לירון מדואל על תכנית החממות הטכנולוגיות בעולם ובישראל

לפי לירון מדואל, פיתוח של מוצרים ושירותים טכנולוגיים כרוך בהשקעה מרובה של זמן וכמובן גם של מימון.

כיום, קיים קושי מהותי ליזמים שונים לקבל מימון שיאפשר פיתוח רעיונות לכדי מוצר מוכן לשימוש. על מנת להתגבר על הקושי להשיג מימון בשלבים ראשונים של רעיון, פותחה שיטה שנקראת חממות טכנולוגיות.בשורות הבאות לירון מדואל יסביר יותר על הרעיון של חממות טכנולוגיות ועל התממשותו גם בישראל.


רוצים להמשיך להוביל

היו שנים שבהן יזמים יכלו להשיג מימון בהיקפים גדולים על סמך רעיון טכנולוגי או חזון בצורה קלה יחסית. עם השנים, מאז התפוצצות בועת הדוט קום, נזהרים משקיעים ואפילו קרנות הון סיכון, מלהשקיע ברעיונות שנמצאים ממש בתחילת הדרך.

כבר לפני עשרות שנים החלו בארצות המערב לסייע ליזמים שונים באמצעות פיתוח רעיון ה"חממות". רעיון זה מאפשר ליזמים שעברו סינון, לקבל תנאי עבודה מותאמים ולעיתים גם מימון משמעותי, בכדי שיוכלו לעבור את השלב הראשוני והקשה של הפקת אב טיפוס או של הוכחת התכנות כלכלית של הרעיון בדרך אחרת.

לירון מדואל מסביר כי בישראל, שבה התעשייה המתקדמת וענף ההייטק נחשבים לקטר כלכלי מוביל, הוחלט לפני למעלה מעשרים שנה לקדם את רעיון החממות, ולתת לו נופך ישראלי. המטרה הייתה ועודנה להמשיך להוביל ולספק פתרונות טכנולוגיים מתקדמים לשוק המקומי והעולמי.

מתחלקים ברווחים

החממות הטכנולוגיות בישראל היו מנוהלות בתחילת הדרך על ידי הממסד ונמצאות בפיקוח המדען הראשי. עם השנים, כאשר הלכו והתרבו החממות הטכנולוגיות וכאשר חברות רבות הצליחו להוכיח הצלחה בפיתוח מוצרים מתקדמים, הופרטו החממות.

גם כיום, לפי לירון מדואל קיים פיקוח ציבורי וגם המימון מגיע ברובו מכספי תקציב המדינה אולם הניהול הוא ברובו פרטי. חברות ויזמים שמתקבלים לחממות השונות מקבלים מימון נדיב יחסית, של כשני מיליון שקלים ותנאי עבודה מותאמים למשך שנתיים עד שלוש. עבור התמיכה, מקבלת הנהלת החממה אחוז מסוים מהבעלות על החברה ומהרווחים העתידיים, בדיוק כמו יזם פרטי לכל דבר.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל