המקדש המורמוני – מה לנו ולהם?

בלב ליבה של העיר סולט לייק סיטי שבמדינת יוטה בארה"ב עומד על תילו בגאון גדול המקדש המורמוני. ומקדש הוא אכן השם המתאים ביותר לכנסיה שלקח 40 שנה לבנות אותה. מסתבר שהמורמונים מאמינים שהם צאצאיהם של 12 השבטים (שלנו) ומשום כך יחסם ליהדות וליהודים בכלל הוא לרוב חיובי ופרו ישראלי.

 

מי הם המורמונים?

הם שולחים את בניהם ובנותיהם לתקופה של כשנתיים לכל קצוות תבל כמיסיונרים להטפת הנצרות 'החדשה', הם לא שותים קפה או אלכוהול ולא מעשנים כחלק בלתי נפרד מאמונתם הדתית, הם (כיום) אדוקים ושמרנים יחסית ומאמינים שאחרית הימים מתקרבת ולכן אוגרים מזון ליום שאחרי...
המורמונים הם תנועה נוצרית שמאמינה בישו בדיוק כמו זרמי הנצרות האחרים, אבל הם מאמינים שהם 'החזירו' את הנצרות למה שהיא היתה אמורה להיות כפי שישו באמת רצה. כמובן שעל זה חולקים שאר זרמי הנצרות המרכזיים, הקתולים והפרוטסטנטים בעיקר, ולראייה הם אינם מקבלים מאמין מורמוני כנוצרי אלא לאחר שהתנצר 'כראוי' על ידם. עד כדי כך.
אחת המחלוקות המרכזיות בין הזרם המורמוני לזרם הקתולי הוא אמונתם של המורמונים בנביאים 'מודרנים' שזוכים לקבל נבואות או 'זוכים להתגלות' אלוהית בימינו אנו. לרוב הנביאים המודרנים הם ראשי הכנסיה ותפקידם בין השאר להדריך את שאר חברי הכנסיה והעולם בדבר האל. בין השאר המורמונים אינם משתמשים בצלב ולא מתייחסים למשולש הקודש הנוצרי (האב, הבן, ורוח הקודש) כיחידה אחת אלא כישויות נפרדות. לא קשה לנחש מדוע זרמי הנצרות המרכזיים אינם רואים בזרם המורמוני כתנועה נוצרית לגיטימית, בלשון המעטה, ולמרות זאת הכנסיה המורמונית מונה כיום כ- 15 מיליון מאמינים בקירוב ברחבי העולם, בעיקר הודות לפעילות מסיונרית ענפה שכוללת כ 60,000 מסיונרים ברחבי העולם.
 

איך הכל התחיל?

בשנת 1820, ג'וזף סמית, הנביא המייסד של התנועה המורמונית, או בשמה המלא, כנסיית ישו המשיח של קדושי אחרית הימים, החל לקבל חזיונות אלוהיות. באחד החזיונות הופיע מלאך אשר הדריך אותו למציאת ספר קבור במדינת ניו יורק שנכתב למעשה על לוחות זהב, נשמע מוכר? לוחות הזהב הללו כביכול גוללו היסטוריה של אנשים קדומים. סמית' תרגם את לוחות הזהב למה שקרוי 'ספר מורמון' שיצא לאור ב -1830 ומיד לאחר הוצאת הספר לאור, סמית' ומאמיניו החלו בשליחת מסיונרים להטפת הגוספל החדש ומשם ואילך הכל כבר היסטוריה.
מה שמעניין זה שעל פי סמית' אותם אנשים קדומים שההיסטוריה שלהם נחקקה על גבי לוחות הזהב הם צאצאיהם של עשרת השבטים, שלנו. איך הם הגיעו לניו יורק? אותם אנשים קדומים, הילידים, הם בעצם קבוצה של בני ישראל שברחו לאמריקה מירושלים בסביבות 600 לפנה"ס. אז איך הם נודעו לנצרות? לאחר מותו ותחייתו של ישו, הוא הגיע לאמריקה (ישו) והטיף לילידים את משנתו. ברבות השנים, הילידים וגם נוצרים אחרים נכחדו ואיתם תורתו של ישו כפי שהוא 'ייחל' לה. הרבה זמן יעבור עד שג'וזף סמית' יבחר כנביא שיגלה את ההיסטוריה האבודה ויחזיר את הנצרות למה שהיא היתה אמורה להיות.
 

הקמת מדינת יוטה

המורמונים סבלו מרדיפות החל מראשית דרכם, גם מצד זרמי הנצרות האחרים וגם מצד הממשל האמריקאי, בעיקר משום שבראשית דרכם האמינו המורמונים בפוליגמיה, ועל כך עד היום נוצרים רבים אינם רואים במורמונים כנסיה נוצרית מלכתחילה. ג'וזף סמית' נעצר ונכלא מס' פעמים ע"י השלטונות ואף הוצא נגדו צו מעצר בעוון בגידה. האיבה כלפי ג'וזף סמית' ומשנתו הובילה לרצח שלו ושל אחיו ב- 1844 ע"י המון שהסתער על בית המעצר שבו היה כלוא. משם והלאה, ממשיכו של סמית', בריגהאם יאנג, הוביל את 26,000 המאמינים למסע של מציאת 'בית' שבו יוכלו המורמונים לקיים את אמונותיהם בשלווה. הדרך היתה לא קלה.בכל מקום שבו הם התיישבו קמו עליהם שונאיהם וביקשו לסלקם. מפאת חוסר ברירה, בירגהאם יאנג החליט ללכת כמה שיותר רחוק למערב ארה"ב הפחות מיושבת בזמנו. המסע המפרך ארך שנתיים אך בירגהאם הצליח להוביל 16,000 מאמינים שהלכו אחריו לצפון מדינת יוטה של היום. שם הם הקימו את העיר סולט לייק סיטי תוך מאבקים באקלים קשה ובסביבה עוינת.
לאחר סכסוכים רבים עם הממשל האמריקאי, שכללו מעצרים ושלילת זכויותיהם של מאמינים מורמונים, החליט נשיא הכנסיה המורמונית דאז להורות על איסור פוליגמיה אשר הביא בסופו של דבר לרגיעה וב-1896 לקבלת יוטה כמדינה נוספת בארה"ב. סוף טוב הכל טוב.
 

המקדש המורמוני

כל שנה, בערב שלאחר חג ההודיה המקדש המורמוני על שטחו הענק (40 דונם) השוכן בלב בליבה של העיר סולט לייק סיטי, מתקשט כולו באורות לכבוד הקריסטמיס. כל עץ וכל אשוח נעטרים באורות מנצנצים, בכל חלקת דשא פנויה עומדים פסלים וגילופים של ישו, מריה, ונביאים אחרים, על בריכת המיים הקטנה שטים להם נרות אלקטרונים מהבהבים ומופע אור קולי חביב מספר על בית לחם והולדת ישו ומרתק אליו אלפי עניים של מאמינים ומבקרים.
המקדש המורמוני מושך אליו כ -5 מיליון מבקרים בכל שנה (יותר מאשר הגרנד קניון ויילו סטון) והוא לחלוטין האתר הפופולרי ביותר במדינת יוטה כולה. ולא קשה להבין למה. מלבד היותו מוקד למאמינים מורמונים, משמשים המבנים השונים לקונצרטים ואירועים שונים. אחד המבנים יכול להכיל כ -21,000 איש בקירוב וכאמור, כחודש לפני הקריסמטס מאות אלפי אורות מנצנצים ברחבי המתחם, אירוע שמושך אליו עשרות אלפי מבקרים, ואני ביניהם.
 

המורמונים כיום

בשקט מופתי ובסדר מעורר הערצה הלכתי אחרי נחיל המבקרים שבאו כמוני לראות ולהתפעל מהמבנים הישנים והמפוארים ומאורות הקרסיטמס היפיהפיים. יש לציין שהכנסיה המורמונית, למרות שמרנותה הכללית ידעה להתאים עצמה לימינו אנו וכבר בשער המרכזי קיבל את פני מסך אלקטרוני משוכלל שהציג בתלת מימד את מפת הכנסיה, המבנים שבה, ההיסטוריה של המקדש עצמו, הפילוסופיה של הכנסיה ומטרותיהם לעתיד. מרשים.
כיום הכנסיה המורמונית ממשיכה להתרחב ולגדול והם מזמן הפכו לקהילה מוערכת ומוכרת, ולראייה אחד המועמדים לנשיאות ארה"ב, מיט רומני, הוא מורמוני גאה. בין אם שאר זרמי הנצרות מקבלים את הזרם ה'חדש' ובין אם לא, לנו זה פחות משנה. אם תשאלו אותי, כל ידיד של ישראל מתקבל בברכה. אז אם אתם מתכננים חופשת חנוכה מאוחרת בארה"ב ומצאתם את עצמיכם במדינת יוטה, שווה בהחלט לקפוץ לביקור לילה במקדש המורמוני ואפילו לזהות את המגן דוד שלנו בכמה מקומות ברחבי האתר.
 

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל