סינוואר רוצה תופינים, כיצד ישלם עבורם?

האירועים בשבועיים האחרונים מצריכים עיון ביחס שפתאום נתגלה בהתנהגות החמא"ס כלפי ישראל ומדוע.

אז מה היה לנו בשבועיים האחרונים: חיסול בכיר בג'יאהד האיסלאמי על ידי ישראל יחד עם נסיון חיסול של אכרם אל עג'ורי-איש הקשר בין מפקדת הג'יאהד האיסלמי בסוריה לבין אנשי הג'יאהד ברצועה; ירי טילים כנקמה מצד הג'יאהד האיסלמי על ערים וישובים בישראל; אי הצטרפות החמא"ס לתהליך מלחמתי וכתוצאה מכך רעידת אדמה קטנה בקרב ההנהגה של תושבי הרצועה.
העימות האחרון לפני כשבוע הביא לנו העוסקים בנושאים הערביים להפתעה מסויימת. אם בעבר היינו עדים לאחדות דעים ברחוב העזתי בין הפלגים השונים בעת התמודדות צבאית מול ישראל, הפעם יחיא סנוואר הוכיח וזה גם עלול לפעול לרעתו ועל כך בהמשך, שכשהוא רוצה חמאס נשמע לרצונו וקולות המלחמה נדמו. נכון היה כאן גם סגירת חשבון עם באהה אבו אל עטא שפעל בשנתיים האחרונות ללא כל התחשבות ברצונות חמא"ס, וגם סגירת חשבון מסויים פנים חמא'סי עם מה שקרוי בערבית חמא"ס חארג' (חמא"ס חוץ) דהיינו עם המנהיגות של חמא"ס היושבת בטורקיה.

אז נכון גם בתוך הרצועה נשמעו קולות שטענו שיחיא סינוואר אינו מקפיד על החזון החמא"סי , דהיינו לפגוע בישראל בכל עת, ובמקום זאת נכנע ללחץ המוחבארת המצרי (המודיעין המצרי). למעשה אכן סינוואר פעל כאן לפי הדיקטאט המצרי שביקש למנוע את החרפת המהלכים משום שאנשיו של א סיסי מתכננים מהליכים אחרים בנושא ההסדרה עם ישראל. לעניות דעתו של כותב שורות אלו בן המוות, מוחמד דף, צידד בעמדתו של סינוואר ועל כן הוא הרגיש עצמו די בטוח אל מול הלחץ של הג'יאהדיסטים לסחוף את החמא"ס לתוך המערכה. זאת ואף זאת, סינוואר קיבל למעשה סטירת לחי מהמודיעין המצרי שגרמה להחלשת מעמדו במאבק על השליטה במכניזם המלחמתי של הרצועה., זאת בכך שלפני שבועות מספר (בעקבות הרמיזות שנשמעו בישראל על כך שאבו אל עטא הוא בן מוות) זימנו אנשי המודיעין המצרי את אבו אל עטא לקהיר תוך שהם מלטפים את האגו שלו ומשלחים אותו חזרה לרצועה יחד עם תופינים בדמותם של כ-20 מחבלים שהיו עצורים במצריים. סינוואר שהינו "ממזר לא קטן" המתין לרגע שבו יתנקם באבו אל עטא ומשחוסל האחרון והגיאהד החליט על פתיחה באש הוא הראה להם שהוא לא יפעל לפי רצונותיהם ולא רק זה, הוא אף הורה שביום שישי ההפגנות על הגדר לא תתקיימנה וכך הווה. פעילותו זו של סנוואר מתאימה לפרופיל ההתנהגותי שלו אותו מכירים בישראל מאז שבילה שנים רבות בבתי הסוהר הישראליים בשל רצח ופגיעה בבני עמו. אגב הוא עשה את כל הדברים הללו מתוקף המינוי שקיבל מאחמד יאסין להיות ראש הבטחון המסכל של חמא"ס.

ייאמר כאן שאת הירי לכיוון באר-שבע שבוצע בליל שבת ביצעו אנשי חמא"ס תחת הגדרת המבצעים כ"משוגעים התורנים"-ראו בעניין זה את מאמרי שפרסמתי באתר זה ב-19 לאוגוסט ש.ז. תחת הכותר "עובדים עלינו". דהיינו החמאס ביקש לאותת כלפי פני מי ירה את הירייה האחרונה. חשוב להדגיש שתגובת ישראל עד שבת האחרונה לא הייתה כדוגמת התגובות ה"פבלביות" שלה בעת ירי עליה שלא על ידי אנשי חמא"ס כשתקפה כתגמול מחנות ומקומות של החמא"ס שכמעט תמיד היו ריקים מאיש...

לסיכום, אם הייתי יושב בין מקבלי ההחלטות בישראל הייתי שם לב לדברי ג'מיל אלייאן שבודיע שהפסקת האש לא תימשך זמן רב.

מכל זה עולה שכנראה יש מתחת לפני השטח התרחשויות שהצופה שאינו חלק מהמערכת יודע את מטרתן. נכון החמא"ס צריך תיקון במצב הכלכלי ברצועה, לשם כך עליו להגיע להסדרה כלשהי עם ישראל. הסדרה עם ישראל משמעותה כניסה של סחורות ומתן סוכריות נוספות לערביי עזה רק שלא נישכח את חיילינו והאזרח המצויים בידיו...


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל