לנצור את הרגע

הזמן הוא דבר יחסי, כפי שאמר איינשטיין. בתורת הקוונטים ידוע שכל דבר שקורה ברמה האטומית תלוי בעצם בצופה. כלומר הצופה עצמו קובע את התרחשות האירועים. למעשה אם הצופה אינו שם – דבר לא קורה. הזמן בעצם עוצר מלכת...

הזמן הוא דבר יחסי, כפי שאמר איינשטיין. בתורת הקוונטים ידוע שכל דבר שקורה ברמה האטומית תלוי בעצם בצופה. כלומר הצופה עצמו קובע את התרחשות האירועים. למעשה אם הצופה אינו שם – דבר לא קורה. הזמן בעצם עוצר מלכת.
אנחנו יכולים בחיי היום יום לנצור את הרגע, לעצור את זרם החיים הפראי ובאמצעות מדיטציה להצליח להבין את מהות הדברים מעבר לזמן הליניארי. הרגע הבודד נוצר בתוכו למעשה את כל היקום כולו ואת פלאי הבריאה. אנחנו יכולים לחיות את הרגע הזה מעכשיו לנצח – לא בצורה ליניארית – של הדברים הזורמים היומיומיים – אלא ברמה עליונה יותר – של הנפש הנצחית, של המטרות הערכיות שלנו והתחברות ליקום.
 
הזמן שייך לאגו, המנסה להוכיח לעצמו דברים חומריים, שאין להם ערך רוחני אמיתי. אנחנו מתרכזים ומתרגזים משטויות שמסיטות אותנו מייעודנו האמיתי, שהוא כולו רוחני. בשיר הרומני הנפלא, "כוכב הערב" בתרגומו של טומי סינגלר, אומר כוכב הערב על האדם: "לכם רק הבל הבלים וחזיונות בלי ערך, כמו כוכבים שמתנפצים, ואחר אובדים בדרך"... על כן הזמן לכשעצמו, הוא חסר ערך, בדיוק כפי שהצורה הפיזית שלנו, היא רק אשליה. אנו משווים את עצמנו לאחרים, חושבים שאנו תלויים בהם. אבל למעשה כולנו אחד, היחיד הוא הכלל והוא גם היקום כולו. האדם מנסה לממש את עצמו בחוץ, כאשר בעצם רק אם יעבוד על עצמו הפנימי, יראה תוצאות אמתיות. ושוב ציטוט מהשיר הנפלא "כוכב הערב", כאשר הנסיכה שהתאהבה בכוכב הערב אומרת: "אבל כוכב אחד זרח, מעומק הנשייה, ואופק אינסופי פתח, לימה הבודדה".
 
לעצור את הזמן פירושו גם להבין שאנחנו בעצם מעצבים את עולמנו – אנחנו השליטים של מה שקורה – למרות שנדמה לנו שאנו נשלטים. זרם החיים הסוחף אותנו איתו – זאת אשליה שאנו יכולים לעצור אם נתרכז במדיטציה עם היקום.
כאשר אנחנו מצליחים להשתחרר מהבלי הרגע הזה, מהטרדות הקטנות של היומיום ולהביט מעבר, עמוק לתוך היקום, להבין את מהות הדברים – אנחנו גם יכולים לספק לעצמנו את התשובות לכל השאלות שמציקות לנו בחיינו.
 
תמונה ראשית: Jessica Stephenson

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל