שונות משוּנוֹת

מצלמה מיוחדת שמצלמת רעיונות ועובדות ורואה תופעות משונות

אתה רוכש מצלמה מיוחדת שמצלמת רעיונות ועובדות ומסתובב בארץ ומצלם. ומה אתה רואה? תופעות משונות שלא כתובות לא בספרים ולא באגדות.

מחאה לא פוליטית
לפני שנתיים צילמת הפגנות מחאה המוניות. 10% ואם ננכה ילדים אולי 15% מתושבי המדינה יצאו לרחובות בקריאה "העם רוצה צדק חברתי". הנה הולכת רפורמה גדולה. ולמחאה יש מנהיגות והיא מצהירה "רק לא פוליטיקה" ומחסלת בכך את סיכוייה. מהפך חברתי פוליטי בלי פוליטיקה. האם אי פעם בהיסטוריה קודם צדק חברתי בלי התארגנות פוליטית. אנחנו עם מיוחד. מה גרם לתופעה של מחאה ללא פוליטיקה במוצהר?

לא דחף לצדק
המצלמה לרעיונות מגלה כי הגורם שמניע את התביעות החברתיות לא בא משוועה לצדק אלא מעיקרון הפראייריות: לא צדק אלא לא להיות פראייר. זה מותג המותגים השולט בציבור.
איך התחלף מאבק לצדק למחאה נגד הפראייריות? באופן פרדוקסלי הצלחה בתקופה א' מבשילה שינוי תודעה בתקופה ב'. מדינת הרווחה העלתה את מעמד הביניים לשגשוג מתמשך עד לשינוי תודעתי מסולידריות כלפי מטה לכמיהה כלפי מעלה.

כלכלת פיננסים
הכמיהה אל האליטות העליונות מביאה לקבלה של תרבות הכלכלה וכללי המשחק של הקפיטליזם שהפך את הכסף למלך השוק והארץ. אם מקבלים את כללי המשחק האלה, הכלי למאבק הוא מושג הפראייריות ולא הסולידריות והצדק..
וכאן בעיה: המצלמה לעובדות מלמדת שהמדינה הישראלית היא האחת בעולם שהסולידריות החברתית בה היא מרכיב קיומי. חרף התחלות של קירסום, זו הייתה חברה סולידרית עד מלחמת ששת הימים. עד הניצחון שערער את האיזונים האסטרטגיים כלפי חוץ והחברתיים כלפי פנים.

חינוך לעוני
והמצלמה לעובדות מצלמת את המעבר מסולידריות לפראייריות ומוצאת כי הפעילים החברתיים בעמותות והמפלגות והסופרים והסוציולוגים מתעלמים מהמעשה האנטי חברתי הבולט מכל והוא מניעת החינוך למודרנה מ – 25% מבני היהודים אל עוניָ. והתנועה/מפלגה המונעת חינוך אל המודרנה נחשבת למפלגה חברתית.

גדולי הדור
מצלמת העובדות מגלה כי במקום החינוך למודרנה בא החינוך להערצת גדולי הדור. אין ספק שהשניים שהלכו לעולמם בעת האחרונה, הרב עובדיה והרב אלישיב, הם גדולי הדור בחרדוּת. ואתה קורא אותם, עליהם ועל הפסיקות שלהם לחידושים ולשימורים ובא השכל החופשי ותוהה: ענקים אלה מדוע הם נזקקים לאישורים של תנאים ואמוראים מלפני אלפי שנים. הרי השניים האלה הרבה יותר משכילים מהראשונים רבא, אשי ורבינא. אלה ואלה הם אישים ולא מלאכי שרת. מדוע הדור שחלף מהעולם קודם לדור החי. משונה עד מאד.

בית המשפט
המצלמה של העובדות מגלה מפעם לפעם כי שיעור נרחב בחברה מביע התנגדות ואף פוסל את בית המשפט בכלל ובית המשפט העליון בפרט. מצב זה מעודד את חוגי הימין הלאומני הדתי, החרדי, המתנחלי והפוליטי לצהול. אבל. תשליל המצלמה החוקרת מגלה כי כל אלה הנכבדים שוללים מראש ובדיעבד את בית המשפט ואין רבותא בסקר.

מדינה אחת
במצלמה של הרעיונות יש רשמקול והיא קולטת מפוליטיקאים את התיבה: "לנו היהודים יש רק מדינה אחת". אני שייך בהגדרה מסוימת לדור המייסדים. אמא באה ב – 1920 ואחרי 10 שנים אני באתי להשתתף אתה במיָיסדוּת עד הפלמ"ח. ואני מתרגש מהאמירה הזאת. אבל, רגע, כמה מדינות יש לפולנים וכמה לצרפתים וכמה להולנדים. והרי אותה אמירה "מדינה אחת" עומדת מול 21 המדינות של הערבים. וכאן מוקש: מה היה קורה אם מול הדרישה שלנו שהפלשתינים יכירו בישראל כמדינת העם היהודי (בלי אזרחיה כולם), יאמרו הפלשתינים תכירו אתם בפלשתין כמדינתו של העם הערבי.

העם היהודי
המצלמה המיוחדת הזאת מקושרת למחשב ושם היא מאתרת את המידע על ספרו הקרוב של מנפרד גרסטנפלד על "דמוניזציה של ישראל והיהודים", האנטישמיות המתעוררת לשגשג באירופה. בשבע מדינות באירופה, עפ"י סקר של קרן פרידריך אברט, 38% עד 49% לפי המדינות, ענו בני 16 ומעלה בחיוב לשאלה האם הם מסכימים עם הקביעה כי ישראל מנהלת מלחמת השמדה נגד הפלשתינים.
ושוב יאמר הרוב: אין מה לעשות. אלה הגויים. אין לנו חלק והשפעה על המצב. ובסופו של יום נישאר עם השניים: עם דימונה ועם העם היהודי בארה"ב, שלמעט המייצגים הפוליטיים שלו, מתרחק ממדינת היהודים.
ויתר דברי המצלמה על שונות משוּנוֹת שאין להן שיעור יובאו במאמרים הבאים.
 
תמונה ראשית: Mike
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל