טורקיה האם ארדואן בצרות כלכליות?

אנו חווים תהליך מעניין בטורקיה כאשר ארדואן-עדיין-מתחזק בתוך ארצו פנימה אבל מאבד כח וסמכות כלפי המדינות הסובבות אותו ואט אט מפעיל יותר עוצמה ויותר סמכות במישור היחסים הפנימיים בינו לבין עמו שעדיין תומך בו. תהליך זה אינו נתמך במצב הכלכלי בו שרויה טורקיה: עליה באבטלה; הלירה הטורקית נחלשת והולכת ומתקיימת בריחה ממנה כלפי מטבעות אחרים ופיגועי טרור.

אחת הבעיות הקשות עמהן מתמודדת הכלכלה הטורקית היא העובדה שבמהלך שלוש השנים האחרונות התפתח ביקוש פנימי עצום במשקי הבית וכתוצאה ממנו גידול מסיבי ביבוא לצריכה ביתית. עובדה זו יצרה גרעון מעמיק בתקציב הממשלתי. נכון לאורך השנים האחרונות היה גידול בתוצר הלאומי הגולמי (התל"ג) אבל גידול זה מקורו לא בכלכלה בריאה כי אם בכלכלה ספקולטיבית כאשר נכנסו לטורקיה מיליארדים של דולרים בשם המשחק הספקולטיבית מול הריבית המשולם ומכאן מול הלירה הטורקית שאיבדה גובה. תהליך זה הביא בסופו של דבר לגידול בחוב הלאומי. הוסיפו לכך את התהליך המתמשך של ירידת ערך הלירה הטורקית, ירידת ההכנסות מבארות הנפט בעקבות נפילת מחיר הנפט ברחבי העולם ועל כל זאת את המדיניות המרחיבה של ארדואן בכל הקשור לסבסוד והעלאת שכר המינימום פעולות שאמנם הביאו לארדואן קולות בקלפי והוציאו את המפלגה הכורדית מהפרלמנט(10% לאפשרות כניסת מנדט ראשון לייצוג בפרלמנט), כל אלו מביאים למסקנה מתבקשת שהמצב הכלכלי של טוריה לא כל כך איי איי...

ובכן תהליכים כאלו עלולים לדחוף מנהיגות של מדינה לעבר צעדים אנטי דמוקרטיים מחד-כלפי פנים ומאידך לתהליכי הקצנה מהם צבאיים ומהם משטריים חוקתיים, כדי למנוע מהעם לחוש את שמתרחש ולהסיט את דעתו לכיוונים אחרים. כמו גם להקצנה ביחסי החוץ (אם כי כרגע רואים רכוך), קחו לדוגמה את אנשי הפק"ק המחתרת הכורדית שמנסה לפגוע באושיות שלטון טורקיות.

טורקיה שלמעלה מ-20 אחוז מתושביה הינם בני המיעוט הכורדי, גילתה במשך שנים, עוד בתקופה העותומנית יחס מיוחד כלפי הכורדים. בעוד השלטון המרכזי העותומני שנוהל בימי שולטנתו של מחמט החמישי, על ידי טריאומווירט של מוחמד טלאט פאשה=שר הפנים; איסמעיל אנוור פאשה=שר המלחמה; אחמד ג'מאל פאשה=שר הצי השולטן העות'מני, ניסה לראות בכורדים-תושבי טורקיה חלק מהאומה הטורקית(לא בדיוק אותו יחס שניתן על ידם לארמנים) הרי מייד לאחר מותו ב-1918 ה"טורקים הצעירים" בראשות כמאל אתא טורק שינו את יחסם אליהם ומאז אנו עדים לתהליך מתמשך של מלחמה מחתרתית עקובה מדם בין השלטון לבין הכורדים עם עליות ומורדות.

כאמור, את המאבק מנהלת הלכה למעשה המחתרת הכורדית-ה-P.K.K. למרות שמנהיגה עבדוללה אג'לאן מצוי מאחורי סורג ובריח. ומאבק זה, יחד עם פיגועי דאע"ש ואחרים גורם אף הוא לפגיעה חמורה בכלכלה הטורקית בצורת הדרת רגלי התיירים מטורקיה שהייתה עד לפני שלוש שנים אחת מאבני היסוד של הכלכלה הטורקית.

הוסיפו לכל זאת את התהליכים הפנימיים שטורקיה חווה בשל רצונו של ראג'יפ ארדואן להפוך לשליט יחיד-יעני סולטאן, ותקבלו את הרתיעה שיש לאנשי עסקים מלהיכנס למערכת עסקית עם טורקיה על כל המשתמע מכך.

במצב כזה אין פלא שהיה ניסיון הפיכה ולא נתפלא אם תהליכים של חוסר שקט פנימי יימשכו על כל המשתמע מכך


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל