נקודה שבועית פרשת השבוע "וישב" ה'תשע"ט

כמידי שנה בשבוע שבו קוראים את פרשת "וישב", כך גם השבוע ציינו את ראש השנה לחסידות, הוא חג הגאולה בי"ט כסלו.

כמידי שנה בשבוע שבו קוראים את פרשת "וישב", כך גם השבוע ציינו את ראש השנה לחסידות, הוא חג הגאולה בי"ט כסלו. ישנו חוט מקשר באופן מסוים בין פרשתנו לבין האירוע שהביא לקביעת י"ט כסלו שחג לחסידים.
לפני 220 שנה הלשינו מתנגדיו של הרב שניאור זלמן מלאדי, מחבר ספר התניא, לשלטונות הרוסים שהרב שולח כסף לחסידיו שנמצאים בארץ ישראל. דווקא יהודים הם אלה שגרמו בסופו של דבר למאסרו של הרב על ידי השלטון, אך לאחר זמן בו חסידיו השתדלו עבורו הוא שוחרר מהכלא בי"ט כסלו ומאז נקרא יום זה חג הגאולה.
גם בפרשת השבוע שלנו יוצא יוסף בשליחות אביו לחפש את אחיו, ואפילו שאחיו לא אהבו אותו במיוחד בגלל חלומותיו, כאשר פגש איש בדרך הוא מקפיד לקרוא להם אחים ושאל אותו כפי שכתוב: "ויאמר את אחי אנוכי מבקש הגינה נא לי איפה הם רועים".
בסופו של דבר אחרי שהוא פוגש בהם האחים מתכננים וגם מבצעים את זריקתו לתוך בור ולאחר מכן מוכרים אותו לישמעאלים ומשם יוסף מתגלגל עד למצרים וגם שם בעקבות עניין אם אשת פוטיפר הוא מגיע לכלא המצרי.
שבוע אחד בלוח השנה היהודי ואנו עוסקים בשני יהודים שישבו בכלא.
בעל התניא כותב בספרו: "והנה, על ידי קיום הדברים הנזכרים לעיל, להיות גופו נבזה ונמאס בעיניו, רק שמחתו תהיה שמחת הנפש לבדה, הרי זו דרך ישרה וקלה לבא לידי קיום מצות "ואהבת לרעך כמוך" לכל נפש מישראל, למגדול ועד קטן... ולכן נקראו כל ישראל אחים ממש, מצד שורש נפשם בה' אחד, רק שהגופים מחולקים. ולכן העושים גופם עיקר ונפשם טפלה, אי אפשר להיות אהבה ואחווה אמיתית ביניהם, אלא התלויה בדבר לבדה."
כפי שסיפור יוסף והאחים פותח בקריאת יוסף אליהם כאחיו, למרות השנאה שלהם כלפיו, כך גם יסתיים הסיפור בעוד שתי פרשות באיחוד גדול של המשפחה. בדיוק כפי שכתב בעל התניא רק לפני 230 שנים "...ולכן נקראו כל ישראל אחים ממש" - לעולם ישראל ובטח במשפחת יעקב כולם אחים. זוהי הנקודה המיוחדת בעם ישראל, ולא בכדי נאמר: כל ישראל אחים.


שבת שלום ומבורך!


החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתםאהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל