הדור האנלוגי בעידן הדיגיטלי

"אתה לא מספיק דיגיטלי אתה לא בעניינים", אדוני. כך קראה וחזרה שוב ושוב, מספר פעמים, על דבריה, הדיילת הצעירונת, נציגת הבנק, אל מול הלקוח המבוגר. זה עמד מולה חסר אונים, לאחר שניסה, לשווא, להיעזר בשירותיה הפקיד, שניצבה בפתח הכניסה הראשית.

"אתה לא מספיק דיגיטלי אתה לא בעניינים", אדוני. כך קראה וחזרה שוב ושוב, מספר פעמים, על דבריה, הדיילת הצעירונת, נציגת הבנק, אל מול הלקוח המבוגר. זה עמד מולה חסר אונים, לאחר שניסה, לשווא, להיעזר בשירותיה הפקיד, שניצבה בפתח הכניסה הראשית.
מהצד נראה המפגש בין השנים, כסוג של התעללות בלקוח. היא הפגינה שחצנות מול האיש המבוגר, שלא מצא את ידיו ואת רגליו, אל מול שינויי הקידמה שהכניסו לבנק. נראה היה שהאיש מבולבל, ולא הבין את ההסבר של הפקידה. דבריה נאמרו בהדגשה משפילה, נטולת כל יחס של כבוד.
אודה ולא אבוש, יש דברים בגו בעניין הפער בין הדור הצעיר, הדיגיטלי החדש, לדור הישן, שלא בדיוק עומד בקצב, של הצעירים. אלו בני הגיל השלישי, מתקשים יותר ויותר עם השנים, לבצע פעולות פשוטות, דרך האינטרנט, כפי שהקידמה דורשת. מאידך יש לומר, שהאינטרנט הוא אחד מפלאי העולם, בידע העצום שהוא אוצר בתוכו ומספק לכל דורש. אבל עדיין, יש הרואים באינטרנט מקור לכל הרע שבא לעולם המודרני.


הצעירים שנולדו לתוך עולם זה, מצויים ברזי המקלדת והמחשב, כדבר מובן מאליו, ומאידך המבוגרים מתקשים להבין ולהשתלב בעולם המודרני זה. לבני הקשישא זאת שפה חדשה, שהם לא קולטים. ואילו הצעירים מתעלמים ולא מבחינים במצוקתם של קשישים אלו.
מיליוני אנשים בעולם, צורכים יום יום תרופות מצילות חיים, שנועדו לטיפול במחלה ואף למניעת הדרדרות מצבם. כולם נמצאים, פחות או יותר, במין מרוץ מייגע אחרי הקידמה, אחרי תרופה שתיתן תקווה ותשפר את חייהם.
כמה פעמים שמעתי מאותם צרכני תרופות, כיצד השתנו חייהם הודות לתרופה החדשה, שעל קיומה לא ידעו. לפני שבוע, בביקור במרפאה, נאלצתי להרגיע מטופל שצעק בקולי קולות על הפקידה במקום וביקש להחליף לו את התרופה, שעושה לו רע. ישראל היא מדינה חרדתית ולא רגועה. רואים זאת כבר בכבישים. מחקרים מצאו שהאוכלוסייה רוויה לחלוטין במספר עצום של תרופות הרגעה. ההתנהגות של אנשים אלו, נוטלי התרופות, נמצאת על גבול התנהגות של חולי נפש.


בשנים האחרונות תרופות הרגעה פסיכוטרפיות, נמצאות בראש טבלת רבי המכר של חברות התרופות. בייחוד התרופות הממריצות. משווקים אותם באופן מאסיבי, עקב מצב החולים. לא רק פסיכיאטרים, אלא גם רופאי המשפחה אוהבים לרשום תרופות נוגדות חרדה. אלו תרופות הנמצאות במקום השלישי במידת הצריכה שלהם. לא פעם חברות ענק בתחום הרפואי, נקנסות בגלל פרסום שנובע מתאוות בצע. אלו מתעלמים מפגעי הזמן והגיל המבוגר, הפוגע בכושר הזיכרון והשיפוט בקרב אותה אוכלוסייה.
הגבול בין פסיכיאטריה לרפואה, מטושטש ומציב קשיים לשני הצדדים, גם לרופאים וגם למטופלים. כידוע תרופות נוגדות דיכאון וחרדה טובות לתקופת השפל והמצבים הקשים בחיי אדם. תופעות הנגרמות כתוצאה מגירושים, פיטורים, ומחלות. כל אלו לצד בעיות כלכליות קשות.
אומרים שהעולם שייך לצעירים. עבורי הגיל מעולם לא היווה אינדיקטור של איכות. אם ניקח דוגמא מהמקרא, ראינו כיצד משה נעשה רבנו בהיותו בן 80. כלב בן יפונה בן 85 עמד בראש צבאו וניצח. עוד ועוד סיפורי תנ"ך, מצאתי בספר קהלת נכתב ספק ברמז עבה "טוב ילד מסכן וחכם ממלך זקן וכסיל". העיקר הבריאות, אומרים כולם.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל