בזירה, מי שלא זז חוטף-זה החוק

כמעט שנה חלפה מאז מידן משולם, אלוף ישראל באיגרוף שב מהולנד עם חלום שלא מומש עד תום. לא מעט ניצחונות באמתחתו, הוא לא דברן גדול, מצניע את הישגיו המרשימים ומציין את שכבש בחצי חיוך. אין הסבר שמצליח לתפוס ההיגיון כיצד לא נשבר למרות כל המכשולים שעמדו בדרכו. הספורטאי והלוחם שלא הפסיד מעודו בזירה מלבד פעם אחת, מדבר לראשונה.

לפני כל עלייה לזירת הקרב מידן נזכר בטרגדיה ששינתה את חייו, אותה טרגדיה שאינה מרפה מלבו, כזיכרון המצווה עליו לנצח ולא לאכזב . באחת השבתות של חורף 2009 יצאו חברי ילדותו הטובים לרקוד במועדון האומן 17 בירושלים. לפנות בוקר שהיו בדרכם חזרה לאריאל החברים- רן אוסטרי, ערן שוחט, לידיה חסון ויובל קולוו, התנגשו חזיתית כאשר רכב הגולף של אוסטרי, נהג הרכב ניסה לעקוף משאית סמיטריילר, שלושה מתוך ארבעת הצעירים נהרגו במקום, יובל שרד. הבילוי תוכנן ונקבע מראש, מידן היה צפוי לנסוע עם חבריו אך כאשר התוכנית השתבשה חיו ניצלו בנס . "היו לנו מקומות קבועים, המקום שלי מאחור ליד החלון בצד שמאל, מהמושב לא נשאר כלום, נשרף ריק" הוא נזכר. לאחר היוודע מותם של חבריו הקרובים, מידן חש כי המוות אשר פסח עליו העיד על שליחות בחייו כמתאגרף, כגורל הנכתב בידי האל.

המהלומן וכפפות הפלדה.

מידן משולם (28) התחיל דרכו בספורט כנער צעיר, אז פגש לראשונה את מורדי גלאם, המאמן שגידל ובנה אותו. " זוכר את עצמי כמו כל ילד, הייתי אוהב ספורט עם מכות, כל ילד רוצה להיות חזק". מורדי זיהה את הפוטנציאל הטמון במידן ועד מהרה היחסים שנרקמו הלכו והתהדקו. " התחלתי להתאמן אצלו כילד בן 13, נחשב יחסית מאוחר. מורדי הוא כמו אבא שלי, דווקא הקשר שלי איתו כמאמן יותר עוצמתי וקרוב מהאבא הביולוגי שלי". כעבור שלוש שנים מידן התחיל להתחרות באופן מקצועי, " קראו לו גיל חנוקייב הקרב שודר בערוץ 5 או 5 + כבר לא זוכר, ניצחתי את הקרב. הקרב לא היה ברמה הכי גבוהה כי זה היה קרב ראשון. דבר שלא ידעתי עד אז, ברגע שאתה נכנס לזירה אתה מקבל איזושהי תחושה של קיפאון, פתאום לא יכול לזוז, חמישים אחוז מהיכולת שלך דועכת, אפילו שהיית טוב באימון והיית פה והיית שם, שאתה מגיע לקרב איך שאתה זורק אגרוף אתה כאילו בתוך המים".

מה נאלצת להזניח למען זה?

"בהתחלה שום דבר, רק שהתחלתי להתחרות לקחתי את זה בצורה יותר מקצועית וויתרתי על כל התקופה שילדים מתחילים לשתות אלכוהול, לצאת עד מאוחר ודברים כאלו, פשוט דילגתי על זה. מבחינתי תמיד היה את האימון בבוקר ואת הקרב בסוף החודש וזה תמיד היה בראש אצלי ".

עוד בנעוריו העדיף מידן ללכת לאימונים אצל מורדי מאשר בילוי עם חברים בערב שבת, זה חסך ממנו המון הסתבכויות פוטנציאליות, הוא לא מאלו שהלכו מכות, הוא לא ידע מה זה אלכוהול ולא הרבה לבלות במסיבות וברים. בבגרותו הפך התחביב למקצוע אהוב שלמענו יעשה הכל.

שנת 2009 הייתה שנה רצופת מכשולים עבור מידן ובסופה זכה בתואר אלוף ישראל באגרוף, פלא של ממש לאור המשבר העמוק אליו נקלע. הייתה זו תקופת אימונים מאומצת ומתוחה לקראת האליפות בה התגלעה סדק ביחסים בין מידן למורדי גלאם, המאמן שגילה אותו. בחודש פברואר כאשר הלחץ בשיאו, מידן השתוקק להשתחרר מעט מהאימונים האינטנסיביים וקבע עם ארבעת חבריו לנסוע למועדון ריקודים בירושלים, אך מורדי התקשר וכך הבילוי המיוחל בוטל בעוד מידן ממתין מוכן ליציאה בפתח הדלת. "לא באתי איתם אותו ערב בסוף כי הבטחתי למורדי שבשבת מוקדם בבוקר אבוא להתאמן לקראת התחרות", ביטול השתתפותו של מידן בנסיעה הגורלית נעשה ברגע האחרון. כאשר שבו חבריו מבילוי רוויי אלכוהול רכבם התנגש חזיתית, תאונת הדרכים הייתה קטלנית, הרכב נחצה לשניים ונשרף כליל כך חבריו מצאו את מותם. מידן שהיה חילוני גמור שינה את תפישתו ומאז מאמין שיש ה' כלשהו אך הוא לא יודע להגדיר איזו דת בדיוק. הטרגדיה שפקדה את חייו גרמה לחוסר יציבות זמנית באימונים, התפקוד הירוד והדכדוך הוסיף לקרע ביחסים בין מידן למאמנו מורדי. מידן עבר להתאמן תחת חסותו של המאמן-איציק פרנקו. באחד הקרבות לקראת אליפות הארץ מידן עלה לזירה פצוע מאימון, מדוכא, שבור פיזית ומנטאלית מהמשבר שפרץ בינו לבין מורדי והפרידה מחבריו. היה זה ההפסד הראשון והיחיד בקריירה של מידן, מאז ולאורך כל 12 שנותיו המקצועיות מעולם לא הפסיד בזירה, היה זה יריבו שהכריע – רועי פריינטה. "כל קרב כאילו הקרב הכי חשוב שלך בחיים", ברגעיי ההפסד חש שכל עולמו חרב עליו. מידן כלוחם אמיתי, עם תעצומות נפש אדירות אוסף עצמו מהקרשים וחוזר למאמן מורדי גלאם. באוקטובר, הוא חותם את השנה ההיא עם גביע הזהב באליפות קיק-בוקס, כך ניצח בקרב את ודים גוברמן.

גם פנס בעין מכניס צבע לחיים.

.
מה זכור לך מהקרבות?
"כל מה שרלוונטי. אני לא יכול להצביע על משהו ספציפי אבל בכל פעם שאתה עולה לקרב זה בעצם הקרב הכי חשוב שלך בחיים. אתה מתחיל להתחרות ובאותו רגע זה הקרב הכי מותח שלך עד כה, במבט לאחור אין קרב עליו אגיד 'בואנה זה היה ה-קרב של החיים' לא ככה, כל פעם, כל קרב נחשב ".

מתרגש ?

"ברור, מתרגש עד היום, עד שהאגרוף הראשון והשני פוגע בראש אתה בהתרגשות, אחר כך זה עובר וזה מה ששובר את הקרח, שוכח מכל הפוזה, הכניסה והקולות, תופס שעכשיו אתה פה בזירה".

איך מתמודדים עם אגרוף מול קהל שואג?

"אחרי שאתה חוטף את המכה הראשונה אתה מתעורר, אומר 'אוקי בואו נתחיל' . חייב לשמור על קור רוח מסוים, באיזשהו מקום אתה שומע את הקהל אבל לא חושב על ההשפלה באותו רגע, כולך מרוכז בקרב. בראש חושש כן להפסיד, התאמנתי ברמה מושלמת חודשיים לקרב כל יום, אכלתי קש, ויתרתי על זה ויתרתי על שם, לא יצאתי, לא ביליתי, חייב לנצח מהמקום של הפחד הכי גדול -שהוא בעצם להפסיד".

כאשר קרב מתחיל, אתה פשוט הולם ביריב שלך?

"לא אוהב לאגרף ישר, אני ידוע דווקא כלוחם יותר אסטרטגי בעיקר בהתחלה, לא אוהב לעשות בלגן, אוהב את הסדר בזירה וחייב לחסל אותו".

יש רצון לפצוע יריב במהלך קרב?

"אני רוצה להרוג אותו! הקטע זה לתת לו אגרוף שהוא ילך לישון ולא יקום, אגרוף או בעיטה שהוא לא יוכל להמשיך".

מיהו היריב מולו אתה חושש לעלות לקרב על הזירה ?

"אני לא חושש מקרב מול אף אחד "

אף אחד ?

"אף אחד ! ".

יש מתאגרף שאתה חולם לעלות לקרב מולו ?

"אין לי חלום להתמודד מול מישהו ספציפי, מבחינתי כל קרב שיכניס כסף, ככה זה משחק. אני גם יעלה מול מייק טייסון מחר בבוקר בשביל כסף, חד וחלק".

מהו סדר האימונים שלך?

" מדובר על מינימום שני אימונים ביום , כל אימון שעה וחצי, כל יום, חוץ משבת או איזשהו יום אחר בשבוע בו אני נח. מנוחה, מתיחות ושישה ימים שאני מתאמן לפעמים שלושה אימונים ביום משולבים, אימוני כושר, אימוני לחימה, אימוני קרבות ואימוני הכח שאני עושה בחדר כושר. האימונים כל הזמן משתנים, ז"א אם אלו אימוניי ריצות , אז שלושה שבועות ראשונים עובד על ריצות נפח , ריצת נפח זו ריצה בקצב אחיד למרחק מסוים, אחרי שלושה שבועות עובר לקצב משתנה שזה אומר רץ שלוש דקות ספרינט מסוים ומנוחה, שלוש דקות ספרינט ומנוחה ואחרי עוד שלוש שבועות עובר לספרינטים עצימים של דקה, דקה, דקה, אותו דבר עם אימוני לחימה".

זה מטורף

"זה מטורף לגמרי הקצב שלהם שונה לגמרי, משתנה כל הזמן".

מהי התזונה שלך ?

" בד"כ אני מתחרה מ-76 עד 82 ק"ג , בזה אני תלוי ובכל קרב סיפור אחר, התזונה היא בהתאם כמובן. אני רואה תזונאית שתתאים לי את הכמות של הקלוריות שאני צריך לאכול ביום, אוכל מאד מסודר עם משקל, אני אוכל המון כי רוב האימון שלי הוא אירובי, אין תקופת חיטוב בלחימה, מגיע חטוב מה שלא יהיה, אני לא מתאמן כדי להיראות יותר יפה".

מספר קלוריות ליום?

"המון קלוריות ביום, לדעתי יותר מ6,000 מתאמן עד שלוש פעמים ביום, זה בוקר ערב ולילה".

בגובה 1.83 על כמה עומד המשקל שלך ?

"עכשיו ברגע זה 84 או 85 ק"ג אבל אני לא מתחייב, זה נע ונד".

מי המתאגרף הטוב בארץ לדעתך?

"איתי גרשון הוא המתחרה הכי טוב בארץ- כי הוא פעיל עדיין. אני כרגע באיזושהי הפוגה".

למה?

"הייתי טס להולנד הרבה , טס לאימון וחוזר לפה, התאמנתי עם חבר'ה ברמה, בהולנד זה הספורט הלאומי" .

למה הפסקת?

"בפעם האחרונה שהייתי בהולנד ניסתי לעשות רי-לוקיישן שם. נסעתי עם האקסית, היינו ביחד ארבע שנים, עזבנו את הכל ונסענו".

הזוגיות לא שרדה בזירה ההולנדית.

הדוגמנית היפהפייה קסניה זקס בת זוגתו לשעבר, למענו ניסתה לצלוח מעבר יבשתי. כחודש וחצי לאחר שהגיעו בני הזוג להולנד החליטו לפרק את החבילה ולחזור ארצה, קשיי ההתאקלמות במדינה זרה שברו אותם.

" אני כבר התאמנתי אבל היא לא מצאה את עצמה שם, חשבה שהיא תדגמן ולא כל כך הלך לה שם. התחלנו לריב ופתאום נהיה ברדק. אני מבין אותה, זה מחרפן, כל היום בן אדם יושב בבית ואין לו מה לעשות, מסתכל על הקירות, אין לך חברים, אין לך עבודה, אין לך שום עיסוק, הכל התפוצץ, באסה, נפרדנו".

איבדת זוגיות למען האגרוף?

"לא, לא, ממש לא, פשוט הלבד הזה של אני והיא וכל מה שהיה לנו זה אחד את השנייה והאימונים. בזמן שיש לי עיסוק ואני כל בוקר וכל ערב מתאמן חוזר הביתה שבור והיא כל הזמן בבית. איבדתי את השפיות שלי מחוסר אנרגיות, בא הביתה ואין לך את העוגן, אין כלום. איבדתי זוגיות בגללנו ".

תמרור עצור לאגרוף?

"האיגרוף דווקא פרח שם, התחלתי להתחרות בהולנד ב A class, זו הרמה המקצועית ביותר לקיק-בוקס בעולם, הגעתי למכון שנקרא 'VOS GYM HOUSE OF LEGENDS' . אני לא מאשים את הזוגיות שהייתה לי בכך שחזרתי לארץ, חזרנו כי פשוט כבר לא סבלנו יותר אחד את השנייה, אבל היו עוד סיבות: כלכליות- עד שאני יתחיל לראות כסף נורמאלי זה גם לוקח זמן, חייב לעשות שם 20 קרבות אפילו 30 ומדובר בהמון זמן, עכשיו להוסיף את החבילה הכללית שלא כיף לנו, אנחנו רבים, כאסח כל היום פיצוצים, אז פשוט לקחנו מזוודות וחזרנו לארץ".

בהולנד למדת שפה מקומית?

"אני מדבר אנגלית ברמה שוטפת וזה מספיק כי הולנדים מדברים אנגלית טוב. השפה ההולנדית היא זוועה משהו שקשה ללמוד לדעתי, לי נשמע כמו גרמנית".

אז הולנד ירדה מהמפה?

"עוד לא אמרתי את המילה האחרונה, זה לא שנעלמתי כי אני לא רוצה יותר לחזור לשם, אני מת לחזור לשם, מקווה לחזור לשם. הולנד היא הארץ עם הכי הרבה אפשרויות פתוחות להתקדם ולבנות קריירה מאיגרוף מקצועי, אבל כל קרב ועד שרואים מזה כסף... בינתיים צריך לחיות ממשהו".

קשה באימונים, קשה בקרב

מאז שובו ארצה, מידן עצר לקחת נשימה מהאיגרוף המקצועי. כיום הוא מאמן כושר פרטי, מאבטח סף כניסה במועדוני הלילה של ת"א ואפילו נשאר לו זמן לתחביבים " אני עובד על אתר חדש של מכירות שעולה בקרוב לאוויר" ומסרב לפרט בעניין. הייתי מצפה ממתאגרף בדמותו להאזין למוזיקה פראית כמו רוק כבד, אך הצצה לפלייליסט שלו חושפת האזנה לשירים משנות ה-60, קלאסיקות, שירים רומנטיים ובלוז. מידן נוהג לבלות בים ולהתאמן על החוף, המראה הקשוח שלו כנראה מטעה, את החתולה כרמלה מגדל ומטפח במסירות ומעיד על עצמו שהוא 'מעדיף להישאר נקי מרוח וצלצולים'.

מהם החלומות שלך?

"כרגע אני לא בטוח, כרגע אני קצת... שאתה הולך לאיבוד אתה חוזר לתחילת הדרך".

מחוץ לעולם האגרוף, מה החלומות שלך ?

"להיות מאושר ומסופק".

זו לא תשובה

"אני אגיד לך, תמיד היה החלום שלי להתפרנס ממה שאני אוהב וזו הלחימה, לאו דווקא כמאמן, כמתחרה להגיע הכי רחוק שאפשר וכרגע זה לא קורה, זאת אומרת אני מרוויח גרושים מקרב, קרב שאני עושה היום זה כלום כסף".

זה בערך לגבי כל מקצוע אתה יודע

"אבל מגיע מצב שאתה יכול להגיד שהתחרתה ברמות הכי גבוהות בארץ ולהתפרנס מזה אי אפשר, בחו"ל נכנסתי בוא נגיד לרמה הגבוהה, האומנם יש רמה גבוהה ויש רמה גבוהה ואפילו גם שם לא תראה כסף עד שתצבור 25 קרבות. קרב אתה לא עושה כל יום, זה פציעות ושברים וכל מיני, אתה יכול להתחרות פעם בשבועיים, פעם בחודש".

בכל קרב נפצעים ?

"בטח , השאלה באיזו רמה. חלק מהעניין שאתה מרסק את האף או שובר משהו אחר".

יש לך שברים ממש?

"אז ככה... בפעם האחרונה ששברתי, זאת הייתה ברך ששברה לי את האף ואת כל החלק של מרכז הפרצוף". מידן מצביע בידיו על אזור הפציעה, האף וארובות העיניים, השברים נגרמו בקרב ללא קהל מול אלכס טורפימוב הנגמר ללא הכרעה. בעבר התקיים בין השניים קרב באליפות IWC בו מידן ניצח.


אתה באמת אוהב את זה?
"כן מאד".

באיגרוף כמו במלחמה-עד הסוף.

.
כיום איתי גרשון האיום הגדול בעבורך?
"איתי גרשון עשה איתי קרב שצולם בווידיאו, המאמן שלו צילם את הקרב ומעולם לא העלה אותו לאינטרנט. אז אני חושב שזה אומר הכל".

הקרב הכי קשה שלך?
"הקרב הכי קשה שלך זה עם עצמך, זה לאו דווקא ההתמודדות היומיומית ללכת לאימון, להקיא באימון, זה אימונים ברמת עצימות אחרת, זה לא ברמת עצימות שאתה בא לחדר כושר אהלן-אהלן והולך הביתה, זה סבל".

כמה זמן אתה נמצא בתוך הזירה?
"יש קרבות של חמישה סיבובים ויש קרבות של שלוש או שתי דקות, כל קרב לגופו תלוי, שלוש דקות אינטנסיביות זה קשה" .

איך מתמודדים עם הסבל הפיזי?
“בהתחלה לא מרגיש את הכאב, לא מרגיש כלום, גם כשאתה חוטף. בן אדם שנרדם בזירה לא יודע מה קרה, פשוט מתעורר, מסתכל ולא מבין... מספרים לו 'אתה היית בקרב נפלת וקיבלת מכה' אין לו מושג על מה מדברים, הוא לא זוכר כלום".

ההכרעה בקרב שמישהו מתעלף?
"כן ברור, נוקאאוט, בן אדם נחבל-הלך, אבל זה כלום, חלק מהעניין הפציעות"

זה ספורט אכזרי לדעתך ?
"הספורטאי עצמו לא כמו כדורגלן".

זה מזכיר לי את הגלדיאטורים של פעם
"אני בחור של אסטרטגיה. פעם זה היה אכזרי, נוראי, היום מסתכלים על זה כספורט".

אתה מסוגל להרוג ?
"כל אחד מסוגל להרוג . היו לי הרבה פעמים שרבתי עם אנשים בחיים, בן אדם שלא התאמן בלחימה מגיע לריב הרבה יותר עוצמתי ממני, סף הקריזה שלי גבוה".

בחמש השנים האחרונות מידן עוסק באבטחה ומעיד על עצמו כאדם לא אלים הסולד מאלימות, תהיתי כיצד הוא מתמודד עם גל האלימות ששוטף את הצעירים במועדוני הלילה. "תראי יכולים לבוא ולקלל אותי וזה קורה הרבה בערב במועדונים, מתחילים לאיים עליי וסיפורים כמו 'יאללה בוא', 'מה אתה לא יודע מי אני?!', 'נחכה לך בחוץ', 'תביא את אמא שלך, תביא את אחותך' - ככה וצ'יק זה עובר לי, לא עונה, זה לא עושה לי כלום ושום דבר, אני אפילו מחייך ופשוט הולך, אבל שבן אדם מרים עליי יד זה כבר סיפור אחר ואחזיר, זה ברור".

מה דעתך על ענפים אחרים בספורט?
"בודי בילדינג זה בעייני הספורט הכי פשוט לביצוע, אימון משקולות זה האימון הכי נוח והכי אהוב על כל מי שעוסק בלחימה כי זה האימון הכי קל".

הכי קל?
"הכי קל מבחינה פסיכולוגית, אתה לא מגיע לדופק גבוהה, הסבל הוא סבל קצר ונגמר, אתה מסיים סט וזורק את המשקולת. אימון בלחימה זה שעה וחצי של סבל שלא נמדד, אתה מגיע בבוקר לאימון ויש לך מתיחות מהם אתה כבר מזיע לפני שהאימון התחיל ".

כמו מזוכיסט?
"לא, אתה נהנה מהתוצאות , אתה מכור לשיפור הזה שאתה רואה בעצמך, זה כיף להיות יותר טוב ועוד יותר טוב. להתקדם זה נחמד אבל האימון עצמו הוא הדרך והדרך היא קשה, קשה מאד".

K-1 הינה הליגה המקצועית לאומנויות לחימה המערבת את כל סוגי הטכניקות והדיסציפלינות: איגרוף ואיגרוף תאילנדי, קראטה וטה-קוון-דו כולם בתחרות אחת, סגנון הלחימה המעורב מכונה לעיתים בשם MMA, מידן הינו מומחה בתחום.


מיהו מודל החיקוי שלך?
"יש המון, הרבה הולנדים, אנדי סאוור שהוא אלוף K-1 MAXארבע פעמים, זה ארגון הקיק בוקס הגבוה בעולם אי פעם, מתאגרף בשם בוקאו שאני לא כל כך מתחבר אליו אבל מרשים, ארנסטו הוסט גם כן בחור הולנדי שאני לא כל כך מתחבר אליו אבל אלוף k-1 חמש פעמים, ויש את רמון דקר שנפטר לא מזמן ועוד הרבה מאוד טובים ".


נפטר מאיגרוף ?
"לא, באמצע רכיבה על אופנים התמוטט ומת ".

ואתה לא חושב שזה קשור לאגרוף
"אני לא יודע מה הוא אכל, לא יודע מה הוא שתה ואני לא יודע מה מצב העורקים שלו".

אולי ההישגים נגועים בשימוש בממריצים ?
"אני לא יודע, אולי, יש שמשתמשים בממריצים במהלך האימונים כדי לדחוף עצמם יותר רחוק, משתמשים בכל מיני דברים בדרך כלל חוקיים אבל יש דברים שגם פחות כמו סטרואידים".

מה תאחל לעצמך בעוד 20 שנה?
"לעשות מלא כסף כמו כל אחד".

מהאיגרוף?
"יש המון מתאגרפים שהם מולטי מיליונרים, בהולנד כל הלוחמים של A class עושים המון כסף.
אלו שהיו רק ב-'יורו ספורט' יש להם המון ספונסרים, כסף יש, רק לא בארץ כי אנחנו מדינה ללא תרבות ספורט".

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל