חרדה - האם כדורים הם הפתרון?

הביטו סביבכם וראו כמה אנשים חווים חרדות ופחדים בתקופות שונות של חייהם. למשל, מירי בחורה בת 22, עדינה ויפה, עובדת וחיה עם ההורים. יש לה חבר שהיא אוהבת, יש לה הורים ואחים שהיא אוהבת מאוד והיא מאושרת וחסרת כל דאגה. ביום לא כל כך בהיר, היא החלה להרגיש אי שקט. היא לא הבינה מהיכן הגיע הדבר. אי השקט גרם לה לאי שקט... מה קרה פתאום?

חרדת חתונה

בס"ד
חרדת חתונה

הביטו סביבכם וראו כמה אנשים חווים חרדות ופחדים בתקופות שונות של חייהם.
למשל, מירי בחורה בת 22, עדינה ויפה, עובדת וחיה עם ההורים. יש לה חבר שהיא אוהבת, יש לה הורים ואחים שהיא אוהבת מאוד והיא מאושרת וחסרת כל דאגה. ביום לא כל כך בהיר, היא החלה להרגיש אי שקט. היא לא הבינה מהיכן הגיע הדבר. אי השקט גרם לה לאי שקט... מה קרה פתאום? לאחר מספר ימים, שמה לב שדבר בחייה אינו גורם לה שמחה, להיפך היא אפילו נכנסה לעצבות. כששאלתי אותה מתי הכל התחיל, השיבה שהיא חושבת שכאשר חברה שאלה אותה: "מתי כבר תתחתנו"? השאלה הכתה בה וזעזעה אותה כל כך ואז שמה לב לאי שקט ולחוסר שמחה. כעבור זמן קצר התחילה להרגיש רעידות בגוף, חוסר תיאבון, בעיות בהירדמות בלילה, וכשהיא הגיעה אלי ראיתי שמפניה ניבט הפחד וחוסר אונים.
יש לדעת שחרדות גורמות לייסורים נפשיים ופיזיים של ממש, ומהווים הפרעה חמורה בתפקוד היומיומי.
כיצד החרדה באה לידי ביטוי בחיי האדם?
מנין היא מגיעה ומה הסיבה להופעתה דווקא בזמן המסוים שהיא מופיעה?
והכי חשוב: איך משתחררים מזה?
חרדה היא מצב של פחד, לעתים הפחד מזוהה ולעתים לא. לדוגמא, פחד מטיסות, מעמידה בפני קהל, ממבחנים (כמו טסט באוטו) או גם אולי תופתעו לשמוע – מחתונה, כמו במקרה המתואר לעיל.
כיצד נדע שאנו בהתקף חרדה? האדם מרגיש מתח, פחד, רצון לברוח, אי שקט, סערה פנימית, תחושת חוסר אונים, חולשה בגפיים, רעידות, צמרמורות, יובש בפה, דופק מהיר, כאבים בחזה, הזעה, כאבי בטן, קשיי נשימה ואפילו תחושת חנק, העיניים מתרוצצות בחוריהן בלי שליטה, ובכלל יש תחושה של אובדן שליטה. האדם חש דאגה, משהו רע עומד לקרות והוא אינו מוגן. כמו כן, עלולות להיות תופעות של הפרעות שינה, קשב וריכוז, קשיי למידה ועוד.
התגובה הראשונית היא להימנע מהדבר שנראה הגורם. מירי קישרה את הופעת החרדה בעקבות שאלתה של חברתה לגבי החתונה, לכן היא נמנעה מלהעלות את הנושא בפני החבר שלה. אדם שנתקף בחרדת קהל, יימנע מהסיטואציה וכן הלאה.
נראה כי החרדה היא תגובה המופיעה בחיי האדם כדי לפתור ענין לא סגור מעברו של האדם, דבר האומר שיש קשר בין האירוע בהווה לסיטואציה בעבר.
בכל מקרה, כל תחושות החרדה קשורות לתחושת סכנה שהאדם חש מאיזו שהיא סיבה.
מירי חוותה טראומה בינקותה. בזמן בו היתה אמורה להרגיש מוגנת, שייכת, מחוברת ועטופה, מחוברת לגוף האם וחשה שכל צרכיה נענים, היא חוותה אירוע שזעזע את אמות הסיפים של תודעתה. היא חשה נטושה, אבודה, בודדה, חסרת אונים ותלויה בגורמים חיצוניים בזמן שהיא חסרת כל כלים להגן על עצמה. במוחה הקט נצרבה אמונה: "אני לא מוגנת, אין מי שיגן עלי, אני לא יכולה לסמוך על איש, אני יכולה לסמוך רק על עצמי, אני חייבת שליטה". מירי כמובן לא מודעת לאמונה הזו. במהלך שנות התבגרותה, פיתחה צורך בשליטה כמענה לצרכים הרגשיים של בטחון והגנה שלא סופקו בילדותה.
התינוק האנושי נולד חסר אונים וחסר יכולת לטפל בעצמו. הוא נסמך על הוריו או על מבוגרים אחרים שתפקידם להעניק לו את כל צרכיו הפיזיים והרגשיים-נפשיים ולבנות בתוכו אימון בסיסי בעצמו ובעולם הסובב אותו. בעקבות הטראומה שמירי חוותה, היא פיתחה אמונות שליליות שהעולם מאיים, מפחיד, מסוכן, ושהיא חשופה לכל הסכנות הללו. לכן הצורך בשליטה שפיתחה היה אמור לתת "מענה" כביכול לתחושת חוסר בטחון וחוסר יציבות מהילדות.
מהו צורך בשליטה? תחושה של האדם שהוא מנהל את חייו, שהוא יודע לאן הוא הולך, אין הפתעות, הוא בקי בפרטים ובנתונים, איש לא יתפוס אותו לא מוכן במשהו, וכך הוא מקבל הרגשה דמיונית שהוא הוא השליט של חייו.
אדם המחפש שליטה, חושב שהוא רגוע כשהכל בשליטתו. מחשבה זו היא תעתוע ואשליה מכל וכל!
עם יד על הלב, האם מישהו יכול לומר שיש לו שליטה על משהו? כמה פעמים קרה לנו שהתחלנו את היום עם תכנית מסוימת ובסיום היום נוכחנו לדעת ש"חיבלו" לנו בתכניות?
האם מישהו יודע מה יקרה לו בעוד דקה?
אין לנו שליטה על דבר במציאות, מלבד דבר אחד: ההכרה בעובדה הזו שאין לנו שליטה. אין אדם שיכול לדעת מה יקרה לו ברגע הבא. אנחנו חיים בעולם של אי ודאות באופן קבוע. אם כך, כיצד נוכל להרגיש רגועים?
בואו ונעמיק לרובד פנימי יותר - לרובד הרוחני. כיוון שהבעיה של חרדה היא רוחנית, כך גם הפתרון הוא רוחני.
בני האדם ברובם מאמינים שיש בורא לעולם, או בכח עליון שברא את העולם. איך שנקרא לזה, מדובר על כוח גדול בהרבה מאתנו שתכנן את כל המציאות ובין היתר ברא גם אותנו. מן הסתם הוא יודע מה הוא עושה, שהרי העולם מתנהל בלעדינו מזה אלפי שנים, נוצר לפני שהגענו אליו, וימשיך גם אחרי שנעזוב אותו, בגוף הכוונה.
המשרה של ניהול העולם, אם כך, כבר תפוסה, ולא על ידי איש מאתנו. קודם כל, כדאי שנכיר ברעיון הזה.
מה כן עלי לעשות?
לסמוך על בורא העולם ועל הניהול שלו.
נתבונן במקרה של מירי. היא נתקפה בחרדה שהובילה לעצבות ודכדוך (בלשונה "חוסר שמחה"), דבר שגרם לה לסחרור של דאגה מהמצב, תחושת איבוד שליטה וחוסר אונים. אתם זוכרים למה היא פיתחה צורך בשליטה? כדי לתת מענה לצורך בילדות של בטחון והגנה שלא קיבל מענה, אלא שברגע שהועלה נושא החתונה ע"י החברה, נשמטה הקרקע מתחת רגליה. מדוע? זהו שינוי משמעותי, שפירושו לעזוב את בית ההורים המגונן, לשנות מעמד מרווקה לנשואה, לעבור דירה, לעבור עיר, יגיעו ילדים, אהיה אמא, אצטרך לעזוב את העבודה... וכך הדמיון מביא תמונות מפחידות מהעתיד והיא נתקפת בחרדה איך היא תתמודד עם כל השינוי הזה ומי צריך את זה בכלל? למה לא להמשיך להישאר "ילדה" בבית ההורים ולצאת עם החבר? אלו המחשבות המתרוצצות במוחה של מירי בתת מודע, הם לא נאמרו על ידה, אך ניתן היה לקרוא אותן בין השורות.
מה הפתרון?
ניתן כמובן לנסות טיפול עצמי שאומר: חיזוק באמונה. לפניכם כלי פשוט ויעיל:
קחו דף, העבירו קו אנכי באמצע. בצד שמאל, רשמו ביד שמאל את מחשבת הפחד, מול המשפט השלילי רשמו בצד ימין ביד ימין משפט אמונה.
לדוגמא:
שלילי: אני צריכה להחליט מה אני עושה עם החיים שלי
חיובי: ההחלטה תגיע ברגע שהזמן יגיע
שלילי: הולך להיות רע מאוד, אני חסרת אונים..
חיובי: ברגע זה הכל נפלא, הקרקע יציבה תחת רגלי, השמש זורחת ויש לי קורת גג מעל הראש
בכל פעם שהנכם חושבים את המחשבה השלילית, אמרו במקומה מחשבה חיובית. איך הדבר עוזר? רבי נחמן מלמד שאי אפשר שיהיו שתי מחשבות בו זמנית, ולכן שינון של מחשבה חיובית עוזר להפחית את כמות המחשבות השליליות. כך על האדם לחזק את עצמו במשפטים מציאותיים מול הדמיונות.

המלצתי החמה היא כמובן טיפול רגשי עמוק לנטרל את המתחים מהילדות.
למי שמעוניין, ניתן לפנות אלי, באהבה

נכתב ע"י ד"ר אהובה ניסן, פסיכו-כירולוגית ומאמנת להעצמה אישית-זוגית-משפחתית
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל