צמיחה - לשחרר את הפחד המנהל אותנו

לעתים, אנשים חווים מצבים בהם בחירותיהם והחלטותיהם מוכתבות ע"י פחד כלשהו ואנשי המקצוע יגדירו זאת: "הפחד מנהל אותך". איך נראים חייו של אדם שהפחד מנהל אותו ואיך משתחררים ממנו?

בס"ד


לנהל את הפחד

לעתים, אנשים חווים מצבים בהם בחירותיהם והחלטותיהם מוכתבות ע"י פחד כלשהו ואנשי המקצוע יגדירו זאת: "הפחד מנהל אותך". איך נראים חייו של אדם שהפחד מנהל אותו ואיך משתחררים ממנו?
ראשית, עלינו להבהיר מהו פחד ומה תפקידו בחיינו. הפחד הוא אנרגיה הכרחית ולא ניתן לוותר עליה, היא קיימת כדי לשמור עלינו. כאשר האדם נותן מקום רב מדי לפחד – המצב הופך למאתגר כיוון שהפחד משתק. הוא הופך להיות המנהל שלו. חייו מתנהלים סביבו וכל בחירותיו מוּנָעות משתי תנועות הפוכות: בריחה מהפחד או התעמתות מולו.
בכל אחד מהמצבים הללו, האדם במלחמה. כשהוא בורח מהפחד, הוא נמנע מהתמודדות וחש מאוים, נרדף, חסר שקט, נמנע מהגשמה של הזדמנויות למימוש יעדיו, וחווה תסכול ומתח רבים. מאידך, כשהוא מתעמת עם הפחד, הוא צובר מתח רב לא פחות משום שהוא במלחמה להוכיח שהוא לא מפחד, שהוא מנצח את הפחד. בכל מקרה – הוא במלחמה.
אדם שהפחד לא מנהל אותו, מזהה, מקשיב לו ובוחר את הבחירות הנכונות עבורו מבלי להיות ב'מלחמה', אלא מתוך נחת ושלווה.
להמחשה נתבונן בסיפור הבא: אסתר, אשה נשואה ואם לילדים שהחליטה בגיל המעבר להתמודד עם ה'שד' הרודף אותה כל חייה. היא הרגישה "תקועה" ולא מסוגלת יותר לשאת את הסבל הכרוך בבריחה מהפחד. היא החליטה שהגיע הזמן לפתוח את הנושא מתוך הכרה שהבריחה ממנו שאבה ממנה אנרגיה עצומה ומנעה ממנה לפעול ולהגשים את עצמה.
ילדותה היתה אפופת הסתרה ומתח. בחושיה החדים קלטה שיש נושא המהווה "טאבו" במשפחה, אותו מסתירים מפאת בושה. בבגרותה גילתה שאחד מאחיה נפל שלא באשמתו בגיל ההתבגרות קורבן לרשת של עבריינים והפך לעבריין בעצמו. הוא שילם את המחיר, ישב בכלא וכשהשתחרר עזב את הארץ. גילוי פרטים אלו על אחיה היוו עבורה חוויה מכוננת והיא החליטה החלטה בלתי ניתנת לערעור: היא תהיה בדיוק להיפך. היא תהיה נורמטיבית, מְרַצה, מצטיינת בלימודים – הפכיות גמורה לדמות האח. עשרות שנים חיתה לפי התדמית הזו והתאימה את בחירותיה ותכונותיה לדמות בה בחרה.
כיוון שאחיה מעל בכספים, הדרך שלה להתמודד עם הפחד המאיים שמא היא תיפול בבור זה, היתה לבחור במקצוע של - עיסוק בכספים. בתת מודע היא חשבה לעצמה "אני אהיה אחראית על כסף גדול ואני אוכיח שאני ישרה". על פניו נראה שאסתר דווקא מתמודדת יפה עם "הבושה המשפחתית", אלא שאליה וקוץ בה. הַמשיכה לעיסוק בנושא כספים חייבה אותה לעבור מבדקים של אמינות ויושר ובין היתר בדיקות פוליגרף. המתח בו היא חיה הוא עצום. היא נהגה לעזוב מקומות עבודה בהם עבדה ברגע ששמעה שעומדים לעשות לעובדים מסוימים בדיקות פוליגרף. היא פחדה לשקר במקרה שתישאל אם יש קרוב משפחה שנתפס על מעילה, ומצד שני פחדה לומר את האמת. התוצאה היתה – החלפת מקומות עבודה ללא הרף, כאילו היא העבריינית בעצמה.
תכנית האימון של אסתר חייבה בדיקת מערכת האמונות שלה סביב הנושא המדובר, זיהוי הפחד המסתתר במחשבותיה, בחירותיה והחלטותיה ובניית כוחות נפשה לנהל את חייה מבלי לחוש נרדפת ומאוימת.

נכתב ע"י ד"ר אהובה ניסן, פסיכו-כירולוגית ומאמנת להעצמה אישית-זוגית-משפחתית


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל