נקודה שבועית פרשת "חוקת" ה'תשע"ח

בפרשת השבוע שלנו, פרשת "חוקת", נענש משה בעונש הקשה ביותר שיכל לקבל: אי כניסה לארץ ישראל. משה יוביל וינהיג את העם עד הכניסה לארץ אך שם ייפרד מהם ולא יזכה להיכנס.

בפרשת השבוע שלנו, פרשת "חוקת", נענש משה בעונש הקשה ביותר שיכל לקבל: אי כניסה לארץ ישראל. משה יוביל וינהיג את העם עד הכניסה לארץ אך שם ייפרד מהם ולא יזכה להיכנס.
ומדוע? מפני שבפרשתנו כאשר בני ישראל מתלוננים על צמא, אומר לו ה' שייקח את מטהו וייגש את הסלע וידבר אליו והסלע יוציא מים. אלא שמשה במקום לדבר אל הסלע כפי שהצטווה החליט להכות בסלע עם מטהו ויצאו מים, אך ה' לא אהב את שינוי הציווי מדיבור להכאה ולכן העניש את משה.
אך נשאלת השאלה למה ההכאה מפחיתה מערך הקדושה שבנס? הרי גם אם יצאו מים מהסלע בגלל הכאה זה נס גדול. והעובדה שמתקרבים לארץ ישראל ההנהגה האלוקית פחות ניסית ויותר טבעית מכאן שהכאת הסלע היא צעד שקרוב יותר לטבע ומסתדר עם השינוי בהנהגה האלוקית.
אלא שעלינו לזכור שלאדם יש כוח מיוחד, להכות בסלע. זהו כוח פנימי מוסרי ורוחני שבא לידי ביטוי בדיבור וזהו כוח שמייחד את בני האדם.
גדולתו של האדם מתגלה על פי רוב מתוך שימוש נכון בכוח הדיבור שלו.
ברור שלא תמיד צריך לדבר וכדאי וטוב גם לשתוק. אך גם שתיקה מתמדת אינה טובה והאדם צריך וראוי לו שישתמש בכוח הדיבור שזכה בו.
לאור זאת שהדיבור מבטא את מהות האדם ראויה הנהגת האומה בטח שתהיה בכוח הדיבור ולא בכוח כפיה אלימה. אפילו בארמית מנהיג זה "דבר" - האיש בעל כוח הדיבור שמנהיג את העם בכוח פיו.
לא סתם משה כשנקרא על ידי ה' להוציא את ישראל ממצרים אמר לה': "כבד פה וכבד לשון אנוכי" - אין לי את כוח הדיבור והשפה המתאימה לעם. ולכן ה' מקל עליו ונותן לו את אהרן שיהיה דוברו.
מי כמונו יודעים כמה חשיבות יש לדיבור. הוא יכול להביע שקט ושלווה, שיח נעים, נימוס הבנה, ומאידך הוא יכול להביע כעס, מירמור, התקפה וצעקה, ועוד אפשרויות רבות של הבעה.
הדיבור הוא אולי הפעולה הכי שימושית שלנו במהלך היום במקביל להליכה וראיה.
בעזרת הדיבור אנו מתקשרים הן עם בני האדם הסובבים אותנו והן עם אלוקנו כשאנו מתפללים אליו בשפתנו.
כשנבין ונשכיל כמו משה לדעת את משמעות הדיבור בחיינו ונכיר זאת לעומק, נזכור ונדע איך לשים ליבנו לדבר ולדבר ולהשתמש בכוח הדיבור הכי נכון וראוי שאפשר.
(ע"פ רעיון של הרב אבינר)

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/


ע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל