הרמטכ"ל כוכבי והזהרותיו. נקודת מבט למתרחש סביבנו

בשבוע שעבר יצא הרמטכ"ל כוכבי בהזהרה מפני רחש בחש בגבולותינו והצורך להיערך לקראת התארגנויות שונות. בחוגי האופוזיציה הישראלית הרימו גבה ופרשנים מטעם החלו לצייץ שקיימות סיבות נסתרות לדברי הרמטכ"ל. האמנם?

כאשר אנו בוחנים את הנעשה סביבנו אכן ניתן לומר שבמזרח אין רגע דל: או חיסול או מתקפה; שמא דקירה ואולי דריסה; ניסוי בטילים והפעלת כיפה ובקיצור אין רגע דל אמרנו? אמרנו! אז בואו ננסה לראות מה התרחש לאחרונה ב שארק אל ווסאט ? (الشرق الأوسط )=המזרח התיכון.
ראשית נפנה מבט לאיראן.

כבר כתבנו במקום זה על פעילותם של החות'ים (המורדים בתימן) שהם שליחים(פרוקסי) של מדינת הטרור איראן. הם הגדילו לעשות כאשר מפקדם הופיע בשידור ישיר, עובר להתקפה שהתקיימה ב-14 לספטמבר על שדות הנפט: אבקייק וח'ורייס של חברת הנפט הסעודית (לשעבר אמריקאית) = עראמקו, כשהוא מקבל עליו את האחריות לפיגוע באותם שדות נפט.
לדעת חוגי מודיעין מערביים הניזונים אלו מאלו יש רגליים ברורות לסברה שאת הפיגוע הזה לא ביצעו החות'ים כי אם מפעיליהם כוחות משמרות המהפכה. אותם גורמי מודיעין הצביעו על כך שלמרות דברי החות'ים שבמבצע השתתפו עשרה מטוסים בלתי מאוישים, העובודת מצביעות על כך שההתקפה בוצעה על ידי מספר רב של כטב"מים בין 18 ל-25 כיוון שגודל המטרות הצריך מספר רב של כלי טיס כאלו בחלקם כלים מתאבדים המתרסקים על המטרה וגם מניתוח הנזק והיקפו ויכולות השליטה בשטח (הררי מול מישור). מכאן שהאיראנים היו המבצעים הישירים מבסיסים בחופי המפרץ הערבי-(בערבית: الخليج العربي= אל חאליג' אל ערבי) הרחוקים כ-350 מיילים משדות הנפט הללו אל מול כ-650 מיילים ממעוזי החות'ים בתימן.

במאמר מוסגר יודגש שהאיראנים יכלו לבצע תקיפה גם על שדה הנפט הימי הגדול במפרץ הערבי – שדה ספאנייה אך לא עשו זאת כנראה מהחשש שכמות הנפט שתישפך למימי המפרץ עלולה לגרום לנזקים לאיראן עצמה.

התוצר המידי של ההתקפה האמורה שמדינות המפרץ (המפרציות) מצאו עצמם מול אתגר חדש ומפחיד במיוחד נוכח הצהרות יועצו הצבאי של האייתואללה חמינאי בדבר היכולות הצבאיות המקיפות של איראן ואיומיו כי במקרה של מתקפה על איראן תגיב זו האחרונה במתקפת טילים באליסטיים על מדינות המפרץ ולבסוף הפטיר גם ישראל תותקף על ידינו ותושמד.
האיומים הללו מקורם בחשש האיראני מפני מתקפה אמריקאית אלה מה, נוכח צעדיו של הנשיא טראמפ בעניין הכורדים ונסיגותיו מאמרות קודמות שלו מעמידים אותו בימים האחרונים כ"נמר של נייר" ואני כותב זאת למרות הפעולה המוצלחת בחיסולו של אל בגדאדי היום.

השיתוף בין איראן לגופי הפרוקסי שלה בצפון הארץ ובדרומה
יש להדגיש שלגבי ישראל הפרוקסי של איראן=חיזבאללה כמו גם ארגוני הטרור ברצועה יעמדו לשירותם של האיראנים במקרה של גלישה לעבר מלחמה. זאת ואף זאת, אל נשכח שהפגיעות שחטפו אנשי כח קודס האיראני במרחבי סוריה ממכות אש של כוחות שלא תמיד זוהו כישראליים, מכניסים את האיראנים ללופ של צורך בתגובה כפי שנקטו בעבר הרחוק בפיגוע שיזמו יחד עם חיזבאללה בבניין האמייה = הקהילה היהודית בבונוס איירס ובשגרירות ישראל שם.

כמובן שגם לישראל יש חשבון ארוך עם איראן והדבר ידוע היטב למנהיגיה השוברים את ראשם כדי למצוא את אותם שמעבירים מידע לישראל שהביא אותה להישגים משמעותיים במלחמה החשאית נגד יצור האטום האיראני.

המסקנות
אל נשכח שכאותה הידרה מיתולוגית גם איראן היא סוג של הידרה שיש לדעת כיצד לערוף את ראשה מבלי שתצמח ראשי נחש אחרים במקומו.
מול כל זאת ברורה עמדת הרמטכ"ל כוכבי בכנסו את מסיבת העיתונאים בשבוע שעבר שבאה להעביר את המסר לאותם היושבים בבניין השלישי ברחוב קפלן בירושלים שלא יחשבו אפילו לקצץ את תקציב הביטחון, שלא לדבר על הצורך בתוספת תקציב רצינית לצרכי הצטיידות גם בתחום ההתקפי וההגנתי וגם בסכומים האדירים שישראל מתקצבת את מערכות המודיעין שלה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל