מלחמת רוסיה-אוקראינה: קשרים והשלכות

ביום חמישי האחרון (10.03.2022) נערך בזום דיון אקדמי, בהשתתפות מומחים בעלי-שם, בנושא המלחמה בין רוסיה לאוקראינה. הדיון שודר ברחבי-העולם, וצפו בו מאות גולשים.

הנחה את השידור ההיסטוריון, חבר האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית, ד"ר לורנס ויינבאום, שהוא גם מנהל המועצה הישראלית ליחסי-חוץ, שבחסותה נערך הדיון, וגם העורך הראשי של כתב-העת הישראלי לענייני-חוץ.

הדיון היה מרתק. השתתפו בו העיתונאי אנדרו נגורסקי, לשעבר ראש לשכת "ניוזוויק" בוורשה, במוסקבה ועוד, וד"ר שמואל ברנאי מהאוניברסיטה העברית, מומחה לברית-המועצות ולהיסטוריה של אירופה המודרנית.

ד"ר ברנאי סבור, בכל הנוגע לעניין עמדתה של ישראל בסכסוך הרוסי-אוקראיני, כי "ישראל נמצאת במצב קשה. בל נשכח, כי בצפון-הארץ יש נוכחות רוסית משמעותית, והן ברוסיה והן באוקראינה יש קהילות יהודיות גדולות. אם נפעל באופן לא-מושכל, הדבר עלול לפגוע באותן הקהילות."

מנגד, נגורסקי חושב, כי "המערב לא אוהב לומר דברים בצורה בוטה, ואולי זו הטעות. צריך להראות ביטחון-עצמי, לקחת צעד, ולהיות מוכנים לכל תרחיש."

סיכם את הדיון עורך-הדין דן מרידור, נשיא המועצה הישראלית ליחסי-חוץ, ובעברו פוליטיקאי (חבר-כנסת ושר מטעם מפלגת הליכוד ומפלגת המרכז בממשלות-ישראל השונות) ואיש-ציבור מוערך ביותר.

רוח-הדברים בדיון הצביעה על כך שהסדר העולמי הולך להשתנות, ולא לטובה. גם מרידור לא היה איש-בשורות. הוא ביקר את התנהלותה של ממשלת-ישראל על כי "היא מהססת ואינה בוחרת עמדה ברורה באשר לדם הנשפך באירופה, ומביעה אותה בקול רם. ובנוסף, יחסה של הממשלה לפליטים האוקראיניים, המגיעים לישראל, אינו משרת בצורה טובה את דמותה של המדינה בעולם."

עריכה, עריכה לשונית והגהה:

ד"ר דניה שפירא, עורכת ראשית ועורכת-תוכן באתר האינטרנט של האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית www.iapp.co.il

הכתבה התפרסמה במקור ב-11 במרץ 2022 באתר האינטרנט של האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתיתאהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל