רק בת חמש עשרה, והיא כבר יודעת הכל

מה גורם לנערה בת חמש עשרה או קצת יותר לרצות להיצמד לאליל זמר עד כדי למסור לו את גופה כמתנה? אם נתעלם לרגע מסוגיית המוסר (למרות הקושי) הרי שהכתובת נמצאת על הקיר. בחברה שבא הרצון להיות מפורסם עולה על הרצון להישגים חברתיים ערכיים, בחברה שבא תוכניות ריאליטי הפכו למכת עולם, למה בעצם אנחנו כל כך נרעשים?

התשובה לכך נמצאת כנראה בתפיסת העולם של הדור המבוגר יחסית. של מי שצבר ניסיון חיים מספק על מנת לדעת שיש מחיר למעשה, גם אם התשלום מגיע באיחור של שנים.
נערה בת חמש עשרה שמקיימת יחסי מין אינה תופעה מאוד חריגה בעידן הנוכחי. גם השאלה אם זה טוב או לא אינה רלוונטית מכיוון שהתשובה לכך נמצאת אצל כל אחת מהן, ואין תשובה אחת נכונה. יש מהן מוכנות ובשלות לכך נפשית ויש נערות שלהן פער גדול בין גופן המתפתח לנפשן הילדותית. אלה יהיו הנערות שקל יהיה לפתות בהבטחות ותמורות.

התקשורת ממהרת לחפש ולמצוא אשמים. הרבה בטרם הוכחה אשמתם או שניתנה להם הזכות הבסיסית להשמיע את גרסתם. אין בדברים אלה כדי להצדיק מעשה כזה או אחר, רק ניסיון להסתכל על התמונה בעיניים פקוחות ובנימה אוביקטיבית. מאשימים את הזמר, מאשימים את הנערות וכשלא נותר עוד את מי, מאשימים את ההורים.

החוק נגד הטרדה מינית חוקק על מנת להגן על נשים בחברה בה הן חשופות לניצול מתוקף מעמדן הנחות. אנחנו חיים בחברה שהיא מודרנית רק לכאורה, עם שיוויון מדומה בין המינים.

למעשה התקופה הנוכחית היא שלב ביניים מאוד מבולבל וחסר הגדרות. פמיניזם ושובניזם נאבקים זה בזה. המסרים החברתיים סותרים האחד את השני והבלגן חוגג. נערה מתירנית זוכה לשלל תארים משפילים, נערה חסודה וצנועה תהיה "מרובעת". אישה קרייריסטית תהיה אם נוראית, לעומתה עקרת בית תהיה "בטלנית" שחיה על חשבון בעלה. אישה צריכה להיות סקסית (למה בעצם?) ובו בזמן גם "מכובדת". רווקה בת ארבעים תהיה "רווקה זקנה" רווק בן ארבעים יהיה "רווק מבוקש".... מנהלת בכירה תהיה "כלבה" בעוד גבר במעמד זהה יהיה מוערך ויתוגמל בהתאם. לא, לא הכל שחור, פה ושם יש ניצנים של שיוויון, אבל הם עדיין נדירים, נדירים מדי. הדרך ארוכה ויחלפו עוד חמישים עד מאה שנים עד שהמערכת תתייצב. יש עדיין יותר נשים מוכות מגברים, יותר קורבנות אונס ממין נקבה, ויותר נשים שמתקשות להתפרנס לעומת גברים בעלי נתוני השכלה זהים.

אז מה הפלא שנערה בת חמש עשרה רוצה גם להיות סקסית, גם להיות מפורסמת, גם להרוויח טובות הנאה, וגם לשמח את הגבר שנפלה לידיו? איזה כלים יש לה על מנת להבין שגופה משמש כלי למימוש פנטזיה מינית ותו לא? מה הפלא שילדונת שאין לה ניסיון חיים ויכולת להביט עליהם בפרספקטיבה של שנים, נופלת בפח ועוד מאמינה שכל זה היה "מרצונה החופשי", ב"הסכמה מלאה".

לא בכדי חובת ההגנה על נשים ניתנה לגברים. אם לא תנצל - לא תהיה מנוצלת. נוסחה פשוטה וברורה.
כדי להקל עליהם החוק מפרט בדיוק למה הכוונה, מתי מדובר בניצול ומה אסור לעשות. למרות הכל אנחנו מוצפים חדשות לבקרים בשערוריות מין שאינן פוסחות על ארצנו הקטנטונת.
המפתח, כמו בהרבה תחומים אחרים הוא הסברה. לא נצליח לסגור את הפייסבוק ולא נצליח להעלים מודעות פרסומת סקסיסטיות. לא נוכל לעצום את עיניהן ואוזניהן של הנערות למתרחש בעולם. אבל אפשר להסביר:

• יחסי מין מקיימים עם בן זוג שמתייחס אליך בכבוד, באהבה וברגישות.
• סרטים כחולים זה רק סרטים, במציאות הגבר שאת שוכבת איתו אמור לשמור עליך ולא לחלק אותך עם החבר'ה. ובוודאי שלא להתעלל בגופך במיני צורות משונות.
• בגדים הם יפים רק אם הם מתאימים לגזרה הספציפית שלך, הם אמורים לשרת אותך ולא ההפך.
• מגע שלא נעים לך את לא חייבת לסבול, בשום מקרה / מצב / או מקום.
• כשגבר מציע לך תמורה לקיום יחסי מין (כל תמורה, מכל סוג, גם אם זה "רק" כרטיס להופעה), יש לזה שם מקצועי והוא לא מאוד מחמיא. זה הופך אותך למשהו, האם זו הבחירה שלך?
• יש אנשים רעים בעולם, תמיד היו ותמיד יהיו.
• ובעיקר, כדי שההורים שלך יוכלו לשמור עליך הם צריכים לדעת איפה את כל הזמן. מותר לצאת לבלות, אסור לשקר.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל