שמחה רבה – המכונית שתמנע תאונה

בזמנו היה סרט אימה על מכונית מרצדס, שהופכת לעצמאית ומתחילה להרוג בני אדם. היום המצב בדיוק הפוך: המכונית האוטונומית תציל חייהם של המונים!לא לחינם אומרים: טעות לעולם חוזרת. האדם מטבעו עושה טעויות, כל הזמן. הבעיה שבכביש טעות עולה בדמים.

אין ספק שהיום, עדיין, מכונית בלי נהג, זה נשמע קצת הזוי. אבל תמיד פקפקו בקדמה וטענו שהציבור לא יסכים לקבל אותה.
לפני שהמציאו בכלל את המכונית, עיתוני לונדון טענו שבגלל כמות הסוסים העצומה בעיר, תחבורת הכיכרות תקרוס. הם התבססו על הכמות העצומה של הגללים שהסוסים יצרו והפכו את התנועה בדרכים לכמעט בלתי אפשרית.
זה קרה אוטוטו לפני שפורד המציא את האוטו... והיום אוטוטו ממציאים את האוטו האוטומטי...
 

כך קרה כשהביאו לארץ את הכבלים. אז טענו שהעולם התחתון, שהשתלט על שוק הכבלים הפירטיים, יהרוס את התשתית שיבנו עבור הכבלים.
כתב התחבורה של ידיעות אחרונות, גיל מלמד, טען בזמנו נגד חובת לבישת האפודות הזוהרות, שמשרד התחבורה הנהיג, עבור נהגים שעוצרים בצדי הדרכים. הוא אמר שזאת המצאה לא ראויה, שנועדה רק להכניס כספים לאנשים מסוימים, שירוויחו מייצור אפודות אלו. היום ברור שהאפודות הללו מצילות חיים, שכן נהגים רבים לא מבחינים באנשים בצדי הדרכים. מאז נחסכו חייהם של מאות נהגים שנתקעו בצדי הדרכים...
 

בזמנו היה סרט אימה על מכונית מרצדס, שהופכת לעצמאית ומתחילה להרוג בני אדם. היום המצב בדיוק הפוך: המכונית האוטונומית תציל חייהם של המונים!
לא לחינם אומרים: טעות לעולם חוזרת. האדם מטבעו עושה טעויות, כל הזמן. הבעיה שבכביש טעות עולה בדמים.
עוד אספקט שלילי יש לנהג: בייחוד הנהג הישראלי מאוהב בצופר. הוא חושב שהוא לבד על הכביש והכי מבין ומנסה לנהל את כל התנועה סביבו באמצעות צפצופים. הנהג הישראלי, מטבעו, מצפצף על רווחת הזולת ולא מודע לאקולוגיה של הרעש. הוכח שהרעש שאנו חווים בערים, מקצר את החיים שלנו.
 

לצד כל הבשורות הטובות האלו, ישנן שאלות רבות, שעדיין צריך לשאול. כוונתי שעם כל הכבוד לבינה המלאכותית, האדם רחוק מאוד מלהיות ייצור הגיוני ולפעמים קשה לו אף להיות שפוי...
האם המכוניות האוטומטיות יבטלו, בסופו של דבר את הצורך בקטנועים. או אולי, לחילופין, ימציאו גם קטנועים אוטומטיים, כאלה שישתחלו בין המכוניות. מעניין יהיה לראות כיצד יצליחו להחדיר בקטנועי הרובוט האלו, את התבונה המשונה כל כך של רוכבי הקטנועים....
 

כוונתי שיותר מכל מתאפיינים רוכבי הקטנועים, בחוסר שכל, בהתנהגות שלוחת רסן ומסוכנת על הכביש. הם לוקחים סיכונים ואף עוברים על החוק ברכיבתם.
קריקטורה לרכב עד טיפת השכל האחרונה.
האם הבינה המלאכותית כוללת גם הבנה לשיגעון הרכיבה. ומה יהיה על רוכבי האופנועים המתפרעים בכבישים וטסים בין המכוניות במהירויות מטורפות? האם יצליחו לייצר אופנועים אוטונומיים שיספקו את המטורפים האלו?
 

ועוד לא אמרנו מילה על הנהגים המופרעים, שנהנים לחתוך בכביש ולנסוע במהירויות מטורפות. האם הם יצליחו לגבור על הבינה המלאכותית שישתלו מעתה בכל רכב? או שיתקיים פה ציבור של נהגים פירטיים, שישתמשו עדיין ברכב הישן?

ואולי לא רחוק היום, בו לא יצוין עוד שבוע הבטיחות בדרכים, שצוין זה מכבר. האנשים כבר לא יבינו כיצד המכונית החמודה הזאת, שלוקחת אותם לכל מקום, הייתה יכולה להיות פעם ייצור רצחני ומעצבן כל כך... אז אולי עוד לא הגענו לזמנים של "וכתתו חרבותם לאתים", אבל נגיע עוד מעט לזמנים שבו אנשים כתתו רגליהם אל המכונית ויגיעו בשלום למחוז חפצם...
 

על אדם שעבר מתיחת פנים אומרים שפניו מקבלים הבעה של מי שהופתע.
על "מתיחת הפנים" שתעבור המכונית האוטונומית נוכל לקוות שהיא לא תפתיע אף אחד.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל