אלוהים והסטטיסטיקה ביצירתו, חומר למחשבה

חומר למחשבה, האם אלוהים ברא עולם שרבים מחלקיו מתבססים ומתקיימים על פי עקרונות הסטטיסטיקה וההסתברות? אם כן, כיצד מתחברת ההשגחה הפרטית באדם - פאר יצירתו של בורא עולם, למערכת שיקולים כה גנרית?

מעניין לראות את היצירה המופלאה של היקום, החי והצומח מהזווית הסטטיסטית, ולפי הדוגמאות בהמשך נראה שעבור אלוהים, לסטטיסטיקה חשיבות רבה ביצירתו, ורבים מהמוצרים שבנה בעולמנו עובדים בצורה סטטיסטית ואפילו משמשים כעקרון מרכזי במפעל ההישרדות.


נבחן שלוש דוגמאות:
• לגבי החי, אדם נולד באופן סטטיסטי לגמרי, ביצית אחת מתוך אלפי ביציות, וזירעון אחד מתוך מיליוני זירעונים, נפגשים במקרה, הם לא הכירו מעולם, הביצית אפילו לא בדקה אם הזירעון שנפל בחלקה מבין המיליונים שנפלטו בגל הצונאמי, הוא בן או בת, עשיר, נאה, בריא או המשובח, היא פשוט רוצה לייצר חיים ומיד מתחילה בעבודה, מצמידה אותו לחיקה, ומטפלת בו באהבה רבה, עד כדי כך שהם יפכו ליחידה אחת. והזירעון? הוא כל כך שמח שקיבל חיים, גם הוא ניצל מריקבון ולכן לא שאל ולא בדק, העיקר שקיבל בית חם. שמראה שכדי לזכות בחיים צריך להיות גם בר המזל.
• לגבי הצמחים, מיליוני האבקנים (הזכרים) אשר עפים ברוח תופסים להם צמח/ עץ נקבה, נתפסים בחכותיהן של הפרחים והצמחים, הם לא שואלים טוב או לא טוב העיקר לקדם את המטרה האבולוציונית. חלקם נתפס בעץ או בצמח וממשיך את הדור הבא. החלק האחר (הגדול) נרקב ומת.
• כדור הארץ, גם כאן מתברר שהסטטיסטיקה עובדת, מיליארדים של כוכבים מתפוצצים ומשתחררים מ"חור שחור" (קטן ודחוס), ויוצרים גלאקסיות שבאחת מהן, מתוך מיליוני כוכבים שנוצרים, מגיע כוכבון קטן למרחק הנכון, ואז בעזרת כוחות הטבע הוא מקבל חיבוק וזוכה לברכת אלוהים. אותו כוכבון, כמו תינוק בבטן אימו, מקבל טמפרטורה קבועה, מקבל חמצן, מקבל מים, ים, אוצרות טבע, והרים ולבסוף מקבל חיים, את הצמחייה והחי.

 

החשיבה הזו של יצירת היקום וחלקים מתכניו מזווית סטטיסטית, מעוררת את המחשבה שאין לאלוהים עניין בפרט (השגחה פרטית) אלא הוא מטפל בבריאה כאפליקציה אשר הבסיס לעבודתה הוא סטטיסטי, בדומה לחקלאי בשדה הוא מפזר את זרעי חיטה, ויודע שחלקם ינבוט ויהפכו לצמח וחלקם הגדול ירקב באדמה. לבעל השדה חשוב בסופו של דבר שהשדה ימשיך ויפרח, שמכל הזריעה יצמח לו שדה פורה טוב ובריא.
לא רק ביצירה עצמה העיקרון הסטטיסטי עובד, אלא גם בתחומים רבים כמו למשל בהישרדות, עופות, בעלי חיים וצמחים מתגוננים מפני טורפים באופן סטטיסטי, אחרת הם היו נכחדים, יתרה מכך, החי גם מגן על עצמו מפני מחלות על פי אותו עקרון סטטיסטי.
יש הטוענים שגם בתופעות הטבע הגדולות כמו, אסונות, רעידות אדמה, סערות, משקעים ועוד הסטטיסטיקה עובדת.
נראה, שכך אלוהים קבע ביצירתו, והבטיח שיצירתו תמשך לעד, לכמות והאיכות יש יתרונות סטטיסטיים והם ידאגו להמשכיות של הדור הבא, אם בניסיון זה או בניסיון הבא או זה שלאחריו, ומה שקורה לכישלונות הן חלק מהסטטיסטיקה.

 

תמונה: thedaintyheart


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל