הקשר בין הפשע להפלות

כרעם ביום בהיר, התקבלה בעולם ההחלטה של בית המשפט העליון של ארה"ב, לאסור הפלות. אין ספק שיש פה חזרה, כפי שמומחים אומרים, של חמישים שנה אחורה בזמן, לחברה שמרנית ביותר, שונאת קידמה וחופש. בנוסף, מחקרים גילו, ששיעור הפלות נמוך, קשור קשר הדוק, לשיעור פשע גבוה בחברה...

מה באמת הביא לירידה הדרסטית בפשיעה בארה"ב?

בניגוד לדעה הרווחת, לא שיטות השיטור החדשות, האגרסיביות, שהונהגו בניו יורק, הן שהביאו לירידה הדרסטית בפשיעה בניו יורק בין השנים 1990 לשנת 2003.
מסתבר ששיטור אגרסיבי, היה נהוג בארה"ב בזמן בחירות. השוואה של ירידה בפשיעה במדינות שבהן מתקיימות, בחירות, יכולה אם כן, להצביע אם שיטור כזה מביא לירידה בפשיעה.
בדיקה מדוקדקת סטטיסטית, הוכיחה שלא כך הוא. השפעת השיטור על הפשיעה, בעינה עומדת, אבל אינה יכולה בשום אופן להסביר ירידה דרסטית בפשיעה, כפי שקרה בניו יורק באותן שנים.
בין השנים 1990 לשנת 2003, כל המומחים קבעו, ששיעורי הפשיעה הגואים בארה"ב, שעלו בקו ישר עד שנת 1990, רק ילכו ויעלו. אין אפילו מאמר אחד, מאותה תקופה, שבה מובאת תחזית שהפשיעה לא תמשיך לעלות. אבל מה שקרה בפועל, ממש מתחת לאפם של כל המומחים, היה שמספר הרציחות צנחו מ-2245 בשנת 1990 ל-596, בשנת 2003. מתחת לאפם של כל המומחים לפשיעה, הלכה ונוצרה תמונה שסטרה את כל התחזיות שלהם. כל שהמומחים יכלו לעשות, זה להיתלות בכל מני פעולות בתחום המלחמה בפשע וליחס להם את הסטטיסטיקות המפתיעות.
רודולף ג'וליאני, ראש עיריית ניו יורק, מינה את המפכ"ל וויליאם ברטון, אשר הנהיג שיטות שיטור מהפכניות. אלא שהלה אולץ להתפטר, אחרי 27 חודשי כהונה בלבד, בגלל שראש העיר פחד מהמפכ"ל, שצבר פופולאריות רבה מדי בציבור....
מה שקרה בפועל, היה שג'וליאני נכנס לתפקידו, כאשר שיעור הפשיעה כבר החל לרדת בצורה חדה. ושיעור הפשיעה המשיך לרדת, למרות שפיטר את המפכ"ל, שהיה אחראי על שיטת השיטור שהנהיג. מה שמוכיח שלא השיטה של ג'וליאני, הביאה לירידה בפשיעה בניו יורק, זה ששיעור הפשיעה ירד גם בערים אחרות בארה"ב...
חוק שהתקבל בארה"ב, שביטל את איסור ההפלות, הביא לכך שכעבור שנים, כאשר הנערים האלו, שלא נולדו, ושהיו אמורים להגיע לגיל בגרות, לא היו שם, כאשר היו אמורים לבצע את כל הפשעים. היעדרות זאת של הילדים הלא רצויים, שאימותיהן עברו הפלה, הביא לירידה חדה בפשיעה בארה"ב.
כך קרה, שבניגוד לכל הציפיות, מספר הרציחות בארה"ב, בשנת 2003, ירד מ-2245 בשנת 1990, ל-596 רציחות בשנות 2003!
מה שהוריד את שיעור הפשיעה, זה ההפלות, שמנעו מהילדים הלא רצויים, לבצע את כל הפשעים שהיו אמורים לבצע, כשיגיעו לגיל המתאים.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל