הציתות, החיטוט והאקס פקטור של יהודה פילץ

"אדוארד סנואודן" מכה שנית, "עוד ישמע בהרי יהודה" ובחוצות יש עתיד, חזיונות דוד והעיר בני ברק כמרקחה.

אובריין: "אתה חייב לאהוב את האח הגדול. אין זה די שתציית לו. אתה חייב לאהוב אותו". (גורג' אורוול, "1984")

מיום ליום מתברר כי הידיעה בעיתון הצרפתי "לה מונד" על כך שארה"ב צותתה ל 70 מיליון שיחות של אזרחים צרפתים הייתה רק הסנונית הראשונה לעוד פרשה מביכה מבית היוצר האמריקני. ידיעה זו, אשר הודלפה על ידי ה"שטינקר" מצפון קרוליינה "אדוארד סנואודן", התפשטה כמו אש בשדה קוצים. תחילה הצרפתים, אחר כך הנשיא המקסיקני לשעבר "פיליפה קלדרון" ואם לא די בשיחה הנזעמת שיצאה ממסדרונות הרייכסטאג לעבר האגף המערבי בבית הלבן, אפילו האפיפיור! הרגיש את נחת זרועו של ארגון הביון האמריקני. בוושינגטון כמובן שומרים על מדיניות " פרנואיד כפי יכולתך" ומיהרו להכחיש מכל וכל.
אל דאגה, בעוד כמה עשרות שנים כשסבא אובמה יישב לארוחת "מקדונלדס" עם נכדיו, ואנג'לה מרקל תפזר פירורי לחם ב"פוטסדאם פלאץ", יקום "ההיסטוריון" האמריקני התורן ובספרו המתורגם ל-30 שפות, יספר לנו כיצד המודיעין האמריקני גילה על חימוש סודי של צרפת, על תאי טרור מסוכנים של אל קעידה ב"גוואדאלחרה", על הקרדינל שנסע לאפגניסטן וכיצד גילה שמרקל ופוטין בצעירותם גרו באותו בניין בשכונת "ליכטינברג" בברלין.
 

"הקווים המאורכים של הזיקות נפגשים זה בזה באתה הנצחי". (מרטין בובר, "בסוד שיח")

השבוע הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק "ברית הזוגיות" אותה גיבשו חלק מחברי סיעת "יש עתיד". מרכז הכובד של ההצעה מתבסס על כך שזוגות אשר יחפצו לבוא בברית הנישואין ללא קורת הגג הרבנית, יזכו למלוא הזכויות המשפטיות והאזרחיות. כמובן שהצעת החוק עוררה סערה גדולה בקרב המפלגות הדתיות והתחילה התנגחות בין הנצים. אז לפני שיתחילו ההכפשות, התככים הקואליציוניים, גילויי השנאה, הזלזול והחיטוט זה בענייניו של זה, הייתי מציע להם לעצור רגע, ולחשוב.
לחברי הסיעות הדתיות הייתי מציע לחשוב, מדוע במדינה כמו ארה"ב שבה חלים תקנות נוקשות ביותר בכל מה שקשור להפרדת דת ומדינה קיים להט דתי כל כך גדול?
מדוע אתאיסטים גמורים מתחתנים בחתונות אזרחיות ובכל זאת מקיימים ברית מילה (ודי לקשקוש שזה נובע מסיבות בריאותיות או אסתטיות)?
האם מעשה דתי שנעשה בכפייה הוא בעל משמעות?
האם שררה ואהבת ה' יכולים לגור יחדיו?
לשאר הסיעות הייתי אומר להמשיך ולפעול בנושא הפרדת דת ומדינה ולהפסיק לפחד מהאלטרנטיבה. אותה אלטרנטיבה המבקשת להשתחרר מכבלי החילוניות ולהיות חופשיה. לחזור לאותה בוקר לח בשנת 52 בבני ברק בו התקיימה הפגישה המסתורית בין דוד בן גוריון לחזון אי"ש ולהתחיל מהתחלה.
 

"מוטב לא להיות שונה מאחרים. למכוערים ולשוטים ניתן הטוב שבעולם הזה". (אוסקר ווילד, "תמונתו של דוריאן גריי")

אליבא דבן גוריון, מספרים שבשנת 58 כשנסע לבקר את בתו גאולה באנגליה ראה את נכדיו רצים לטלוויזיה ולא הבין על מה המהומה ואמר: "רציתי לראות מה הם רואים וחשכו עיניי. נכנס גנגסטר עם אקדח ויורים אחד על השני". כמה שנים מאוחר יותר אמר בראיון לעיתון "דבר": "זה מביא לידי שחיתות. זה לא הופך אותם לרוצחים, אבל זה לא מחנך". מוכרחים לומר שיש משהו בדברי "הזקן". לאחר שהזדעזע כל כך מסרט גנגסטרים מטופש, מעניין מה הוא היה אומר על פאר היצירה הציונית "אקס פקטור". אפשר להכריז שהגענו לשיא השפל הטלוויזיוני. פורנוגרפיה במסווה של תכנית ריאליטי. "הספקטאקל" בשיא תהילתו. מה בתפריט? המנות הקבועות. סיפורים סוחטי דמעות, מנחה יפיפייה שמייבבת אחרי כל ביצוע, התנגשויות "בורקס", העלבות, שפת ביבים ורייטינג שיא.
 

"העולם אומרים שסיפורי מעשיות מסוגל לשינה ואני אמרתי שעל ידי סיפורי מעשיות מעוררים בני אדם משנתם". (רבי נתן, "חיי מוהר"ן")

כמה קילומטרים לא רחוק משם, העיר ללא הפסקה - בני ברק, הציגה את האלטרנטיבה שלה לאקס פקטור והקרינה את תכנית הריאליטי החדשה: "טלטל את הרב". שעה שרוב תושבי השכונה עוד ישנים, התקבצה לה קבוצת לומדים חרוצה לשיעור מבית מדרשו של הרב שטיינמן. בין ביאור לפלפול, לפתע משום מקום, התפרץ לביתו של הרב, אברך צעיר בשם יהודה פילץ. אחוז תזזית, תפס פילץ בצווארונו של הרב וניערו בחוזקה תוך כדי שהוא צועק: "אני נגד הרב שטיינמן! אני נגד הרב שטיינמן!" מאוחר יותר התבקש הרב שטיינמן לתאר את הקרב ההרואי והחל לתאר את יריבו האימתני. "זה אגזונטער פרעד! כמעט שהרג אותי!" אמר הגראי"ל. אחד מתלמדיו שכמובן לא נשאר חייב, החזיר לתוקף "אגרויסע" נשיכה ביד והצליח לשחרר את רבו מתוך הלפיתה הליטאית.
פרשה זו היא תולדה של הקרע העמוק שנוצר בקרב החרדים הליטאים. מאז הלך לעולמו ביולי 2012 "הרב יוסף אליישיב" נוצר סכסוך עמוק בין שני ממשיכי דרכו. הרב שטיינמן מבני ברק והרב אוירבך מירושלים. כמובן שסכסוך זה גלש לפוליטיקה והביא לפירוק מפלגת "דגל התורה" שהקים "הרב ש"ך" שהתפצלה לשתי מפלגות. המתח הרב שנוצר בין המחנות בא לידי ביטוי בבחירות המוניציפליות האחרונות שלכל אחד מהפלגים היה מועמד משלו. תופעות הלוואי המוכרות של סיפורים כאלה הם כמובן גידופים, השמצות ובעיקר שימוש לא מבוקר בכוח רב שעלול להוביל לאסון. פרשה זו, גרוטסקית ככל שתהיה, שבה בחור צעיר שעבר שטיפת מוח, תוקף ישיש בן 100 היא תמרור אזהרה רציני.
חשוב לציין כי לאחר שהרוחות נרגעו, פרקליטו של "פילץ" נתן בהחלט הסבר מובן והגיוני להשתלשלות האירועים והסביר: "מרשי קיבל הארה שהרב שטיינמן הוא משיח בן דוד והוא עצמו משיח בן יוסף ולכן ניער את הרב".
 
תמונה ראשית: DonkeyHotey

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל