.

כפי שציינתי לעיל גם לסעודיה "נמאס" מערביי ארץ ישראל והם עסוקים עד מעל לראש בבעיות שיוצרת אצלם איראן ומשמרות המהפכה שלה באמצעו הפרוקסי שלהם המורדים בתימן.

כאן המקום להדגיש שאנשיו של אבו מאזן, עסוקים, וביתר שאת בתקופה האחרונה, במאבקי השלטון בין חמא"ס לפתח והפחד שמא השלטון המקומי יעבור מידי המנגנונים הסרים למשמעתו של אבו מאזן לבין אנשי יחיא סינוואר.

ועוד חומר למחשבה: האם השליחים שיצאו דחופים לבירות המיפרציות נשלחו בידי אבו מאזן כדי להזים את השמועות שנפוצו, ברחבי העולם הערבי, מאז סוף מאי בדבר מותו??? בקיצור איך אומרים דוברי האידית שביננו: לייבידיג אין שטייטעל שמח בעיירה...


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל