פרידה שיש בה כבוד והערכה

זקנה, למה החלפנו את המילה זקן במילה קשיש? מה לא נאה לנו בזקנה, בתחילתו של הסוף?

להזדקן. יש אנשים שיעשו הכל כדי להסתיר את תהליך הזקנה שעובר עליהם, ולמה? כי להיות זקן זה לא in. זקנים הם "חלשים, דחויים, סנילים, חסרי שליטה, מגעילים." מעניין שגם ילדים וגם קשישים עוברים את אותו התהליך (רק בכיוונים הפוכים) ועל תינוק שמרייר, אף אחד לא יגיד איכס, על פעוט שלא מצליח להכניס את הכף לפה מבלי לאבד בדרך מחצית ממה שהיה בה, אף אחד לא יביט במבט של: תתבייש לך! אז איך זה שאותן הפעולות שנעשות על ידי תינוקות/ילדים וקשישים על אלה יש בנו חמלה ושמחה – ועם אלה אין לנו סבלנות ואנחנו מנדים אותם מחיי המשפחה, מתביישים בהם ולא פעם דואגים שמישהו אחר "ידאג" להם בבתי האבות???
 

לא תמיד זה היה כך. יש עדיין חברות שיודעות להעריך את חוכמת הזקנה, את היכולת לא להתפרץ מייד, לשקול, להרהר, להשוות. חברות, בהן הזקן מוערך, כי יש לו נסיון חיים וידע, שהוא עבר כברת דרך שחסרה עדיין לצעירים .
 

לפני כמה חודשים היתה לי זכות גדולה ללוות אישה בימיה האחרונים. היא היתה אישה אמידה, שפעם תרמה הרבה לאחרים והיום אחרי כמה נצחונות על מחלת הסרטן, היא נשארה חסרת כוחות, כל תנוחה היתה כבר קשה, בכל פעולה היא נזקקה לכל כך הרבה עזרה. רק דבר אחד היה עוד שלה – המטבח. המטפלת חתכה את הירקות, הבשר ושאר המצרכים בהנחייתה, אבל התיבול, עליו היא עוד לא ויתרה. זה היה הסוד שלה. סוד שהביא לה כל כך הרבה מחמאות מכל המשפחה. זה היה אולי הרגע היחיד שבו חזר ניצוץ האור לעיניה. כשהגעתי אליה הנחתי עליה את כפות ידי ונזכרתי באמא שלי שנפטרה לפני כעשור שנים. היא הרגישה את מגע ידי וחייכה. היא אמרה לי:  נשלחת אלי מלמעלה. זה היה כל כך נעים לקבל מחמאה מאישה שרק הרגע הכרתי. המגע עשה את שלו וכשהצעתי לה ללכת בשמיניות ולאמר משפט חיובי, היא עשתה זאת עם חיוך בעיניה. באחד מהמפגשים, ביקשתי שיביאו לנו את אלבום התמונות ואיפשרתי לה לספר לי על התקופות הקשות בחייה, על אנשים שלהם היא עזרה, על מקומות בהם היא היתה, על הילדים/נכדים/נינים שלה. זה היה רגע של התמלאות, רגע של השלמה.
 

היא היתה אישה מאוד מבורכת, מוקפת במשפחה אוהבת ותומכת ובעבורי זו היתה הזדמנות לחוות פרידה כל כך שלמה, שיש בה כל כך הרבה אהבה והערכה.
 
 

 

תמונה ראשית: Chalmers Butterfield


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל