גם בעלי תחנות הדלק צריכים לשאת באחריות

גם בעלי תחנות הדלק צריכים לשאת באחריות לטעויות טעות שעלולה להיות קטלנית . ..טעו.. טעינו.. טעה.. טעיתי... לכול טעות יש שותף זעיר או בכיר גלוי או סמוי שגם הוא צריך לקחת אחריות בדרך זו או אחרת - גם הוא אמור להיות בתמונה. הטעות שלי אירעה לאחרונה בתחנת דלק באזור השרון בשעות בין-ערביים, ואני מסרב במקרה זה ליטול בלעדיות על

לכול טעות יש שותף זעיר או בכיר גלוי או סמוי שגם הוא צריך לקחת אחריות בדרך זו או אחרת - גם הוא אמור להיות בתמונה. הטעות שלי אירעה לאחרונה בתחנת דלק באזור השרון בשעות בין-ערביים, ואני מסרב במקרה זה ליטול בלעדיות על טעותי.

טעו.. טעינו.. טעה.. טעיתי... לכול טעות יש שותף זעיר או בכיר גלוי או סמוי שגם הוא חייב לקחת חלק באחריות. מקרה הטעות שלי אירע בתחנת דלק באזור השרון בשעות בין-ערביים; ניגשתי למנהל המשמרת בתחנה ושמתי בידיו שטר בוהק בסך 200 ₪. אני רוצה בנזין 95 אוקטן, הודעתי לו. האיש אסף מידי את הכסף והכניס אותו לקופה כמו בהיסח-דעת ודומה שלא קלט מה בדיוק ביקשתי.. ידיו היו עסוקות בצורך לסדר את השטר בתוך ערימת השטרות שנצברו במשך היום. "איפה עומד האוטו שלך?", שאל אותי לפתע לאחר שהתפנה מלקוחות אחרים.. "שם, אתה רואה אותו ? גולף – פולקסווגן", אמרתי לו והצבעתי על מקום הימצאו.. מרחק נגיעה.. כעבור שניות אחדות ניגשתי למשאבה.. האיש סימן לי בידו מבעד לחלון שאפשר להפעיל את הפיה במשאבה שלידה חנה הרכב. הפעלתי את הפיה באותה משאבה, ולאחר שזו הצביעה על הסכום ששילמתי - החזרתי את הפיה למקומה ויצאתי מהתחנה חזרה הביתה, מרחק של כמאתיים מטר בלבד, כשרכבי שבע ומדושן עונג.

למחרת הוצאתי את הרכב מהחנייה הפרטית שלי ויצאתי לפגישה דחופה באזור גוש דן. זו הייתה שעת אחר-הצהרים המוקדמות, התנועה סואנת וצפופה.. אחרי נסיעה של 2 דקות, כ-400 מטר מהבית, קרוב למוסך סידון, המכונית כמו לקתה בשיתוק, עצרה לפתע בבת-אחת – על אם הדרך, בצומת-דרכים ללא כול סימני אזהרה מוקדמים, כאשר מאחוריי ומצדדיי שיירות של מכוניות שורקות ומצפצפות. מה עושים עכשיו? אני שואל את האיש שישב לידי.. תנסה להתניע מחדש, הוא מייעץ. התנעתי - לשווא.. המכונית ממאנת להמשיך בדרך שהותוותה לה, מתעקשת לשבות לעיני-כול באמצע הכביש. אין ברירה, אני אומר לאיש שלידי, אני חייב להזמין גרר ומיד כדי לחלץ את הרכב מאמצע הכביש הראשי.. אבל חילוץ כידוע עלול לקחת עד שלוש שעות. אז אולי מוטב קודם להזמין מוסכניק שיבדוק ויפענח מה פשר העצירה הפרועה הזו של הרכב; למזלי ובזכות קשריי הטובים עם הבעלים של המוסך, מר יהודה - הוא עצמו מגיע מהר למקום , קורא לאחד מעובדיו וזה נכנס למושב האחורי של הרכב ובמשך שעה ארוכה מפשפש וחופר בשתי ידיו ומוציא מתוכו נוזל מוזר, בכמויות. "מה שמת במיכל הדלק?" שואל-חוקר אותי המוסכניק. "מה השאלה הזו?" אני עונה בשאלה.. "אתה בטוח ששמת בנזין במיכל הדלק?" הוא שואל שוב ואני מגיב מידית: "בטח, מה חשבת ששמתי, יין? אני לא לוקח סיכונים בנסיעה." והוא במין חיוך סרקסטי שנסוך על פניו: "לא בנזין שמת אלא סולר", טון דבריו העיד עליו שהוא שמח כאילו גילה אוצר של זהב.

בינתיים מגיע הגרר ובולע את הרכב אל קרבו – הישר למוסך סידון מרחק של כ-300 מטר ממקום העצירה... "רק למחרת בערב תוכל לקבל אותו", מודיע לי הבעלים מר יהודה.. למחרת אני מתייצב במוסך והמזכירה מקדמת את פניי בחשבונית על סף 1840 ₪. "מה", אני תמה-נדהם, "למה כול כך הרבה כסף?" מר יהודה מנסה להרגיע: "זה בסדר", הוא אומר, "סע, המפתחות בפנים", אני לא משלים עם גזר הדין: "אבל למה התשלום כול כך גבוה? אני חוזר ושואל, והוא: "כי זה כולל החלפת פלגים", אומר ומוסיף וכאילו מבקש להקניט אותי: "עשינו מחיר מיוחד בשבילך, סע, המפתחות בפנים".

אני פורע את החוב למוסך ומעלה שאלות-תמיהות: בהנחה שאני עשיתי את הטעות - שאני לחצתי על משאבת הסולר במקום על משאבת הבנזין 95 - האם גם אז התחנה פטורה לגמרי מאחריות לטעות הזו? האם לא מתפקידה לדאוג למניעת טעויות מסוכנות מסוג זה? הדעת נותנת שהאיש במשרד התחנה, החולש על הפעלת המשאבות, ידאג שהלקוח יפעיל את הפייה הנכונה, שעה שניגש למלא את רכבו בבנזין או בסולר; יסגור את המשאבות הלא-רלוונטיות - במקרה שלי הסולר - כדי למנוע טעות אפשרית, שהרי כול משאבה מכילה, מסתבר, שני סוגים של דלק - בנזין וסולר – בשתי פיות סמוכות זו לזו, ואם פיית הסולר הייתה נעולה לא הייתי נופל לטעות; מי ששולט על הפעלת הפיות במוקדי המשאבות חובתו להיות ערני לכך שהלקוח יעשה שימוש בפיה הנכונה; מצפים מבעלי חברת הדלק ו/או מנהליה לנקוט אמצעי זהירות למניעת טעות קריטית מסוג זה; העדר מודעות לעניין מצדם הוא מקור הבעיה. יש כאן סוג של התנהלות לא אחראית מצדם; הצבת לחצן או התקן טכני כלשהו שיאפשר הפעלה סלקטיבית של סוגי הדלק השונים תמנע טעות של הלקוח, תבטיח הפעלה תקינה של הפיה - ובא לציון גואל.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל