שעתיים של קרב בגזרת אביבים, האם נסראללה קלט מה הולך? ומה הלאה?

שעתיים מעניינות עברו על תושבי הגליל בגזרת כביש הצפון ביום ראשון האחרון. שעתיים בהם עבדו אנשי מודיעין השטח של נסראללה שעות נוספות כדי להבין מה מתרחש בגזרה. השאלה עתה היא האם נאצראללה השיג משהו מהאירוע הזה.

מסיבות שונות ומשונות הייתי מרותק לביתי ביום ראשון אחה"צ, עובדה שאפשרה לי לעקוב דרך ערוצי הטלוויזיה הישראליים והערביים כמו גם תחנות השידור שסביבנו, אחר האירועים. דבר זה הוביל למספר תובנות, שנשמח לשתף אתכם בהן.

אחת העובדות המשמעותיות של תוצאת הפעולה הינה שלפי תחנות השידור המפרציות חסן נאצראללה, שאנשיו מתצפתים את אביבים מהכפר מרון א ראס, קיבל מידע לפיו לחיילי צה"ל המצויים במוצב-תחנת המשארה המנדטורית-אביבים וכן הכוח שנע על הכביש החדש הועלה לכיוון אביבים יש נפגעים רבים, הוא פנה לגורמים המדיניים בלבנון וביקשם להתערב מידית למניעת אסקלציה במצב. זאת כיוון שחשב שתגובת צה"ל תהיה ממושכת וכבדה ולא כפי שהעריך עוד בטרם יצא לקרב. כאן אצלנו פירשו הפרשנים את הנעשה, חלקם בעידוד גורמים צבאיים כאילו לא נאצראללה הוא שפנה לגורמים המדיניים בלבנון כי אם להפך... היוצא מכל זה הוא שאכן היה ערפל קרב רציני אצל נאצראללה שיחד עם דיווח התצפיתנים על מסוק המפנה נפגעים ופעילות אחרת שנעשתה סביב נמר/אמבולנס שהיה בחצר המשטרה באביבים, הסיק מסקנה שפעילותו הנקמנית צלחה...

למעשה פעילותו של נאצראללה באה מתוך מחשבה שניצח גם בתודעה וגם במעשה. כך ש לראות תגובותיו בזמן האירוע ולאחריו ואת חוסר היכולת שלו לקבל מידע בזמן אמת על המתרחש. כאן גם המקום לתת ציון לשבח למנהלי האירוע בצד הישראלי שפעלו כך שהוא יצא כמעט עם זנבו בין רגליו ככלב המוכה. כי זאת לדעת: העובדה שלקח לתצפיתניו זמן רב כדי לראות את המסוק מפנה ה"נפגעים" הביאה אותם למסקנה כי הם פגעו והרגו מספר חיילים ישראליים. כך שהוא יכול היה להגיב בראיון ממרתפו בדחייה כאילו הטילים (הכוונה לטילי היאחונט) "פגעו פגיעה רצינית בכוחות הכיבוש הישראליים" ו"עכשיו הישראלים המחזיקים באדמה הכבושה (אל ארד אל מוחטלה) מבינים ששינינו את המשוואה לרעתם". כאן המקום להדגיש שתחנות השידור המפרציות, כמו גם תחנות שידור אחרות באזור לא נתנו זמן מסך לנאצראללה, כפי שנהגו עד לפני כארבע שנים!!! המסקנה המתבקשת שהיה כאן מצד ישראל תהליך משותף של פעילות נגד נאצראללה: הסחה מחד ולוחמה פסיכולוגית מאידך, שני מישורים שאינם מצויים בדרך כלל בכפיפה אחת. וזה הצליח!!!

גם ניהול האירוע מבחינתו מצביע שנאצראללה של ימי מלחמת לבנון השנייה, אינו בדיוק אותו נאצראללה של הימים האלה. חלק גדול מדברי הרהב שלו הצטמצם אבל קביעת המשוואות נותרה בעינה. דהיינו פגעתם באנשי אני הולך לפגוע באנשיכם-בחייליכם. אבל וזה האבל הגדול והחמור, עצם התעצמות ארסנל הנשק שלו ורצונו להחזיק בכלים בעלי יכולת פגיעה מדויקת יותר וממשית יותר, מצביעים על רצונו לדייק בפגיעות העתידיות בעת שמפעיליו היושבים בטהרן ירצו לעורר את הזירה הוא יעשה זאת נגד מטרות אסטרטגיות רבות חשיבות גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה צבאית עבורנו.

כאן המקום לציין שאנו זוכרים את דבריו של חסן נסראללה שנאמרו רק בחודש מאי האחרון באירוע שבא לציין את יום השנה השלישי לעלייתו של מוסטפה באדר א דין למפגש עם 72 הבתולות (הוא מוגדר כשאהיד כיוון שנהרג בפיצוץ-יש אומרים מוזר-ליד שדה התעופה הבינלאומי של דמשק. ובכן נאצראללה אמר באותו אירוע זכרון "חיזבאללה על כל זרועותיו חזק מאי פעם ולא תעזור לה לישראל ולציוניים ההפחדה שישראל מוכנה למלחמה בלבנון, כדי להכריח את חיזבאללה לוותר על כוחותיו ועל לבנון כדי שתוותר על חוות שבעה.

טוב שאלוף פצ"ן אמיר ברעם, חייל מיומן שאת מרבית שנות חיילותו ותפקידיו ביצע בגזרה הצפונית ומכיר היטב את מי שעומד מולו.

בד בבד מחייב הדבר לנקוט בצעדי מנע מסוגים שונים ובאיסוף מודיעין והעיקר ביצירת מנגנונים רבים ככל האפשר שיצרו מסך ברזל סביב חלקת האלוהים הקטנה שלנו.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל