שאלות ממטופלות ותשובות של ד"ר הלל וקסלר בנושא הריון ויחסי מין

לפניכם מס' שאלות ותשובות בנושאי הריון ולידה ויחסי מין בגיל מבוגר. צפו בתשובתו של ד"ר הלל וקסלר.

היכן הכי עדיף לבצע מעקב היריון?

אני בת 30 ולפני כשבוע התבשרתי שאני בהיריון. רציתי לדעת היכן הכי עדיף לבצע מעקב היריון – במרפאה פרטית או ציבורית? מה ההבדלים בין השניים?

ד"ר הלל וקסלר עונה על השאלה:

מעקב הריון ציבורי בישראל ידוע ברמתו הגבוהה ובתוצאותיו המעולות. יחד עם זאת, עקב ריבוי מטופלות במגזר הציבורי, נוצר לעתים מצב של היעדר התייחסות אישית מספקת וזה דווקא אצל אישה בהריון, שרגישותה עולה לאין שיעור.

ככל שאישה רגישה וחפצה ביחס אישי עם הסברים נרחבים, עם בדיקות אולטראסאונד בכל ביקור, אפשרות לפנות 24 שעות בכל שאלה ובעיה והתייחסות לתלונות שאין בקו ראשון להריון, זאת אישה שתהנה יותר במעקב פרטי.
 

האם כאבים ביחסי מין יכולים לנבוע מהגיל?

אני בת 52 וסובלת מכאבים בנרתיק בעת קיום יחסי מין ולאחריהם, שמתבטאים בתחושת צריבה ורצון תכיף במתן שתן. מעולם לא סבלתי מבעיות אלה, האם זה בגלל הגיל?

ד"ר הלל וקסלר משיב:

גיל חמישים מאופיין כגיל אשר בסביבתו פוסק הביוץ ופוסקת הוסת, מה שמביא לירידה משמעותית בהפרשת הורמון האסטרוגן, האחראי על שמירת הרקמות כצעירות.

בהיעדר אסטרוגן מתחיל ניוון אברי המין החיצוניים ומיעוט בהפרשת הריר, המלחח את הפתח בעת הגירוי המיני. סיבות אלו גורמות לכאבים בעת קיום יחסים. יש לפנות לרופא המטפל לוודא שאין חוליים ניווניים ו/או דלקתיים וכו', המהווים את הגורם לתקלה ולקבל עצה ועזרה כגון חומרי סיכה ו\או הורמונליים.
 

בדיקת מי שפיר – לעשות או לא לעשות?

אני בת 34 ובהיריון ראשון. כל הבדיקות שלי תקינות ואני מתלבטת אם לעשות בדיקת מי שפיר כי נאמר לי שהיא לא שווה את הסיכון, אך אני עדיין מפחדת. אם לא אעשה את הבדיקה מה אני יכולה לפספס?

דוקטור הלל וקסלר משיב:

משרד הבריאות המליץ לפני שנים רבות כי אישה אשר בהיותה בת 35 נכנסה להריון, מומלץ לה לבצע ניקור למי שפיר למיפוי מפת כרומוזומי העובר, ואכן משרד הבריאות גם מממן את הבדיקה. הוראה זו מקודשת עד עצם היום הזה. עם זאת, נעשתה עבודת מחקר ישראלית המורה כי שיעור התקלות הולך ועולה בהדרגה מגיל שלושים ומעלה (למשל מונגולואיד טרי זומיה 21 –מ 1:1200 עד גיל שלושים ל 1:350 בגיל 35).
אני ממליץ לכל אישה המצויה בחרדה ו\או חשד שהועלה, לבצע את בדיקת הדם ככל שידה משגת. למען ההגינות בדיקת מי שפיר הנהוגה היום נעשית בידי מנוסים ומונחת אולטראסאונד, והיא מביאה לתוצאות מעולות של מפה שלמה של כרומוזומי העובר. יש לציין כי אם מתקבלת תוצאת FREE DNA לא תקינה, נדרש בבתי חולים ניקור למי שפיר טרם סיום ההיריון.
 

כאבים לאחר יחסי מין

אני בת 27 ועד כה קיימתי יחסי מין רק עם קונדומים. לפני כמה חודשים התחלתי לקחת גלולות ואנחנו כבר לא משתמשים בקונדום, אך לאחר קיום יחסי המין אני סובלת מתחושת צריבה ושריפה בנרתיק כתוצאה משפיכת הזרע, האם אני אלרגית לזרע?

דוקטור הלל וקסלר משיב:

נדירים ביותר הם המקרים של אלרגיה לזרע, הגורמת לנרתיק ולפות את התופעות המצוינות. עד כדי כך נדירים שמעולם לא נתקלתי בתופעה ממרום 40 שנות עבודה.יותר נכון לפרש את המקרה בדרך אחרת - קונדום בדרך כלל משומן ומקל את החדירה והחיכוך .ללא קונדום החיכוך רב יותר עד כדי גרימת שריטות מקרוסקופיות, אשר כשלעצמן ובמגע עם שתן, גורמות לתחושת הצריבה.

לעובדה זו ניתן להוסיף, כי עם גלולות מחד, תדירות קיום היחסים עולה, ומאידך לעיתים הליבידוס (החשק) פוחת ועשוי לגרום ליובש יחסי בהיעדר ליחוח טבעי. ניתן לשמן את שני בני הזוג טרם החדירה וכמעט תמיד קיים שיפור מידי .לאחר לידה, כאשר פתח הנרתיק רחב, רוב הנשים מדווחות על שיפור ניכר.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל