באיזה צ'אד אנחנו נמצאים עם צ'אד

ראש הממשלה נתניהו יכול לחייך כשהוא יירד מהמטוס שמביא אותו חזרה מביקורו הקצר בנדג'אמנה בירת צ'אד. אט אט מסתבר שפעילות ישראלית מאחורי הקלעים במדינות אפריקה מתחילה לשאת פירות.

ובכן מה יש לנו כאן? מדובר בתהליך בו מדינות – לא רק באפריקה כי אם גם באסיה ובדרום אמריקה צקיימות יחסי קירבה גלויים עם מדינת ישראל שמאז תחילת שנות ה-70 הדירו את רגליהם מהמדינונת הקטנטנה שלנו.

אבל אנו מעלים כאן על ראש שמחתנו את צ'אד. כאשר פותחים את CIA World Factbook בערך צ'אד עולה תמונה עגומה של מדינה ענייה בה הגידול הפנימי של האוכלוסייה הוא אולי הגדול ביותר באפריקה. מדינה שרבים מאותם פליטים אפריקנים החוצים את צפון אפריקה לכיוון חופי הים התיכון עושים זאת מתוך כוונה להגיע ליבשת האפשרויות הבלתי מוגבלות מבחינם, אירופה.

אל נשכח שכאשר הנשיא דבי עלה לשלטון בעקבות כישלונו בניסיון הפיכה צבאית שניסה לבצע ב-1989 הוא עלה לשלטון בסוף 1990 בזכות שתי מדינות שאפשרו לו לארגן בשטחן את "תנועת ההצלה הפטריוטית": סודאן של הגנרל עומר אל-בשיר ולוב של מועמר אל קדאפי.

מאז עלייתו לשלטון אפשר דבי לאנשי עסקים ישראליים לעשות עסקי מסחר עם מדינתו אך יותר מכך מאז 2006 אנו שומעים ממנו, לא אחת, התבטאויות פרו ישראליות

השאלה הנשאלת מה מרוויחה ישראל מחידוש קיום היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.
ראשית נעסוק מעט בעניין הבטחוני:
כאן המקום לפתוח פתח להיכרות עם ארגון הידוע בשמו "בוכו חראם" הפעיל בתוך מדינות אפריקה ומנסה להשליט בהן את עקרונות האסלאם הפונדמנטליסטי. ארגון זה שמקור שמו בקבוצת אנשי הסונה העוסקים בהפצת האסלאם ממניעים דתיים, פועל להשלטת המדינה האסלאמית בכל מקום עלי אדמות. גם הבחירה בשם בוכו שמקורה באחת השפות האפריקניות – כמדומני שפת שבט האוסה משמעותה בתרגום לאנגלית Fake או Foorgery שזה בעברית המושג "זיוף", מושג בו מכנים בקרב שבטים מוסלמיים אפריקניים –במיוחד אותם שבטים המצויים בניגריה, את המערב. בקיצור דאע"ש במהדורה אפריקאית המכירה בח'ליפות האסלאמית של דאע"ש שהשתלטה בזמנו על חלקים מעירק ומסוריה. הארגון הזה "בוכו חראם" פעיל במדינות כקמרון, ניג'ר וצ'אד.

התמודדותה של צ'אד עם אנשי "דאע"ש אפריקה" הקרויים "בוקו חראם=" ג'מאעת אהל א-סונה ל-דעוה ואל-ג'יהאד, הנה מן המכנים המשותפים שיש לממשל שלה עם מדינת ישראל במאבקן נגד הג'יאהד האיסלאמי העולמי. אין זה סוד שגורמים ישראלים המסתובבים בארצות מרכז אפריקה פועלים בקרב ממשלות שאינן מקיימות – עדיין יחסים עם ישראל, כדי להדק קשרים בין המדינות הללו. כך היה הדבר גם עם צ'אד שאחת לכמה שנים נשיאה הנוכחי יצא בהצהרות פרו ישראליות אם כי לא העז עד כה לחזור ולקיים עמה יחסים דיפלומטיים. שנותקו בראשית שנות ה-70 של המאה שעברה.

מבחינה כלכלית מצבה של המדינה ותושביה למרות אוצרות הטבע המצויים באדמתה בכי רע. ישראל יכולה לסייע לצ'אד בענייני חקלאות ובעניינים טכנולוגיים ובכך כמובן ירווח לשתי המדינות.

ולהיבט העיקרי שנבלע בדבריו של הנשיא דבי בעת ביקורו בארץ ושקרוב לוודאי עלה בעת הסיכומים בינו לבין נתניהו היום (יום ראשון), כוונתנו לטוויית מערכת יחסים בין ישראל לבין שכנתה של צ'אד במזרח הלא היא סודאן. מדינה מוסלמית שבעברה –לפי פירסומים זרים- ישראל תקפה בה שיירות אספקה של נשק ותחמושת לחמא"ס וגם לפתח שמקורם באיראן.
שלא לדבר על תקיעת יתדות בעולם המוסלמי.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל