למה מתנוסס דגל ישראל על בלון פורח בארה"ב?

קר בחוץ. קר מאוד אפילו, ועדיין עשרות אלפי אנשים מסתובבים ברחבת הדשא הענקית– ילדים קטנים, נשים וגברים עטופים במעילים עבים, כפפות חמות וכובעי צמר. השמיים עדיין שחורים אבל באופק קו סגלגל מתחיל לבשר על יום חדש, אבל על הקרקע – יש המון אור. מאות בלונים פורחים עומדים להמריא לשמיים ומבערי האש מפיצים חום ורעש גדול.

חגיגת הבלונים הפורחים

בכל אוקטובר, יש שבוע מיוחד במינו באלבקורקי, ניו מקסיקו. לשבוע הזה קוראים 'בלון פייסטה', ובו טייסי בלונים פורחים מגיעים מכל רחבי ארה"ב והעולם כדי להניף את הבלון המיוחד שלהם – בכל מיני צורות שונות ומשונות. מדובר באירוע ענק ומיוחד שבו בכל יום ממריאים מאות בלונים פורחים לאויר וממלאים את שמי אלבקורקי במחזה מרהיב. בשנים האחרונות האירוע עומד על 550 -600 בלונים ביום, מתוכם בלונים עגולים רגילים, צורות מיוחדות, ומרוץ (תחרותי למהדרין) של בלוני גז- הליום ו/או מימן.
 

 

ישראל על המפה

היום הוא יום מיוחד, יום 'בלונים בינלאומיים' וישראל שלנו – על המפה. וכשדגל ישראל ממריא ומתנפנף לו בשמיים– הלב שלי עולה על גדותיו. 
 

אז מה כל כך מיוחד בלצפות בכדור פורח נוסק השמימה?

ומי מייצג אותנו באירוע המיוחד הזה?
אז לטייס שלנו קוראים שי שלהב, הוא במקור מקיבוץ 'צרעה' – אי שם בין בית שמש לירושלים - ויש לו הסבר מרתק.

"החויה שאנשים מרגישים כשהם צופים בבלונים פורחים ששטים בשמים היא כזאת שמחזירה אותך מיד לילדות. כלומר, אתה מרגיש כמו ילד שרואה פרפר בפעם הראשונה, או חווה חויה ראשונית אחרת. באותו רגע, כשאתה עומד משתאה נוכח היופי והקסם שאתה עד להם, אתה כמו ילד שהוא בן כדור הארץ, לפני השלב שבו אתה עוטה עליך עוד ועוד זהויות ארציות שהחברה שבה אתה גדל מלבישה עליך, כגון לאום, או דת, או השתייכות לקבוצה מסוימת כזו או אחרת." מסביר שי. "מהבחינה הזו התחושה בצפיה בכדורים פורחים דומה במשהו לתצפית על כוכבים או גלקסיות רחוקות, אלא שכאן היא נוצרת ממשהו שהוא לא מרוחק או שמיימי, אלא יציר- אדם ובד״כ קרוב מאד למתבונן."

"וכשהרבה אנשים צופים ביחד במסה גדולה של בלונים שממלאים את השמים, הם חווים את תחושת הראשוניות הזו ביחד. למרות שאני מתעסק עם כדורים פורחים קרוב ל-20 שנה, מתוכן 15 כטייס, משהו מהתחושה הזאת ממלא אותי בכל פעם שאני עולה לאויר."

 
 

 

גם הדגל שלנו שם - גאווה

"כשאני טס בפיאסטה יחד עם מאות בלונאים נוספים ," מספר שי, "אני מרגיש קודם כל כבן אנוש, ורק אח״כ בתור נציג של לאום מסוים או דת או קבוצה ספציפית. אני יודע שאני חולק את ההרגשה המיוחדת הזאת עם כל אנשי הצוות והקהל הגדול שצופה באירוע, וזה גורם לי לחוש גאוה ואושר גדול על זה שאנחנו עוזרים לכונן את החויה הזו עבור כ״כ אנשים בו זמנית."

"מטס האומות הוא אירוע שבו אנחנו הבלונאים שולחים מסר לכל מי שצופה בו שכולנו בני אדם, וכולנו דומים אחד לשני בבסיסו של דבר ובסופו של דבר. אני חושב שהמסר הזה עובר באופן מוחשי ביותר בלי שאנחנו מרבים במילים או מתפלספים יותר מדי."

 
 

 

 

"ככל שיש יותר נציגים במטס, כך התחושה הבין-לאומית עוברת בצורה מוצלחת יותר. מבחינה זו זהו אירוע ששונה במהותו מאשר, נניח, האולימפיאדה או האירוויזיון, שבו נציגים של ארצות שונות מתחרים ביניהם על מקום ראשון או מדליה. מטס האומות הוא לא אירוע תחרותי, וריבוי הדגלים והאומות שבו נועד להגביר את המסר האוניוורסלי והסולידריות הכלל- אנושית.
לכן אני שמח ״לתרום״ את האזרחות הישראלית שלי לטובת האירוע. וכמובן שחוץ מזה,אם מישהו מהצופים רואה את דגל ישראל בהקשר של מטס בלונים מרהיב כחלק מאירוע יפהפה, ולא בהקשר של קונפליקט או מלחמה ואלימות, כמו בהרבה או אולי אפילו רוב המקרים שבהם אנשים פה שומעים על ישראל, זו אולי איזושהי תרומה חיובית."

 

 

 

 


אז אם אתם בארה"ב בחגים, אולי זה הזמן לטוס לניו מקסיקו (רצוי לא על בלון פורח) ולהנות מחוויה חד פעמית.
בקרו באתר הרישמי: http://www.balloonfiesta.com/event-info/event-schedule
ואם תרגישו אמיצים, אולי תוכלו להנות מהאירוע המרשים מתוך סל של בלון כזה או אחר (בתשלום כמובן).

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל