חלקת הקבר הבריטית הקטנה

בין חצרות ובתים ישנים כלואה היסטוריה נסתרת ואולי נשכחת. היסטוריה על אנשי העלייה האמריקאית הראשונה ליפו. אבירים, יורדי ים, בני אצולה, שהתגלגלו לכאן במסעותיהם בעולם.

בין חצרות ובתים ישנים כלואה היסטוריה נסתרת ואולי נשכחת. היסטוריה על אנשי העלייה האמריקאית הראשונה ליפו. אבירים, יורדי ים, בני אצולה, שהתגלגלו לכאן במסעותיהם בעולם. מזה שנים לא ביקרתי כאן, בחלקת הקברים המוזנחת. גן קודר המשתרע בינות לערמת גרוטאות עמוסה לעייפה, עד כדי חסימת שער הברזל הקטן. ההיסטוריה יודעת לספר שלכאן הגיע הנדבן היהודי, באחת מנסיעותיו לארץ ישראל. סר משה מונטיפיורי, שבא לפקוד את קיברו של ידידו הבריטי הטמון כאן, ד"ר תומאס הדג'קין.


האיש שלזכותו ועל שמו נקראת אחת ממחלות לימפת הסרטן. תומאס היה רופאו האישי של השר מונטיפיורי והוא נהג ללוותו במסעותיו באפריקה, אירופה, ואסיה. יום אחד הרופא נפטר במפתיע ונקבר בחלקת הקברים הקטנה.

על מצבת האוובלסיק, העשויה מגרניט, תיאר השר את רחשי ליבו ואהדתו לחברו וכך כתב: "פה מונח
הגוף של תומאס הודג'יקין, רופא מכיכר רודפורד לונדון, שהצטיין במחקריו המדעיים".

למעשה בית הקברות נרכש עוד לפני כן ע"י הכנסייה הפרוטסטנטית בירושלים, בשנת 1841. האירועים לא מאחרים לבוא. אוניה בריטית טובעת בקרבת עיר הנמל וכל מלחיה נספים ונקברים כאן. באותה תקופה, מחוסר מקומות קבורה, נקברו המתים הזרים בחצר בית החולים הצרפתי. החלקה החדשה הביאה לפתרון זמני. השיטוט בין המצבות העתיקות, מביא לעוד תגליות מעניינות. עוד הקדשה ועוד סיפור מרתק... זה לצד זה ניצבים הקברים הבריטים, שלא מובן מדוע בחרו דווקא להיקבר כאן, הרחק מארץ מולדתם. פה עומד גם קיברו של בריגדיר תומאס מיצ'ל, שחלה בדלקת ריאות חריפה ומת. הגנרל הבריטי היה בן שושלת איזבלה הקתולית ואבירי פרדיננד הקדוש, של קרלוס השלישי מספרד. תומאס נחשב לגיבור קרבות באירופה ונחשב לקצין ארטילריה מצטיין.


מותו היה תוצאה של מרדף שניהל, עם יחידתו, אחר איברהים פחה הנסוג, שיצא עם צבאו לכבוש את א"י. באותם ימים ירדו גשמים עזים והקצין הבכיר הלך לישון על בגדיו, כתוצאה מכך חלה ונפטר. תחילה ניקבר במצודת סמית. אלא שכעבור עשר שנים, הובא למנוחת עולמים בחלקת הקברים הזניחה. גם כאן מצאנו הקדשה עותומנית שעליה נכתב: "קבר צר זה מכיל את גופתו של איש ששמו הלך לפניו". המעניין בכל הסיפור הזה, הוא שהבריטים מסרבים להכיר בו כחלל, שנפל בקרב. זאת למרות תרומתו הגדולה לניצחון במלחמת העולם הראשונה.
נוהג קבוע הוא שנה אחר שנה, מאז סיום מלחמת העולם השנייה, שחיילי כבוד מלכותה חולקים כבוד לאותם חיילים בריטים וחיילי אנז"ק, שנלחמו ונפלו כאן בא"י, בשרות הממלכה.
בישראל טמונים במספר בתי קברות צבאים בריטים, כשלושה עשר אלף חללי מלחמה. פרט לבריגדיר תומאס מיצ'ל, גיבור המלחמה הבריטי שנשכח ומנודה ע"י כבוד הוד מלכותה. הבריטים מסרבים להכיר בגנרל עתיר הקרבות. גיבור שניפטר מדלקת ריאות ולא כתוצאה מקרב, בזמן שירותו הצבאי. בשנת 1841. תחילה ניקבר במצודה ולאחר מכן נקבר בפעם השנייה בחצר האחורית של מנזר "טביתא". עזובה רבה קיבלה את פנינו בקבר העלוב השוכן בינות לגרוטאות, שחוסמות את הכניסה לחלקת הקברים הקטנה..


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל