ניהול משק המים בישראל - גרוע מ- "מעשי חלם"

באמצעי התקשורת הרבים במדינה מתפרסם לאחרונה על מחסור משמעותי במים. רשות המים מתכננת כנראה קיצוץ במכסות המים לחקלאות וייקור מחיר המים לכלל הצרכנים, כדי לצמצם את הצריכה!

. באמצעי התקשורת הרבים במדינה מתפרסם לאחרונה על מחסור משמעותי במים. רשות המים מתכננת כנראה קיצוץ במכסות המים לחקלאות וייקור מחיר המים לכלל הצרכנים, כדי לצמצם את הצריכה!
2. הסיבה הראשונית למחסור במים: 5 שנות בצורת, שהן לא בשליטת האדם. הסיבות הנוספות, שהן כן בשליטת המדינה, זה "מעשי חלם" הממושכים של האחראים למשק המים במדינה – ראש רשות המים, שר התשתיות והאנרגיה הממונה עליה (שטיינמץ), הממשלה וראש הממשלה !
3. המאזן השלילי במשק המים בישראל נמשך כבר לפחות עשור. כל אחד יכול לראות את השפל בכינרת ובים המלח ואת התייבשות הנחלים. מומחים גם מצביעים על שקיעה והמלחה של מי תהום. המומחים למזג האוויר טוענים כבר שנים רבות כי לפי התחזית לטווח הארוך תמשך הבצורת אולי עד אמצע המאה ה-21, עוד כ-30.
בשנת 2011 הסתיים תהליך ההקמה של 5 מתקני התפלה ומאז המדינה מזניחה את הנושא והמחסור במים הוא כבר חמור מאוד! להלן מעשי ה-"חלם" מאז:
א. הדיון האחרון בנושא בממשלה היה ב- 5/2013 ! כ- 5.5 שנים הנושא לא הטריד את השרים ולא את ראש הממשלה!
ב. רשות המים אמנם הציעה, במהלך השנים, לבנות עוד מתקני התפלה, אך לא נלחמה על כך. מנהל הרשות הסביר כי היה להם חשש: מה יקרה עם יבנו מתקנים ולא תהיינה שנות בצורת? אז יאשימו אותם בביזבוז מאות מיליונים של דולרים. רק לפני שנתיים הבינו כי המצב מתדרדר והתחילו לתכנן שני מפעלי התפלה נוספים. גמר הקמתם לא לפני 2023 ! ואז שני מתקנים כבר לא יספיקו
ג.אמצעים לצימצום הצריכה לא מופעלים בינתיים מסיבות פוליטיות – הבחירות לשלטון המקומי, שיערכו בסוף אוקטובר.
4. עכשיו אני שואל מספר שאלות:
א. איך ראש רשות המים לא קם לפני 5/4/3 שנים ושאל את השר הממונה: "מה יקרה אם לא נבנה עוד מתקני התפלה והבצורת תמשך עוד שנים. אתם מבינים איזה סיכון אתם לוקחים?". איך הוא לא נלחם ואם לא שכנע אז למה לא התפטר ? כי הוא חלק מהמערכת שכשלה!
ב. איך השר הממונה, ב-4 השנים האחרונות, הזניח את הנושא. לא "דפק" על השולחן אצל שר האוצר ואצל ראש הממשלה. לא שכנע ולא התפטר. הכיסא יותר חשוב ?!
ג. כל השנים האחרונות ראש הממשלה היה באמת עסוק "מעל הראש" וכנראה סמך על השר הממונה. אך לאחרונה התברר כמה חמור מצב במשק המים והשר שנכשל עדיין לא התפטר/פוטר !?
ג. כולם יודעים שבלי מים אין חיים ובכל זאת השלטון התייחס לנושא פחות מאשר לנושא של "מחיר הגבינה והיוגורט" !
במדינות דמוקרטיות, יש לרוב תרבות של שילטון המתכנן לטווח ארוך ואחריות של בעלי התפקיד – נבחרים וגם עובדים. אבל במדינה שלנו, המשתלבת במזה"ת, עם שלטון בלתי יעיל ובלתי אחראי וגם קצת מושחת, אין תכנון לטווח ארוך אפילו לנושא קריטי כמו מים. ואין אחריות ואיש לא נותן את הדין!
ולכך אני טוען – זה גרוע מ – "מעשי חלם"אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל