טעימה (שלא היתה) מהפיליפינים

הריח הזכיר נשכחות: מרק העוף של אמא. הרוכלת בשוק של סגדה, שבפיליפינים, יצקה את המרק לקערה והוסיפה כף נדיבה של אטריות רחבות, ממש כמו שאמא היתה עושה. ובכל זאת, משהו לחש לאריה רוזנברג שלא כדאי לו לטעום מהמעדן...

תישמעו סיפור...

שבת בבקר, מיק האמריקאי ואני נמצאים ב- סגדה (SEGADA) כפר הררי יפיפה בצפון לוזון ומתכננים לבקר בקברים התלויים שסגדה מפורסמת בהם. בהמשך תכננו לצאת לטרק בן יום אחד בהרים העוטפים את העיירה, נוף מדהים הובטח לנו בטרק. בעלת הפונדק בו התארחנו מציעה לא להחמיץ את שוק יום השבת , אל שוק זה נקבצים מדי שבת הכפריים מההרים העוטפים את סגדה על מנת להציע מרכולתם. כדי לצאת ידי חובה עלינו לרחובה הראשי של העיירה ואכן עשרות אם לא מאות 'בסטות' כיסו את כל הרחוב,במרביתן מכרו ירקות ופירות, מיעוטן עסקו בבגדים ישנים ובלויים, קריאות הרוכלים זרזו אותנו להתקרב לדוכנים שלהם.
 
מהר מאוד איבדנו החשק להמשיך ולהסתובב, מעט לפני שיצאנו מהשוק קלט חוטמי ריח של מרק עוף שהזכיר לי מאוד את המרק של אימא שבאידיש נקרא יואייך-מיט –לוקשיין -YOYEICH- MIT- LOKSHIN בחוסר שליטה מוחלט התקרבתי לבעלת הבסטה, לקחתי נשימה ארוכה ואכן הריח היה ממש כמו בית אימא. לא חלפו שניות ואני שואל את המוכרת כמה תעלה לי קערת מרק? חיוך רחב התפשט על פניה. 50 פזו היא ענתה. הוספתי ושאלתי, מה יש במרק? והיא עונה, זה מרק עוף עם אטריות רחבות (ממש כמו של אימא שלי הרהרתי) ועשבי תיבול מקומיים. תוך כדי שמזגה לי לקערה והוסיפה גם כף גדושה של אטריות שאלה אותי אם אהיה מעונין גם בבשר עוף, שיהיה עניתי מה כבר יכול להיות, בזריזות עשו דרכן לקערה שתי רגלי עוף עם ציפורניים. פניתי לשבת כדי להתחיל ולאכול. איני יודע למה אך משהו עצר בעדי מלאכול... שאלתי את המוכרת האם היא בטוחה שזה רק מרק עוף עם אטריות, כן היא ענתה בביטחון. אני לא שקט עדיין והיא מאיצה בי להתחיל ולאכול. לא יכול אני אומר לה! לפתע בהברקה של רגע שואל אותה אם היא אוהבת לאכול בשר כלבים? הו היא עונה, רק אתמול הכנתי למשפחתי מרק בשר כלבים והם ליקקו את האצבעות. אני מוסיף ושואל ,את בטוחה שאין כל תוספות אחרות במרק? היא מקמטת את מצחה ובחצי חיוך עונה לי... הוספתי רק קוביית בשר כלב כדי להוסיף טעם למרק.

אני והרהורי - אני שידוע כאוכל הכל, מבשר פיגולים, עבור באומצת קרוקודיל וצ'יפס העשוי מרמשים בלתי ברורים. כל זה בתוספת של כל מה שגדל בים... ולבסוף שותה גם כוס אלכוהול שבתחתיתו נח לו נחש ארסי, אני לא יכול לאכול מבשרו של ידיד האדם.

מעניין מה אימא (סבתא שרה) היתה אומרת ?
 

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל