ארבעה מיתוסים בתחום הפסיכולוגיה שסרבים לדעוך ומבלבלים אותנו

ארבעה מיתוסים בתחום הפסיכולוגיה שמסרבים לדעוך, בגלל שהן נכונים חלקית, או נוח לחשוב כך.

ארבעה מיתוסים בתחום הפסיכולוגיה שמסרבים לדעוך

1. העבר שולט ומשפיע על הכול-תפיסה שגויה חלקית, ואף מנזקת. ברור כי לעבר יש השפעה על עיצוב חיינו כבוגרים בעיקר אם הוא היה רוויי בקשיים וטראומות. אבל צריך לבדוק אותו באלומת אור המאירה רק את מה שרלוונטי לחיי הבוגר. יש בזה שמץ של זלזול בכוחות הבוגרים של כולנו, כמה קל ונוח לברוח לגיל שלוש, להורים וחטאיהם כלפינו, מיתוס זה הוא חלק מההתנגדות שיש לאנשים לגבי טיפולים פסיכו- דינמיים, לא נראה נכון או רלבנטי להשקיע מספר חודשים או שנים בברור כל תחלואי העבר. מרבית האנשים התגברו, מתגברים, צומחים, לומדים, משתפרים בכל יום מאז היו ילדים גם אם חוו טראומות. לחיים הבוגרים השפעה מעצבת חזקה על חיינו, למדיות החברתיות, ישנה ותהיה השפעה מעצבת על החיים של ילדים, מתבגרים ומבוגרים והשפעה זו לעיתים שווה או עולה בעוצמתה על השפעת ההורים והבית.
2. מודעות היא כבר חצי פתרון-ממש לא, רובנו די מודעים להתנהגויות שלנו, לבחירות שאנחנו עושים, למחשבות לאתגרים שלנו ולמרות הידיעה על מה שטוב או לי או לא, אנחנו ממשיכים לשגות לא פעם באותן שגיאות שוב ושוב.
3. לדבר על זה כבר עוזר-לא ממש. לשנות בחירות לא טובות עוזר מאוד, לדבר לפעמים מחריף את הדברים בעיקר אם אין מסורת של קבלת החלטות בסוף שיחת הנפש וישנם אנשים שממש מתענים בשיחות נפש.
טיפול פסיכולוגי מיועד לאנשים בעלי הפרעות נפשיות, חוסר תפקוד ומתמודדים נפשית-נכון בחלקו. מזה שלושה עשורים משגשגת הפסיכולוגיה החיובית בעולם ומגיעה לאיטה כתחום דעת מבוסס מחקר לישראל. היא מיועדת לאנשים ללא רקע של בעיות נפשיות מאובחנות ומשמעותיות, הרוצים לשפר את חייהם. זו גישת שיפור והימנעות מחולי ולא טיפול בהפרעות נפשיות. יש לבדל ולהפריד בין שתי הגישות ובין סוגי האנשים להן מתאימות


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל