דיוקנו של אלוף - מפתח גוף ומפרק מיתוסים

סיפורו של מר ישראל ואלוף גרמניה, יהודי, ציוני . מתחת מעטה השרירים החסון מסתתר ילד שמן שסבל מהצקות ובריונות על רקע עודף משקל . על העלייה ארצה, הקשיים בהיותו יהודי בגולה ועל ענף הבודי בילדינג וההתמודדות וההתנגדות לסמים , זה הוא חיים פרייס.

שירלי טל

אי-אפשר שלא להבחין בנוכחות של חיים פרייס. גופו עצום ומשדר עוצמה, בנוי מ-117 ק"ג של שרירים. אבל לא תמיד הוא היה בריון כזה.


"הייתי ילד שמן", הוא משחזר "שקלתי 120 ק"ג, וזה הכפיל את הבעיות שלי כנער: לא רק יהודי, אלא יהודי שמן". נערים אחרים נהגו להציק לו ולקרוא לו בשמות גנאי, עד שיום אחד, בגיל 16, החליט פרייס ללכת לשיעור ניסיון בקיק בוקסינג, בעיקר כדי לדעת להתגונן. "לא רציתי להמשיך להיות החלש. רציתי לדעת להשיב מלחמה".
ומה שהתחיל בהיסוס, הפך לדרך חיים. כבר לאחר שבוע פנה אליו המדריך ואמר: "יש לך פוטנציאל להיות מתאגרף מעולה, לפני שאתה מתחיל להתחרות אתה חייב להוריד 20 ק"ג."
פרייס התנגד. "בודי בילדינג נראה לי עיסוק מכוער. ראיתי את האנשים עם השרירים שמרוחים בשמן עומדים על הבמה, ואמרתי למדריך: 'זה לא בשבילי'". למרות זאת, כדי שיוכל להמשיך להתאמן, הוא נאלץ ללכת למכון כושר. "הלכתי למרות שלא רציתי, ואחרי היום הראשון עם המשקולות התאהבתי".
לאיגרוף פרייס כבר לא שב. ב-1987 הוא התחיל להתאמן בפיתוח גוף, וממשיך עד היום.

האימונים והירידה במשקל גרמו לחיים לצבור ביטחון "לבית הספר נכנסתי תמיד מדלת צדדית, כדי להתחמק מהצקות. בפעם הראשונה שבאתי מהכניסה הראשית, הנערים שנהגו להרביץ לי היו בשוק. הם אמרו לי כרגיל 'יהודון דפוק, בוא הנה', ותמיד הייתי בורח מפניהם, אבל הפעם לא פחדתי. אחד המנהיגים שלהם ניסה לדחוף אותי, ונתתי לו אגרוף ששבר לו את האף.
'מי רוצה להיות הבא בתור', שאלתי את החברים שלו, אבל הם הסתובבו והלכו".
היה זה מאורע מכונן בחייו של פרייס. מאותו יום נעלם הלעג, וחזר הביטחון העצמי האבוד. בגיל 19 הוא נרשם לתחרות הראשונה כבודי בילדר,הוא זוכר אותה היטב: " עליתי לבמה נרגש, לא היו מחיאות כפיים, השופטים היו רשמיים רציניים ופניהם היו חתומות. הקהל הריע בעיקר למכרים , הגיעו החברים וקרובי המשפחה, אך האווירה והגאווה לעלות על הבמה ולהציג את השרירים כאומנות הגוף לחלוטין הלהיבו אותי, הייתי חדור מוטיבציה לכבוש ניצחון , לא התאכזבתי וידעתי שיגיע הזמן שלי . הרגשתי פיזית כמו שאני מרגיש בכל התחרויות מאז, צמא,עייף ושבור, אנחנו רק נראים על הבמה גדולים וחזקים אבל מבפנים אנחנו מרגישים חלשים. אני לא שותה יומיים לפני כל תחרות אז זה גם מסוכן".
הייתה זו תחרות קטנה מטעם עיריית היידלברג, והוא תפס את המקום האחרון במשקל 89 ק"ג. זה לא ייאש אותו ולא עצר אותו, ולימים הוא יזכה בתואר אלוף גרמניה ב- IFBB.

 
 

 

מה שכולם חושבים תלוש מן המציאות

שיגרת האימונים של פרייס כוללת אימון חמש ימים בשבוע ,כשעתיים בכל יום ובכל אימון עבודה על קבוצת שרירים אחרת. לפני תחרות הוא מתאמן יותר, פעמיים בכל יום, שעה וחצי בבוקר ושעה וחצי בערב. ומה שהוא לא עושה, זה לבלוע סטרואידים. " אם אלך לים ואוריד חולצה, כולם יחשבו 'וואו כמה סמים'. אף אחד לא יגיד לעצמו: 'וואו כמה אימונים, איזו תזונה בריאה, איזו התמדה במשך שנים'.
"הסמים האלה נמצאים בענפי הספורט שאפשר להרוויח בהם מיליוני דולרים - אופניים, איגרוף, כדורגל, כדורסל. בענפים כאלה ספורטאים יעשו הכל כדי להשיג את המטרה - וגם ייקחו סטרואידים. לאנס ארמסטרונג הוא לא האיש הרע. את באמת חושבת ששאר רוכבי האופניים המקצועיים נקיים? כולם לוקחים סטרואידים. כולם".
סטרואידים אנבוליים ודופין , הם תרכובות שנגזרות מהורמון המין הגברי, טסטוסטרון. לחלק מהם תכונות של הצמחת שיער או גדילת שרירים ותוספת רקמות עצם, ולכן משתמשים בהם ספורטאים רבים לשיפור הישגיהם . הנזק שבנטילת סטרואידים אלה לטווח הקצר מזערי, אך לטווח הארוך הנזק זהה לזה שבשימוש בסטרואידים רגילים שהוא הרס מערכות פנימיות בגוף עד לקריסתן , ולכן השימוש בהם נאסר לחלוטין".
אפשר להגיע להישגים ללא חומרים אסורים?
"אני לא חבר של סטרואידים ודופין. תמיד מסתכלים על מפתחי גוף ואומרים 'כן, הם לוקחים סטרואידים', אבל זה לא נכון. אתלטים פשוט אוכלים נכון. ההישג אצלנו הוא השרירים, אבל 75 אחוזים מהתוצאות תלויים בתזונה מתאימה מבחינת חלבונים ,פחמימות, ויטמינים".

וכסף אפשר לעשות מבודי בילדינג?
"בודי בילדרים מעטים עושים מזה כסף. אם אני מר ישראל, מר גרמניה או מר ארה"ב, אני עושה את זה בשבילי, בשביל האגו. אני אוהב את הספורט הזה, ורוצה להיות הכי טוב שאפשר. מר גרמניה מקבל אולי אלף יורו. חזה עוף עולה יותר ".
 

 

הדרך לזהב לא מחייבת שימוש בסמים

"כדי להשיג את הזהב, אתה צריך לקחת משהו אחר, לא שייק חלבון", אומר פרייס. "בלי דופין אין ניצחון".
יש בדיקות מקדימות, והן אמורות לוודא שהמתחרים נקיים מסמים, לא?
"בארץ חותמים על מסמך שבועה, ואתה מצהיר בו שאינך לוקח סמים. בהמון ענפי ספורט בוחרים באופן אקראי חלק מהמתחרים, ולוקחים מהם דגימות שתן. אחרי שקרה שאנשים נתנו שתן של אדם אחר, היום שני שופטים באים איתך לתוך השירותים ומסתכלים עליך. אני מכיר בחור שהכניס קטטר לגופו, בשביל לתת שתן של מישהו אחר".
עד כמה המצב יחמיר?
" אני לא נאיבי אני יודע מה קורה בעולם , יש יותר ויותר אתלטיים , אבל מצד שני הם אנטי סמים, הם לא רוצים לשמוע את האמת ואני יכול לומר בביטחון, שספורטאי הרוצה להיות אלוף עולם חייב להשתמש בסמים", אומר איש מפתח בתחום הבודי בילדינג.

אז מהי עמדתך " כשופט אם אראה או אדע על מתמודד שהשתמש בחומר אסור אפסול אותו באופן מיידי ואדיח אותו מהתחרות, זה כלל שאני מכבד ומחויב לו " השיב פרייס .
פרייס עצמו כבר אינו מתחרה מלבד עיתים רחוקות . הוא שופט ומאמן. "אני מכין מפתחי גוף לבמה. זה המקצוע שלי בעשרים שנה האחרונות".

בישראל זכה פרייס במקום הראשון בתחרות "מר ישראל" ב-2009, עם משקל מרשים של 104 ק"ג ורק 2.4 אחוזי שומן, באותה שנה, בגרמניה תוך כדי לימודי תואר במינהל עסקים זכה כאלוף גרמניה , במקביל ניהל רשת מצליחה לאבקות חלבון ושיקיים לשיפור ההישג הגופני .
אבל לצד ההצלחה והחיים הטובים החלו ניצני אנטישמיות לצוץ סביבו שוב . במהלך ארוחה משפחתית שאל בנו "מה זה יהודי?", ואביו של פרייס ענה לנכדו: "אנחנו יהודים". די מהר הסתבר להם שבגן נהגו הילדים להכות אותו, לאחר שנודע להם כי הוא יהודי. ההורים הגיעו לגן כדי לשוחח עם הגננת, לעומתם אבל מה שהיה לה לומר הוא: "מה אתם רוצים? אני לא אשמה שאתם יהודים". וכך, תוך זמן קצר מצאה עצמה המשפחה בישראל לפני כשלוש שנים יחד עם אשתו ובנם (7) . זו לא הפעם הראשונה שמשפחתו ידעה טרגדיות , במלחמת העולם השנייה נדד אביו בין גטו לגטו, שורד יחיד שכל משפחתו הושמדה. בשנת 47' עלה ארצה אך בסופו של דבר החליט כי הוא אינו מוצא את מקומו ושב על עקבותיו לגרמניה, שם חי ונפטר בגיל 88. אמו של פרייס ובנו הבכור (21) נותרו שם עד היום.
כיום חיים פרייס שופט בתחרויות, IBFF and NAC. בשנה החולפת הגיש כ45 אתלטים לתחרויות ,ביניהם " אנדראס , אנדי אייס מן " , הזוכה במקום הראשון בתחרות SRS לשנת 2014. תחרות זו מתקיימת בגרמניה מידי שנה והייחודיות בה שאיננה מחוברת לשום קבוצה ,ללא פוליטיקה . "בכל שנה אני הולך לראות את התחרות הזו, השנה הגשתי כמאמן חמישה אתלטים לשם, כולם לקחו בין מקום ראשון לרביעי .שמתי את כולם ב'טופ 5' " מתגאה פרייס בהישגיו .
שהגיע לישראל העתיק פרייס את עסקיו ארצה ופתח חנות למכירת תוספי תזונה לספורטאים בשם body in-form . הוא מוכר לכל הארץ, שותפו המקומי באריאל ,אבישי גיל, פיתח עמו יחסי ידידות קרובים , שניהם יחד נותנים המלצות ותפריטים למתאמנים שמבקשים זאת, "למי שאין יכולת לרכוש שייק חלבון ,חשוב לצרוך חלבון מהטבע למשל עוף, דגים,טונה. המוח שלנו זקוק לחמצן סוכר וחלבון אם אחד חסר אינך מתפקד כשורה " ממליץ .
אבישי המום מסיפורי האנטישמיות שחווה ידידו חיים , חלקם עוד מהדהדים באוזניו . שלוש שנים אחרי שעלה ארצה, חיים , מתקשה לשכוח את הסיבות שהובילו אותו לעזוב ולהשתקע בארץ. כאשר רכש את רכבו הראשון בגיל 18 ,הניח מגן דוד גדול בקדמת המכונית . אלמונים שברו את החלון וניפצו את המגן דוד ,דבר לא ניזוק חוץ מכך -הרדיו וכל השאר נשאר במקומו . וזיכרון מהדהד נוסף על חברו הטוב ביותר ,בהיותו סטודנט לאחר מבחן יצאו השניים לבלות בפאב , הרימו שוטים רוויי אלכוהול, ואז פנה חבריו ואמר " חיים אתה אחד החברים הכי טובים שלי ,אתה לא אשם שאתה יהודי ,אבל אתה לא כמו יהודי אתה חבר שלי " מאז נותקו היחסים . שאלתי , האם הגזענות חזרה ? "לא, היא לא חזרה ,היא מעולם לא הפסיקה להתקיים –קיימת כמו מחלה, בגלל זה עליתי לישראל ,לא רציתי שהבן שלי יפחד להיות יהודי ויחווה גזענות" השיב.
 

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל