החולה המדומה

קורונה פה קורונה שם - נשמע כמו פיקולו, מן הד חוזר בוויליום נמוך, של חליל צד. כמו שאומרם הצרפתים: הכול נראה כבר פסה...

קורונה פה קורונה שם - נשמע כמו פיקולו, מן הד חוזר בוויליום נמוך, של חליל צד. כמו שאומרם הצרפתים: הכול נראה כבר פסה... זאת לא אמירה בעלמא, כי אם אדישות ציבורית בקרב האנשים, מול החרדה הקמאית החולפת של כוחות הטבע. חרדות מפני מגפות לא ידועות, אליהם הורגלנו בשנים האחרונות.
כך הייתה מגפת הסארס מעוררת המחשבות. משהו השתבש מאז התבשרנו לראשונה על מחלת הקורונה. אלו ההודעות הדרמטיות של התקשורת. יותר ויותר אנשים מתעלמים ומסירים את המסכות מפניהם באופן גלוי ובוטה. דומה שכולם רוצים לחזור לשגרה, לימים ההם שלפני המגפות. מרבים אני זוכה לתגובה, שאלה הן לא מחלות מסוכנות, כי אם סוג של שפעת קלה, חולפת, שניתן לחיות לצידה ללא פאניקה. מבלי צורך להיכנס להיסטריה... לא שאני מסכים עימם חלילה, אך לצערי זה כבר הפך לנורמה פסולה, מול הצורך החזק לנהל חיים שגרתיים.

בדיעבד יש דברים בגו. במשך שנים רבות היו סבבים של מחלות ויראליות, זיהומיות, שהצלחנו לרב להתגבר עליהם באנטיביוטיקה והרפואה המודרנית. אז מה חדש מה שונה היום? האם חברות התרופות עומדות מאחורי זה, או מה? במחקרים אין הגדרות מספריות לאותם מגפות. בדרך כלל השפעת מפתחת נוגדנים, שהופכים את החולים למחוסנים מפניה. מחלות לובשות ומחליפות צורות. בהתאם לעונות השנה. בעולם קיימים הרבה מאוד ווירוסים שאין נגדם טיפול. ומדוע באפריקה יש הרבה פחות חולים מהמצופה?

בשנים האחרונות מופתעים היינו ללמוד כל פעם מחדש על זנים ויצורים שלא הכרנו. מדענים נטו לחשוב שיתכן שהמחלה היא קוסמית, משהו שמגיע מהחלל החיצון, אך מאידך זה נגד את ההיגיון המדעי... הראשונים לדרוך על הירח הושמו בשובם ארצה בהסגר למשך שבועיים, עד שנימצא שהם או החללית אינם נושאים חיידקים וזיהומים שלא קיימים כלל על כדור הארץ. שיערו שלא נמצאו כאלה, מאחר והם אינם עמידים בחום הכניסה לאטמוספרה ומושמדים, גם אילו דבקו בחללית במהלך מסעה...

על מחלות דיברנו כבר בתורה, בסדרת המכות של פסח. הוזכרה מחלת הדבר המזעזעת, לצד מחלות לא פחות קטלניות, שהופיעו שנים רבות במהלך ההיסטוריה... מחלת האבעבועות השחורות המחרידה. טיפוס. קדחת צהובה ועוד מיני מגפות, שחיסלו כמעט חצי אירופה בתקופה שנודעה בשם "המוות השחור". ואילו בסין, בשקט בשקט, מתמודדים עם קדחת הלאסה. מחלה לא מוכרת עדיין, שאינה ניתנת לריפוי. שם מתים בשקט מבלי שהעולם ידע על זה... רופא אנגלי בשם אדוארד באך, שחי באנגליה בשנים ,1887 מצא שמחלות, שלמרות היותן אכזריות, מביאות תועלת לאדם ולטבע ורוב המחלות עוברות מעצמן. וגם אין מה להתרגש, שכן הטבע מרפא.
על זה נאמר: מכל מלמדיי השכלתי. אך לא יכולתי להבין אפילו את כתבי הרמב"ם בנושא המחלות. הרמב"ם שטוען שהמילה "מחלה" בנויה מהמילים "מחל", ו-"חמלה". נשמע אבסורדי שכן מצד אחד אלוהים חומל עלי ומחל ומצד שני שולח לי מחלה. מה לומר, צרת רבים נחמת טיפשים.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל